Kurumsal Seyahatlerde Online Rezervasyon Sistemi ile Kazanç Yöntemleri

Aslında bu olayı bir hikaye üzerinden anlatmak en doğru seçenek gibi gözükmekte. Türkiye’de kurumsal bir şirket rezervasyonlarının %58’ini Golden Bay Tour ile online olarak yaptığı için 39,000 TL üzerinde tasarruf etti

Durum

İş yapmamızın nedeni kar sağlamak. Fakat yenilik maliyeti bu kadar yüksek iken bu nasıl devam ettirilebilir?

Örnek olarak ilaç sanayisini ele alalım – her on bin kişiden sadece biri, satış için gerçekten onaylanmış bir ilaç haline gelen bileşimleri keşfetmiştir. Türkiye’de seyahat eden global bir ilaç firması, yılda 1,000,000 TL harcamaktadır. Firmanın, yenilik maliyetini dengelemek için harcanan her bir Türk Lirasını sermayeleştirmesi gerekmekte idi, bu nedenle yardım için acentalarına başvurdular.

Çözüm

Müşterilerin seyahat programında nasıl daha fazla tasarruf sağlayabileceklerini görüşmek amacıyla acenta ile masaya oturdular. Görüşmelere şirketin elindeki veriler ile başlandı. Müşterilerin daha akıllıca seyahat harcaması kararları vermelerine yardımcı olmak amacıyla müşterilerin seyahat programlarını raporlayarak, analiz etme ve değerlendirme yoluna gidildi.

Hesabı yöneten acenta müşteri yöneticisi, “Müşterilerinin seyahat harcamalarını, aynı harcama büyüklüğü ve yüzde 67 oranında online kullanımı olan başka bir müşteri ile karşılaştırdığında, mevcut firmanın online kullanıma başlamasının ve şirkete ait seyahat politikalarının / kurallarının müşteri temsilcisi desteği ile takip edilerek, seyahat eden kişilerin alışkanlıklarını değiştirmek kaydı ile ilk aşamada % 12 lik bir kazanç sağlanacağı tespit edilmiştir.” dedi.

Bu anlayışa dayanarak yeni kurumsal müşteriler ve Golden Bay Tour‘un online rezervasyon aracının kullanımını artırmak amacıyla 2 inisiyatif uygulamıştır:

Online aracın kullanımını artırmak için basit iki inisiyatif:

1 – Verileri okunup anlaşılabilir hale getirme. Firma, kimlerin iş seyahati için rezervasyonunu telefon aracılığıyla yaptıklarını ayrıntılı bir şekilde belirten aylık raporlar oluşturmuştur. Yolcunun telefonla rezervasyon yapma tutumunu değiştirme konusunda fikir vermek koşuluyla hangi yolculukların online olarak rezerve edildiğini ve bu uygulama ile artan online kullanımın yüzdesel oranını müşteri yöneticisi ile birlikte düzenli olarak incelemiştir.

2 – İletişimleri yönetme. Onlarca yıldır ülke genelindeki işletmeler ile çalışmaktayız, Bu nedenle müşterilerin online rezervasyon yapmalarını teşvik etmek amacıyla sistemin otomatik olarak bireysel yolculara ve asistanlarına ulaşmalarına yardımcı olmak da dahil olmak üzere en iyi uygulamalar müşteriler ile paylaşılmakta. Hangi seyahatlerin online olarak rezervasyonunun yapılabileceği konusundaki verileri paylaşmaya ek olarak , şirketin seyahat yöneticisi, online rezervasyonun faydalarını paylaşan aylık e-postalar göndererek, şirketinin hem paradan hem de zamandan tasarruf etmesini sağlayabilir.

Sonuç

Sadece bir yıl içerisinde müşteri, online rezervasyon oranı yüzde 58’e ulaştı ve yıllık işlem ücretlerinde 39,000 TL den daha fazla tasarruf sağladı. Ayrıca ortalama bilet fiyatları 481.44 TL den 372.87 TL’ye düştü ve şirket yenilik maliyetini dengeleyen miktarları kazanç sağladı.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!