Gezi.com Pazarlama Sorumlusu Gamze Sağ, “Rewards & Miles Kampanyamız ile Kullanıcılar Paylaştıkları Her Deneyim için Mil Kazanabiliyor” 0

Gezi.com Pazarlama Sorumlusu ve Uzakrota Travel Marketing Summit konuşmacılarından Gamze Sağ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

Merhabalar, ben Gamze Sağ. İş hayatımda farklı turizm firmaları tecrübelerimin ardından şuanda, seyahat sektöründe faaliyet gösteren Gezi.com markamızın pazarlama faaliyetlerinden sorumluyum.

Bize biraz Gezi.com hakkında bilgi verebilir misin?

Tabiki.. Öncelikle Metglobal firmasından bahsedecek olursam; 1998 yılından itibaren turizm sektöründe var olan, dünyada 190 farklı ülkede faaliyet gösteren, Otel.com, Tatil.com, HotelsPro gibi önemli markaların çatısı altında toplandığı, 20 bine kadar farklı destinasyonda faaliyet gösteren, yüzbinlerce oteli dünyada online olarak sunup rezervasyon imkanı sağlayan, bünyesindeki hizmetleri teknolojik alt yapılarla destekleyen bir teknoloji şirketi Metglobal. Gezi.com ise Metglobal bünyesindeki yeni girişimimiz.

Gezi.com gezmeyi seven ve gezdiği yerlerde kazandıkları deneyimleri diğer insanlarla da paylaşmayı isteyen insanların bir araya geldiği bir sosyal platform. Burada kullanıcılar için kullanıcılar tarafından oluşturulmuş bir çok içerik sunuyoruz ; blog yazıları, otel bilgileri ve seyahat rehberleri gibi… Blog yazılarıyla insanlara kendi deneyimlerini paylaşma ve diğer seyahatseverlerin paylaştığı deneyimlere kolayca ulaşma imkanı sağlıyoruz. En önemlisi de, rezervasyonunu yapıp seyahat eden tüm bu insanlara, birbirleriyle iletişim kurma fırsatı tanıyoruz. Dijital dünyanın gelişmesiyle insanlar kendilerini odak noktası alan, onları anlayıp yardımcı olan platformlara ihtiyaç duymaya başladı. Biz de insanların sadece rezervasyon yaptığı platformlardan kurtulup, burada birbirleriyle etkileşime girip, tanışmalarını amaçladık.

Gezi.com’da deneyimlerini paylaşmış insanların birbirlerine soru sorup karşılıklı fikir alışverişi yapmalarını ve birbirlerinden ilham almalarını istiyoruz. Bu sayede, kullanıcılarımızın yeni yapacakları seyahatlerinde, okudukları deneyimlerden yola çıkarak bir plan çizmelerinde yardımcı olmayı hedefliyoruz. Seyahat etmek istediklerinde ise konaklamalarında en uygun otel fiyatını bulabilmeleri için, fiyatları diğer seyahat siteleriyle karşılaştırabilecekleri bir hizmet sunup, otel rezervasyonlarında yardımcı oluyoruz.  Ayrıca seyahat edecekleri destinasyon ve otel ile ilgili detaylı bilgileri, daha önce orada konaklamış kullanıcıların deneyimleriyle sunup, oteller hakkında “gerçek” bilgilere ulaşmalarında yardımcı oluyoruz. Takdir edersiniz ki, kimse seyahate çıktığında kötü bir sürpriz ile karşılaşmak istemez.

Gezi.com’u rakiplerinden ayıran en önemli özellik hangisi?

Bizi rakiplerimizden ayıran en büyük özellik kullanıcılarımızın birbirleriyle iletişim kurabilmeleri. Şuan sitemiz 8 dilde yayında ve biz kullanıcılarımızın her ülkeye özel “kendi dillerinde” paylaştıkları “gerçek” deneyimlerini kullanıyoruz. Üstelik şuan devam eden Rewards & Miles kampanyamız ile kullanıcılar paylaştıkları her deneyim için mil kazanabiliyor ve bu kadarla da kalmıyor, birbirlerini beğenip, paylaştıkları ve yorum yazdıkları zaman da mil kazanabiliyorlar. Haliyle bu durum insanların seyahat sektöründe Gezi.com gibi seyahat deneyimlerinin paylaşıldığı bir marka altında, yani tek bir çatı altında toplanma ihtiyacını eğlenceli bir şekilde karşılamış oluyor.

Öyle ki, biz kullanıcılarımızın deneyimlerini sadece otelin sessizliği, temizliği hakkında iyiydi ya da  kötüydü şeklinde değerlendirerek sunmalarını değil, gittiği herhangi bir yer hakkında yaşadığı, iyi-kötü deneyimlediği herşeyi paylaşmalarını istiyoruz. Bu turistik bir yer olabilir, herhangi bir destinasyon hakkında olabilir, restoran hakkında olabilir… İnsanlar artık gelişen teknoloji içinde gerçek bilgiye ulaşmakta güçlük çekiyor. Biz Gezi.com olarak insanlara doğru bilgiyi kendi deneyimleriyle sunarak, onlara ilham vermek ve onları yönlendirmek istiyoruz.

Gezi.com’un iş modeli nedir?

