Google’ın Yeni Seyahat Uygulaması, Trips

Google’ın yeni bir mobil seyahat uygulaması test edeceği haberinin geçen ay sızdırılmasından sonra, uygulama ile ilgili daha detaylı bilgiler ve hatta uygulamanın nasıl görüneceği ile ilgili ekran görüntüleri ulaşılabilir oldu.

Trips adı verilen uygulama şu an için küçük bir grup tarafından test ediliyor. Turistik yerler, restoranlar, yerel ulaşım seçenekleri hakkında önerilerde bulunan uygulama aynı zamanda kullanıcıların geçmiş ve gelecek seyahatlerinin takibini yapmalarına imkan sağlıyor.

google-trips

Trips mobil uygulamasına erişim sadece Google’ın Local Guides programı üyeleri için mümkün olacak şekilde yapılandırılıyor.

Yelp Elites’e rakip olarak gelen Local Guides, Google’ın  önceki girişimi City Experts’in revizyondan geçmesi ve yeniden markalaşması sonucu geçen yıl uygulamaya geçti. Program üyelerine, Yelp’de olduğu gibi, yazacakları yorumlar, yükleyecekleri fotoğraflar, haritaların doldurulması ve düzeltilmesi ile ilgili bilgiler karşılığında çeşitli ödüller ve avantajlar sunuluyor.

Bu avantajlardan biri de Google’ın daha önce belirttiği üzere, yeni Google ürünlere ve özelliklere erken erişim imkanı. Şu an Trips uygulamasını denemekte olan grup muhtemelen sunulan avantajı yaşayanlardan oluşmakta.

Sızdırılan ilk habere göre Local Guides, Android ve iPhone için yeni seyahat asistanı uygulamasını denemeye ilk olarak davet edilenlerin arasında olduğu.

Yeni uygulamanın ilginç olan kısmı ise, seyahat bilgilerinizi Google’ın sanal asistan uygulaması olan Google Now gibi sadece Gmail mesajlarınızı tarayarak çekebilmesi.

Bu durum Trips uygulamasını, tüm seyahatlerinizi tek bir ara yüzde toplayarak sonrasında faydalı bilgiler (koltuk seçimi, uçuş bilgisi, hatırlatmalar, yürüyüş noktaları) vermeyi hedefleyen TripIt ile hafif bir rekabete sokuyor.

Ancak Google Trips uygulaması benzer uygulamalara göre yeni bir yeri keşfetmenin eğlenceli yanına ağırlık veriyor.

Google Maps verileri kullanılarak yapılandırılan Trips, etrafınızdaki iç ve dış mekanlarda yapabileceğiniz şeyleri bulmanızı sağlıyor. Aynı zamanda rezervasyon yapabilmenize, yakında olan yiyecek içecek mekanlarını bulmanıza, kaydedilmiş yerlerin listesine ulaşmanıza ve bir noktadan diğerine nasıl gideceğinizi planlamanıza yardımcı oluyor.

Bu nedenle Trips uygulamasının etkisi, geniş kapsamlı seyahat planlama uygulamalarından ziyade daha çok, yerel seyahat rehberi uygulamaları üzerinde olacak.

1  3  2

‘Getting Around’ bölümünün altında ki ikinci özellik ise, otobüs, tren gibi toplu taşıma seferlerini, taksi ve araç paylaşma servisi bilgilerinin bulunduğu değişik seçenekler ve daha fazlası hakkında detaylı bilgi içeriyor.

Trips’in offline olarak kaydetmiş olduğunuz seyahat bilgilerinizi taramanıza izin veriyor olması da artıları arasında yer alıyor.

Google Maps’in yıllar içinde geçirdiği genişleme ve gelişim sayesinde harita ve navigasyondan daha fazlasını sunabiliyor olması sayesinde Trips önerileri Google Maps üzerinde bulunabilecek. Ancak Trips uygulaması bu bilgilendirmeyi, yerel ana dile sahip, kullanımı kolay ve bağımsız bir arayüze koyuyor.

Test edilmekte olan uygulama Android için ulaşılabilirken, Google yaptığı açıklamada iOS için de ulaşılabilir olacağı bilgisini verdi. Uygulama ve piyasaya sürüleceği zaman hakkında detaylar için başka açıklama yapmayan firmanın sözcüsü ‘Seyahat etmeyi seviyoruz ve seyahat tecrübesini  sorunsuz hale getirecek yollar ediyoruz. Biz bunu yaparken sabırlı olun ve Google Flights, Hotel Search ve Destinations on Google gibi diğer harika uygulamalarımızı kullanarak bir sonraki maceranızı planlamaya devam edin.’ yorumunda bulundu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!