Seyahat İşletmenizi Twitter Üzerinden Nasıl Pazarlarsınız? 0

Twitter, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerinin tamamı için uygun bir mecra değil; fakat seyahat sektörü için önemli. Seyahat işletmelerinin Twitter kullanımında artış var; onlar potansiyel müşterileriyle bağlantıya geçmek ve seyahat fikirleri vermek için Twitter’ı kullanıyorlar. Ayrıca gezginlerin yarısından fazlası da seyahatleriyle ilgili fikirleri sosyal medyadan edindiklerini söylüyorlar. Büyük ihtimalle sizin de bu sürece dahil olma zamanınız geldi!

Twitter o kadar sosyal bir platform ki başka hiçbir yerde bu kadar sıklıkla paylaşım yapılmıyor. Ayrıca işletmeniz için de markanızın hitap şeklini oluşturabileceğiniz, trend başlıklara ve olaylara güncel olarak dahil olabileceğiniz mükemmel bir platform. Eğer bir işletmeyseniz, robot olmadığınızı göstermek ve müşterilerine yönelik olarak işletmenizin karakterini ifade etmek istiyorsanız o halde twitter bunu yapmak için en iyisi.

Twitter’ın Aktif Olduğunu Unutmayın

Inc’e göre; her zaman yeni şeyler arayan ve tüketen “bilgi bağımlıları” için Twitter bir ev gibi ve doğası gereği Twitter çok hızlı değişiyor, bu yüzden “bilgi bağımlıları” bu platformda her zaman en yeni içerikleri arıyorlar. Diğer sosyal platformlara göre Twitter’ da düzenli olarak gönderi paylaşmak çok daha önemli. Eğer bunun için zamanınız yoksa “Hotsuite” tüm sosyal medya kanallarında gönderilerinizin zamanını ayarlamak için mükemmel bir araç; sizin için işlerinizi yapıyor ve müşteri tabalı bağlantınızı da koruyor.

#hashtagevi

Marka bilinirliğini ve etkileşimi arttırmak için hashtagleri kavramak çok önemli. Twitter hashtaglerin kullanılmaya başlandığı ilk yer ve onlar kesinlikle Twitter’ın ayrılmaz bir parçası.

Hashtagleri kullanır ya da kullanmazsınız, hatta onlara fazla değer verildiğini de düşünebilirsiniz ya da neden varolduğunu bile anlamayabilirsiniz; fakat hasthaglerle birlikte kullanılan tweetler, hashtag’siz tweetlere göre 2 kat fazla etkileşim sağlıyor. Bunun anlamı; basit bir # sembolü markanız için 2 katı etkileşim yaratabilir.

Hashtagleri nasıl kullanırım?

Hastagler işin kolay kısmı; erişimi genişletmek, tweetleri trende dahil ederek zirvede tutmak için kullanılıyorlar. Tweetinize hashtag eklediğinizde akışa eklenir ve markanızla bağlantıda olmasalar bile başlıkla ilgilenen herkes tarafından görülebilir. Örneğin; #TravelTuesday büyük bir hasthag trendi, bir resort ile ilgili bilgi paylaşacak olursanız Salı günü atacağınız tweete bu hasthagi eklemeniz ilham almak isteyen bir çok insana yönelik otomatik olarak besleme özelliği yaratacak.

Twitter’da Yapılmayacaklar

1. İşletmenizle ilgili aşırı reklam yapmayın

İnsanlar, markaların ürün ve hizmetleriyle ilgili reklamlarını sıklıkla paylaşmasından bıkmış durumdalar. Bu tıpkı arkadaşlarınızla ilişkilerinizde olduğu gibi. Yalnızca kendileri hakkında konuşan birileriyle bir öğleden sonra geçirmeyi ister miydiniz? İşin hilesi; takipçilerinize kullanışlı ve ilginç bilgiler vermek. Pazarlamacılar şu anda geleneksel agresif satış yönteminden vazgeçiyor ve müşterileriyle çekiçi içerikler sayesinde ilişki kurarak zarif bir şekilde pazarlamaya odaklanıyorlar. Twitter’daki potansiyel müşterileriniz, eğer sizi bir satış makinesi değil de bir insan olarak görürlerse sizinle etkileşim içerisine gireceklerdir.

2. Hiçbir gönderi paylaşımında bulunmamazlık etmeyin her şeyi de paylaşmayın

Twitter’ı uygun bir şekilde kullandığınızda söyleyeceklerinizle ilgilenen müşterileri ayırt etmeniz için de iyi bir yöntem. İşiniz ile ilgili olarak seyahat etmeye istekli insanların sizi takip edebileceği bir şey yarattınız neden başka bir şey hakkında paylaşım yapasınız ki? İlgisiz tweetler insanların markanızı takip etmekten vazgeçmesine neden olacaktır. Çünkü onlar sizi bir nedenden dolayı takip ediyorlar ve istenmeyen gereksiz paylaşımlara maruz kalmak istemiyorlar.

