Google, Aramalarına Uçak Bileti ve Otel Filtreleri Ekliyor

Google kendisinin hem masaüstü hem de mobil uygulamalarındaki uçuş ve otel meta aramalarına yeni birkaç hile eklemeye çoktan başladı.

Bu hilelerin hepsi başka yerlerde öncülük yapmıştır aslında. Fakat onların Google’a adaptasyonu kullanımlarını çok daha geniş bir kitleye ulaştırarak bu en büyük araştırma devine muazzam bir populasyon sağlayabilir.

Uçak Bileti Ücreti Takibi

Kullanıcılar artık günlere göre fiyat değişikliklerini ve spesifik uçuşlardaki yol kombinasyonlarını takip edebilirler. Bu bilgiler, email yoluyla veya “Google Now” kartlarıyla (yalnız sadece Android olan cihazlar için) ulaştırılır.

Bu uygulama, geleceğimiz ay Google Flights‘ın önerildiği 26 ülkede gözükmeye başlayacak.

Uçuş izleme araçları Google’ı, FareCompare, Hopper, Yapta ve TripAdvisor ve sahip olduğu Airfarewatchdog gibi küçük şirketler zinciri tarafından satın alınmış pazarın içine sokabilir. Ve hatta bunu, bu şirketlerin başka servisler sunuyor olmasına rağmen de yapabilir.

Kayak ve Skyscanner gibi Google’ın meta aramadaki rakipleri emin olabilmek için bir süredir fiyatlarında tetikte olma hali gösteriyorlardı.

Otel Aramaları İçin Daha Çok Filtre

Google otel değerlendirmeleri veya oran aralıkları gibi daha çok granüler alışveriş ihtiyaçları için mobil cihazlarda bir tuşla açılabilecek filtreler ekliyor. Bu işlevsellik şu an sadece Amerika’da sahneleniyor fakat yakın zamanda dünya çapında da yer edinmeye başlayacak.

Fakat tekrar etmek gerekirse; Kayak, Skyscanner, TripAdvisor, Momondo ve Hipmunk gibi diğer meta arama motorları da oldukça farklı yollarda filtreler sunuyorlar.

Yine de Google’ın doğal dil ve konuşma bazlı arama araclarını kapsayan “Zeki Filtreler” altındaki gelişmeleri, Google Assistant için düşündüğü planları doğrultusunda oldukça ilgi çekici gidiyor.

Google yöneticileri New York’ta düzenledikleri basın toplantısında asıl hedeflerinin, kullanıcıların “Chicago’da 150 doların altındaki aile dostu oteller” gibi oldukça belirli kıstaslarla bile aranacak oteller bulabilmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

 Otel Rezervasyon Tavsiyeleri

Google’ın son gelişmeleri otelcilerin dikkatini çekebilir çünkü yeni eklenen algoritmalar, artık “Hotels” etiketleri altında geçmişine kıyasla düşüşe geçmiş otel oylamalarını veya belirli günler için normale oranla indirimde bulunan otelleri gösterecek.

Google “Hotels” adı altında etiketlenen otellerin platformdaki diğer otellere kıyasla iki kat daha fazla rezervasyon alacağına inanıyor. Ayrıca bu anlaşmalar, oranlarda keskin bir düşüş görüldüğü takdirde arama motoru tarafından otomatik olarak fark edilecek.

Bundan sadece dört ay önce Google, kendi arayüzünü daha ilham verici olabilmek ve esnek arama imkanları sağlayabilmek için güncelledi.

Hazır bunun hakkında konuşmuşken;

Şirket seyahatla ilgili daha çok şe yapmaya olan ilgisini sürdürmeye ve bunu göstermeye bu yıl içinde de devam edecek gibi duruyor. Bu yaz için, Google, Trips adını verdiği hedef kılavuzu işlevi gören uygulamasını piyasaya sürmeyi umuyor.  Ve bahsedildiği üzere bu seyahat uygulaması, Google Assistant ve Allo gibi ses destekli arama araçları üzerinde de çalışıyor.

Bu değişiklikler hem masaüstü hem de mbilde meydana gelse de, Google kendisinin daha çok mobil alana odaklandığını belirtiyor.

Seyahat sitelerinin mobilden ziyaret edilme payı geçtiğimiz yıl yüzde kırk oranında artış gösterdi. Bu period zarfında Google ise yüzde on oranında artışı mobil dönüşüm alanında fark etmiş oldu.

Bir diğer kayda değer bilgi ise: Partner sitelere sevk edilen Google Flights’ın üçte biri mobil cihazlardaki kullanıcılardan gelmektedir

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!