Yeni ve Yenilikçi Otelcilik Zihniyeti Nasıl Olmalıdır?

İşletme sahipleri olarak bugünün piyasasında artık yenilikçi ve yıkıcı bir kültüre doğru yönümüzü çevirmeliyiz. Günümüzde müşteriler yeni medya, sosyal medya ve teknolojiden etkileniyorlar. Gerçek zamanlı kararlar akıllı cihazlarla veriliyor.

Oteller için en büyük etkilerden biri, geleneksel doğrudan pazarlamanın sosyal medyayla çalışmaması.

Piyasa sektörünün/alt kesitinin artmasıyla, oteller en güvenilir ve tahmin edilebilir piyasa katmanlarından biri olarak varlıklarını sürdürmüşlerdi. Bütçeyi, zaman çizelgesini ve hedefleri tahmin etmek mümkündü. Çoğu otel kolaylıkla belirlenmiş bir teklife, hedef kitleye, teklifi iletmeyi ve dönüştürmeyi amaçlayan mesaj serilerine dayanan apaçık pazarlama kampanyaları yürütebiliyordu.

Sosyal medya pazarlamasıyla ortaya çıkan temel zorluklardan biri toplum katılımı oldu. Otel pazarlamasının geleceği; katılımı, ilişkileri, ağ oluşturmayı, profilleri, canlı eğlenceyi, üç boyutlu videoları, gerçek zamanlı tepkileri, içerik, gözetleme, dinleme, mikro-anları, sanal gerçekliği, zenginleştirilmiş gerçekliği ve büyük verileri kapsayacak.

Sosyal medya, otelleri görsel gerçeklik şovunun bir parçası yaptı. Günümüzde hepimiz, birinin reality showunda aynı şekilde birer oyuncuyuz.

Bir Otelcinin Aklı

a-hoteliers-mind

Arkadaşım Jeroen GulickxBir Otelcinin Aklı” kitabının yazarı. Jeroen kitabına “Neden sosyal satış bir otel pazarlamacısının en iyi arkadaşıdır?” başlıklı içeriğimi dâhil etme nezaketini gösterdi.

Sosyal medya bizi yeni bir otelcilik zihniyetine ve otel kültüründe bir değişime doğru itiyor. Bu yeni düşünce beraberinde hepimiz için zorluklar da getiriyor. Bilinmezlik ve öngörülmezlik çoğunun uğraşmaktan kaçındığı alanlardır, biz bilineni ve tahmin edilebilir olanı tercih ederiz.

Jeroen kitabında bu yeni değişimin bir parçası haline gelen, otelciler için önemli prensiplere değiniyor. Bu prensiplerden önemli iki tanesi Artan İnovasyon ve Yıkıcı İnovasyon.

Artan İnovasyon keşfettiğimiz ve uyguladığımız günlük değişimleri temsil eder. Yıkıcı İnovasyon ise Otel İş modellerini yeniden icat etmekle alakalıdır.

Uber ve Airbnb yeni piyasadaki dönüşümün bir sonucu olarak tek adaylı bir pazar yaratan yıkıcı inovasyonlara örnektir.

İnovasyon süreci bazı önemli adımlarla temsil edilir.  Keşif – tahmin, piyasa içgörüsü, müşteriler ve teknolojiler yoluyla bir altyapı kurma. Deneyim –Otel için yeni yapısal bloklar kuran modelleri test etme.

Günümüzde birçok işletme Otel endüstrisindekine benzer konuk profilleme, maliyeti azaltma, fiyat modeli, gelişen tüketici ihtiyaçları ve beklentileri, artan rekabet ve de müşteri deneyimine yeniden şekil verme ihtiyacı gibi zorluklarla yüzleşmektedir.

Yeni Düşünce Yapısı

Bu yeni düşünce yapısına doğru dönüşüm birçok insanın düşündüğü gibi karmaşık ve korkunç değildir.

  • Yeni Misyonlar İçin Sosyal Profiller Kullanın

Öncelikle hayalinizi, hedefinizi ve amaçlarınızı belirleyin. Otelinizin sosyal medya profilleriyle başarmak istediğiniz büyük şey ne?

Otellerinizin sosyal medya profilleri vermek istediğiniz mesajı kuvvetlendirmeye yarayacak araçlar olarak işlev görecektir.

  • Altyapıya Odaklanın

Birçok insan sosyal medyanın nihai hedeflerine ulaşmak için kestirme yol olduğunu düşünmeye eğilimlidir. Sosyal medya canlı, gerçek zamanlı ve hızlıdır fakat nihai hedef için kestirme yok sağlamaz. Oteller sağlam bir altyapı kurmalıdır ve de adım adım büyümeye izin vermelidir.

  • Topluluk Oluşturun

Katılım ve bağlantılar başarının iki önemli anahtarıdır. Bu prensiplere odaklandığınızda, sorunlar ortaya çıktığında yardımınıza gelecek bir topluluk oluşturacaksınız.

Günümüzde, müşteri kitlelerine anket yapan markalar yaygınlaştı ve bu markalar daha önce karşılaşılmamış yanıtlar alıyorlar.

  • Bağlantısallığı Yeni Kültürün Bir Parçası Yapın

Takımınızı güçlendirin, yetki verin ve onların enformal bilgilerini dönüştürün. Otel takımınızın fikir önderleri olmasına izin veriyor musunuz? Takımınızla gerçek zamanlı sohbetler benimsemek için yeni kanallar oluşturun.

  • İlişki Kurma

Günümüzde bu, yaklaşımdaki mühim değişimlerden birini oluşturuyor. Teknolojinin hızlanması bizi yeni yollardan bağlantı kurmaya zorladı. Artık özgünlüğün, bütünlüğün ve şeffaflığın yüksek standartları olarak anılıyoruz. İlişki kurma online ve offline bir şekilde rol alacak.

Şu an online olarak yaptığımız her hareket izleniyor, kaydediliyor, görüntüleniyor ve de ölçülüyor. Sosyal medya pazarlaması sadece müşteriyle alakalı değil aynı zamanda müşterilerin bağlantılarını da kapsıyor. İhmal edilmiş bir sorunun dalgalanma etkisi oteller için aşırı derecede zarar verici olabilir.

Sonuç

Günümüzde, sosyal medya toplulukları tüketicinin hareketlerini ve kararlarını etkileyen gerçek etmenlerden… Onların temelleri dinleme, farkındalık, güven ve kültür etrafında oluşuyor.

Eğer gelecekte operasyonel performans mükemmelliğine sahip olmak istiyorsanız, yeni otelcilik zihniyetine doğru yönünüzü değiştirin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!