3. Sıkıcı olmayın!

Bu başlık aslında kendisini oldukça iyi açıklıyor, 140 karakter kısıtlamasından dolayı, insanların dikkatini çekmek için yalnızca birkaç kelime kullanabilirsiniz. Resmi olmayan, sohbet tarzı bir hitap şekli belirlerseniz de tweet denizinde boğulacağınız anlamına gelmiyor.

Bir öneri; dikkat çekmek istediğiniz zaman emojileri kullanın-araştırmalar gösteriyor ki; emoji kullanılan tweetler etkileşimi arttırıyor, gittikçe daha fazla marka bu trende katılıyor.

Online nüfusun %92 si emojileri kullanıyor ve bunun önemli şeyleri ifade etmenin etkili bir yolu olduğuna inanıyorlar, emojileri tweetlerinizde kullanmak ya da basit bir şekilde dost canlısı, resmi olmayan bir hitap şekli kullanmak markanızı insanlaştırır ve sizi daha ulaşılabilir kılar.

4. Etkileşimin gücünü küçümsemeyin!

Hitap şeklinizi dost canlısı olacak şekilde ayarladıktan sonra- şimdi bunu kullanma zamanı! Twitter’ın mükemmel yanı insanlarla etkileşim içerisine girmenin kolay olması. Bu yıl twitter, müşteri etkileşimi için bazı yeni özelliklerini görücüye çıkardı. Bu da gösteriyor ki; Twitter artık müşteri hizmetleri sağlamaya daha çok odaklanıyor. Twitter başka mecralara göre insanların bir markaya daha fazla dahil olabileceğini hissettiği bir yer; bu yüzden insanlarla etkileşim sayesinde avantajı ele geçirin!

Bir Seyahat Şirketi Nasıl Tweet Atmalı ?

Bir defa aynı fikirde olan insanlardan oluşan bir topluluğu oluşturduğunuzda destinasyon bilgileri, tatil fikirleri, anlaşmalar, sektörle ilgili makaleler videolar, resimler, kendi içerikleriniz ya da başka yerlerden içerikler gibi kitlenize hitap eden her şeyi paylaşabilirsiniz; videolar, resimler, makaleler gibi üçüncü şahıslara ait kaynakları paylaşmanızın amacı; markanızı seyahat sektörünün içine daha fazla sokmak ve insanlara kolayca amaca uygun içerikler sağlamaktır. Doğrudan satış çizgisine kaymadan kendi tweetlerinizi yazmanızdaki numara ise; insanların işinizin ne ilgili olduğunu bilmelerini sağlamaktır. Bunu en iyi takipçilerinizden ilham alarak yapabilirsiniz.

İlgi çekici destinasyonlarla ilgili tweetler atın: Örneğin; “bu saklı mücevher #Barcelona’ da, Can Paixano sadece 5 Euro tutan lezzetli cava ve tapaslarıyla hizmetinizde” (resim ekleyin)

Hayali kurulan destinasyonların fotoğraflarını tweet atın: Örneğin; “kış çekici görünebilir; ama #Maldivler’deki bu lüks resort birkaç ay uzaklıkta” (resim ekleyin)

Bazı seyahat acentaları müşterilerinin onlar için yapabilecekleri şeylerden yeterince yararlanmıyorlar. Siz Twitter’la birlikte insanlarla bir ilişki kurdunuz, rezervasyonlarınız var, o halde bunu gösterin! Müşterilerinizin seyahat fotoğraflarını paylaşmalarını, deneyimlerini anlatmalarını teşvik edin.

Rezervasyonlarınızı tweetleyin: Örneğin; “Az önce hafta sonunu çocukları yanlarında olmadan geçirmek isteyen bir çift için spa tatili rezervasyonu gerçekleştirdik. Rahatlatıcı molanızın tadını çıkarın John ve Jen” 🙂

Müşterilerinizin fotoğraflarını paylaşın: örneğin; “İşte 1 yıllık molada olan öğrenciler Faye Georgia ve Joe’nun bizimle Grand kanyondan fotoğrafları- yapılacaklar listesine konan büyük bir işaret daha!” (resim ekleyin)

Twitter sayfanızı asla ihmal etmemeniz daha da önemlisi resmi olmayan etkileşim içerisinde olmanız önemli bir anahtar. Daha iyisi ise iş seyahatleri için de Twitter’ın mükemmel bir platform olması, eğer twitterda kendizi ve topluluğunuzu yapılandırmak ve daha fazla yardım almak isterseniz bağlantıya geçmekten çekinmeyin. Bu arada aşağıdaki şirketlerin Twitter sayfalarına ve twitter’ı en iyi şekilde kullanarak online varlıklarını nasıl güçlü tuttuklarına da bir göz atın.

  • Marriott International
  • Fairmont Hotels
  • Carnival Cruise Line
  • United

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.