Expedia ve Red Lion Otelleri Sadakat Programını Yeniledi. 0

Açıkçası Red Lion Otelleri, hala Hilton Worldwide Otellerinden ya da Marriot International’dan çok daha küçük bir oteller zinciri; fakat Red Lion Otellerinin sadece üyelere özgü olarak Expedia.com ve Hotels.com üzerinden teklifler sunmaya başlaması doğrudan rezervasyon alanında bazı hareketlenmelere neden olacak gibi görünüyor.

Expedia, otel dağıtım alanında büyük bir güce sahip ve dolayısıyla bu tür değişiklikler daha fazla gerçekleşecek.
Red Lions Otelleri Expedia ile ilişkisini yeniden başlattı.

Expedia.com ve onun kardeşi olan Hotels.com, bu siteler üzerinden rezervasyon yapan Red Lion otellerinin üyelerine özel oranlar ve otomatik olarak sadakat programına kaydolan üye olmayan kişilere yönelik olarak Red Lion Otellerinin “Merhaba Ödüller” programını sunmaya başladı.

Hilton Worldwide ve Marriot International gibi büyük otel zincirleri ve diğerleri arasında doğrudan rezervasyon kampanyalarını Expedia üzerinden sadece üyelere özgü en düşük fiyatlarla yaparak agresif bir pazarlama yöntemi sürdürmeleri söz konusu. Priceline Grup Kayak ve TripAdvisor gibi meta arama motorları ve Red Lion Otelleri Expedia şirketiyle birlikte sahada oynamaya karar verdi.

Expedia ve Hotels.com müşterileri Red Lion Otelleri için rezervasyon yapmaya niyetlendiklerinde, müşterilere hem üye olmayanlara verilen fiyatlar hem de Red Lion üyelerine özel fiyatlar gösteriliyor. Expedia ve Hotels.com müşterilerine, eğer Red Lion üyelerine özel fiyattan rezervasyon yapmak isterlerse otomatik olarak Red Lion’un sadakat programına kaydedileceklerini bildiriyor.Her halükarda Red Lion Otelleri, Expedia ya da Hotels.com üzerinden ödülleri veriyor.

Expedia, sonrasında müşterilerin e-mail adresini Red Lion’a gönderiyor ki aslında bu büyük bir olay çünkü online seyahat acentaları normal şartlarda bu tür bilgileri ortaklarıyla paylaşmazlar. Eğer müşteri zaten Merhaba ödüller programına üyeyse, Expedia otel zincirine yani Birleşik Devletler ve Kanada’da bulunan 114 otel mülküne müşterinin zaten Merhaba Ödüller programına kayıtlı olduğu bilgisini veren bir e-mail gönderiyor.

Red Lions Otelleri Pazarlama Müdürü Bill Linehan; “, bir zincir otelin bir online seyahat acentasından müşterilerin e-mail adreslerini alabilmesi çok önemli bir olay. Şu anda müşterilerimiz otellerine bile varmadan önce onlarla iletişime geçme kabiliyetimiz var ” dedi.

Red Lion’ın Kazanımları

Daha büyük otel zincirleri gibi Red Lion online seyahat acentalarına üyelik olmaksızın sunulan otel fiyatlarını sundu; fakat Linehan; sadece Expedia’ya istisna yapıldığını söyledi çünkü diğerlerinin Merhaba ödüller programına otomatik kayıt gerçekleştiren ve bu programa kayıtlı olan müşterileri algılayan teknolojiye sahip olmadıklarını söyledi.

Linehan; “diğer zincirlerin aksine Red Lion’ın elit üye olmayan müşterilerin de her ne olursa olsun rezervasyon yaptıklarında ödüllendirildiklerini, üyelerin daha öncesinde Expedia üzerinde en düşük fiyat oranlarını göremediklerini; ama şu anda görebildiklerini, Expedia’nın bu yeni Red Lion programını Expedia.com ve Hotels.com için bir test olarak tarif ettiğini, Red Lion’ın sonuçlardan çok memnun olduğunu ve Merhaba Ödüller programı sayesinde Temmuz ayında yapılan kayıtlarda 4 kat artış olduğunu, Expedia ile yeniden kurulan ilişkiler sayesinde ise 1 katlık bir artış daha söz konusu olduğunu söyledi.

