Etki Sahibi Kişilerle Çalışmak: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler 0

O dönemlerde “havalı çocuklar” denilen bu kişilere günümüzde ise trend liderleri deniyor. Bu durum pazarlama literatürüne hatırlı pazarlama (influencer marketing) olarak geçti ve artık bu pazarlama sanatına hemen hemen herkes aşina, üstelik trend gittikçe büyüyor.

EMarketer’ın bir araştırmasına göre, pazarlamacıların % 84’ü 2017 yılında en az bir hatırlı pazarlama kampanyası başlattığını ve etki yaratan bir kişi kullandığını söyledi. EConsultantancy’nin raporu ise, moda ve güzellik markalarının neredeyse% 60’ı zaten etki yaratan bir kişinin dahil olduğu bir pazarlama stratejisine sahip.

Sıra ağırlama yeteneklerini müşteri kazanımı için kullanmaya geldiğinde, otelcilik sektörü moda ve güzellik markalarının trendlerinin gerisinde kalmış olsa da durum hızla değişiyor.

Otel pazarlama departmanları, sadece bir yıl önce, ayda bir veya iki etki sahibi kişiye ihtiyaç duyduklarını belirtirken şimdi ise haftada üç ila beş etki sahibi kişi ile çalışıyorlar.

Büyük bir halkla ilişkiler firmasının yardımcı olmada hangi etki sahibi kişilerin kabul göreceğini ve anlamlı bir işbirliğinin en iyi şekilde nasıl yürütüleceğini belirlemek zor olabilir. Aşağıda, etki sahibi kişilerle çalışmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenler ve ticarette bu pazarlama türünün birkaç püf noktasını bulabilirsiniz.

Etki Sahibi Kişileri Seçerken Seçici Davranın

Çoğumuz Instagram’daki takipçi sayılarının her zaman tam veya gerçek hikayeyi anlatmadığını zaten biliyoruz. Güzel bir resimden daha fazlası olan ortaklar arayın. Örneğin, etkin bir YouTube kanalına ek olarak, sağlıklı bir blog okuyucu kitlesi, sadık bir hayran kitlesinin iyi bir göstergesidir. Kanallardaki bu sadakat, olası bir işbirliğinin müşteri dönüşümleri sağlayacağının da iyi bir işaretidir.

With Love From Kat seyahat blogu ve uygulamasının kurucusu Kat Tanita; “Oteller, yalnızca sayıca çok takipçi aramadıklarına aynı zamanda bu takipçilerin demografik olarak ulaşmak istedikleri hedef kitle olup olmadığına da emin olmak zorundalar” diyor.

Net Beklentilerinizi Açıklığa Kavuşturmadan Etki Sahibi Bir Kişiyle Anlaşmayın

Birçok kez, otellerin gerçekleştirilebilir hedef ve beklentilerini ayrıntılı bir şekilde ortaya koymadan etki sahibi bir kişiyle anlaştıkları görüldü. Bu kişilerin otelde geçirdiği birkaç günden ve paylaştığı yalnızca bir Instagram fotoğrafından sonra oteller hayal kırıklığına uğradı.

Bu tür kişileri otelinizde ağırlamak üzere herhangi bir davet yapmadan önce, InstaStory, Snapchat, Instagram, Facebook ve Twitter’da günlük olarak görmek istediğiniz mesaj sayısını tam olarak belirtin. Eğer etki sahibi bir kişiye sponsorluk yapıyorsanız, blog yazısının bir ön izlemesini görmek ve fotoğraf haklarını talep etmek isteyebilirsiniz.

Başarınızı Ölçmek İçin Net Bir Plan Uygulayın

Birçok otel, etki sahibi kişileri davet eder; fakat dönüşümleri veya kampanya başarısını ölçmenin net bir yolunu bulamazlar. Birlikte çalışmanıza istinaden kaç rezervasyon yapıldığını nereden biliyorsunuz?

Seçtiğiniz Etki Sahibi Kişinin Markanıza Uygun Olduğundan Emin Olun

“Mrs O around the World” kitabının yayıncısı olan ve birçok otelin danışmanlığını yapan Ana Silva O’Reilly; “Ortağınızla, aynı noktada olduğunuzdan emin olun” diyor. Çalıştığınız kişilerin “bir masada nasıl yemek yiyeceğini ve misafirlerinden biri gibi davranmaları” gerektiğini bilmeleri gerektiğini söylüyor. “Birçok etki sahibi kişi aslında maddi imkanlarının ötesinde yaşıyor ve elde ettikleri şöhretle görgü tanımıyorlar” diyerek ekliyor O’Reilly.

Sesinizi Artırmanın Gücünü Hafife Almayın

Bir otelin beklentilerini karşılamak etki sahibi kişiler üzerinde baskı yaratabilir. Oteller, mesajlarını bu kişilerin nüfuz ettiği kitleye bu kişiler aracılığıyla duyurabilmek için kendileri harekete geçmelidir.

Bu, mesajları retweetleme, gönderilere bağlantı ekleme, fotoğrafları yeniden şekillendirme ve tüm medya kanallarında bilgi paylaşımı demek. Sonuçta sosyal medya, herkes iyi ve sosyal olduğunda mümkün olan en iyi şekilde işe yarar.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.