Cpa ve Cpc modeli ile çalışıyoruz, aynı zamanda instant booking özelliğimiz var. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde yeni anlaşmalarla instant booking özelliğimiz daha geniş bir envanterden beslenecek. Bunun haricinde birebir otel anlaşmalarımız için çalışmalarımız mevcut. Şuan web sitemizde iş birliği içerisinde olduğumuz Expedia, Otel.com, Hotels.com, Hotelopia.com, HRS.com .. vs. gibi birçok önemli seyahat sitesinden en iyi fiyatları bulmaları için seyahat eden insanlara yardımcı oluyoruz.

 Gezi.com’da gelecekte yeni özellikler görebilecek miyiz?

Elbette, daha önce de bahsettiğim gibi Gezi.com sürekli gelişen ve her daim kullanıcıyı odak noktası yapan bir sosyal platform olmayı hedefliyor. Bu sebeple de, ilk olarak kullanıcılara birbirlerini takip etme özelliğini getireceğiz. Bu özellik sayesinde Gezi.com’da deneyim paylaşan insanlar, kendileri gibi tutkulu gezginlerin deneyimlerine, herhangi bir arama motorunda uzun uzun zaman harcayarak ulaşmak yerine, zamandan tasarruf ederek ve sosyalleşerek ulaşmış olacaklar. Gezi.com marketing çalışmaları dahilinde hedef pazar olarak Nordik ülkeleri başta olmak üzere bir çok yabancı ülkeyi hedefliyor ve trafik alıyor. Gezi.com’un 8 dilde yayında olması ve marketing çalışmalarıyla dünya genelinde aldığı trafik sayesinde deneyim paylaşan kullanıcıların dünyaya kendini tanıtma fırsatı doğuyor. Yani bu özellik deneyimlerini paylaşan insanlar için dünya çapında büyük bir kişisel popülarite imkanı sunuyor.

Bunun haricinde deneyim paylaşımlarının altına kullanıcılar yorumlarını yazabilecekler ve başka seyahatseverlerin deneyimlerini paylaşabilecekler. Takip özelliğimizle beraber zaman tüneli akışıyla ilgili çalışmalarımız da var. Zaman içerisinde, deneyimlerini paylaşan gezginlerimizin de ihtiyaçları doğrultusunda geliştirmeler yapılmaya ve yeni özellikler eklenmeye devam edilecek.

Türkiye’de online rezervasyonların geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’de hala acentecilik kültürü devam etmesine rağmen dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte, online rezervasyonlarda ciddi anlamda artış rakamları mevcut. Uçak seferlerinin artması, biletlerin ucuzlaması, dijitalle beraber global iletişimin büyük ölçüde artması ciddi anlamda büyümeyi etkiledi. Bu büyüyen teknoloji içerisinde internet kullanımının önemli ölçüde artmasıyla Türkiye’de insanlar alışkanlıklarını değiştiriyor. Bugün insanlar sosyal platformlar üzerinden bir yerler görüp, o yeri ziyaret etmeyi, keşfetmeyi bile isteyebiliyor. Dijitalle beraber insanlar artık zamandan tasarruf etmek istiyor, dolayısıyla güven ve hızlı hizmet kriterleri kullanıcının alışkanlıklarını değiştiriyor. Haliyle evet, acentecilik hala ülkemizde yerini koruyor ancak Türkiye için online rezervasyonların geleceği bir hayli parlak.

Gezi.com’da yorum yapınca Miles&Smiles’dan 100 mil kazanıldığını gördüm. Kampanyadan biraz bahseder misiniz?

Tabiki… Öncelikle bu kampanyayı neden yaptığımızdan biraz bahsedeyim isterseniz. Biz, gezginlerimizin yaşadıkları en büyük problemin seyahat ederken ödedikleri ulaşım ücretleri olduğunu biliyoruz. E haliyle keşfetmek isteyen, sürekli gezmek isteyen tutkulu gezginlerimizin bu sorunu aşmalarını istedik ve Reward & Miles Programını oluşturduk. İnsanlar Gezi.com’da paylaştıkları her deneyim ve etkileşim için mil kazanabiliyorlar. Sadece 100 mil değil, yapacakları her farklı aksiyon için farklı mil kazanım tablomuz mevcut. Anlaşmalı olduğumuz Türk Hava Yolları Miles&Smiles programı ile Gezi.com’dan kazandıkları milleri THY, AnadoluJet dahil 28 uluslararası hava yolunda kullanabiliyorlar.

Kampanyamızdan yararlanmak tamamen ücretsiz ve çok basit; önce kullanıcılarımızın birbirleriyle etkileşim sağlayabilmeleri ve deneyimlerini paylaşabilmeleri için Gezi.com’a kaydolmaları gerekiyor. Ardından sitemizin hemen hemen her alanında yönlendirmesi mevcut olan Türk Hava Yolları üyelik programı ile kendilerine ait Miles&Smiles numaralarını bir kereye mahsus Gezi.com hesaplarına tanımlıyorlar. İster blogger olarak gittikleri herhangi bir yer hakkındaki deneyimlerini paylaşsınlar, ister sadece otellere yorum yazsınlar, ister birbirlerinin deneyimlerini beğensinler anında mil kazanmaya başlayabiliyorlar. Kazandıkları biriken milleri yine Gezi.com hesaplarından Ödül ve Millerim alanından takip edebiliyorlar.

Kısacası gezginlerimize gezip keşfetmek, keşfettiklerini anlatmak ve yine anlattıkça kazanmak kalıyor!

Son olarak eklemek istediklerin var mı?

Gezi.com’u sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz. Tüm seyahat edenlerin tek bir çatı altında toplanması için sabırsızlanıyoruz!

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.