Red Lion, Expedia.com ve Hotels.com üzerinden sadece üyelere özel fiyatlar sunmaya başladığından beri, zincirin mevcut otellerinin Expedia üzerinde aranmasında 10 sıralamalık bir artış durumu söz konusu oldu.

Son dönemde kendi sitelerinden doğrudan rezervasyonlara yönlendirme yapmak isteyen otel zincirleri Expedia üzerindeki profillerini pasifize etmişlerdi, ayrıca Expedia üzerinden en düşük fiyatı da sunmuyorlardı. Kendi fiyat oranları da rekabet edilebilir değildi. Bunun sonucu olarak Expedia sonuçlarında düşüş gördüler, bazen de fotoğraf ya da yeterli bilgi olmadan varoldular.

Linehan;” Expedia ile bu yeni ilişki sadece Expedia.com ya da Hotels.com’u içermiyor aynı zamanda Expedia’nın Egencia seyahat ünitesiyle de işbirliğini de getiriyor.Bu ilişkinin fazlasıyla kapsayıcı bir boyutu var, sıradan pay ve komisyon ilişkisi değil” dedi.

Linehan; Red Lions’ın ekonomisinde Expedia ile ilişkisinin değişiklik yaratıp yaratmadığını üzerine yorumda bulunmadı; fakat bazen Expedia gibi satın alma kanallarından1000 gezgine ulaşılmasının kendi web sitelerinden marka farkındalığı yaratmaktan daha uygun maliyetli olduğunu söylüyor.

Expedia Doğrudan Rezervasyon Alanının Değiştiğini Düşünüyor

Expedia Küresel Ortaklık Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Melissa Maher Otel zincirlerinin kendi siteleri üzerinden doğrudan rezervasyona zorlamasının çevreyi değiştirdiğine inanıyor.

Maher; “Expedia şu anda diğer otel zincirleriyle üyelik fiyat oranları için görüşme halinde; fakat bu Hilton ya da Marriott’un yakın zamanda durumu tersine çevireceklerine inandığımız anlamına da gelmiyor” dedi.
Red Lion anlaşması Expedia’nın sadece bir rezervasyon sitesi ya da dağıtım kanalı pozisyonunda olmadığını aynı zamanda oteller için bir müşteri kazanım kanalı yeteneğinin de olduğunu gösterdi.

Online seyahat acentalarından, otellerden ve meta arama kanallarından farklı olarak Expedia, amacı olan bir ortam yoluyla otel ve diğer seyahat acentaları için rekabetçi bir reklam yapıyor. Örneğin şu anda bir zincirin sadakat programına müşteri sağlıyor.

Maher alanın biraz değiştiğini söylüyor; Expedia internet sitelerini incelediğimizde bazı değişiklikler olduğunu gördük. Hyatt Regency Minneapolis, the Grand Hyatt New York ve the Best Western Hotel Jtb/Southpoint’te dahil olmak üzere bu otellerin hepsi üye olmayan müşteri fiyat oranlarında indirime gitmişlerdi, doğrudan rezervasyon standartlarını incelediğimizde ise gerçekten de bu otellerin hepsi birçok mülkleri için kurallarında istisnalar yapmıştı” dedi.

Maher; “Red Lion anlaşması özel bir anlaşma değil, diğer bir deyişle Red Lion diğer seyahat acentalarıyla da benzer ilişkiler kurabilir.ve Expedia da diğer zincirlerden eğer böyle bir şeye karar verirlerse sadece üyelere özel sadakat fiyat oranlarını alabilir ve sunabilir. Expedia, Red Lion ile test aşamasını bitirdikten sonra bu tür bir programı büyütmek istiyor. Bu arada Red Lion’ın Expedia ve Hotels.com üzerinden gelirlerini arttırma olasılığı da çok yüksek, algoritmamız onların daha uzun süreli olarak başrolde kalmasını sağlamak” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe