En İyi 9 Balayı Yeri

O büyük günden sonra aşk kuşunla birlikte nereye uçacaksın? Bu en iyi 9 balayı mekanında havada aşk kokusu var!

Tüm o düğün planlama, pasta yeme ve şampanya kaldırma adetlerinin ardından, sıra yeni evlilerin sonuna kadar hak ettikleri balayına gelir.

Ama nereye gideceksiniz? İster doğa aşığı, kültür delisi veya eski romantiklerden ol, bu en iyi 9 balayı mekanında kalplerin havada uçuşacağını garanti ediyoruz!

Kısa bir balayı için en iyisi – Paris

Hesaplı ve kısa bir balayı mı düşünüyorsun? Kendi tarzını yaşatan Aşk Şehrinden başka yere bakmana gerek yok. Paris’te her kaldırım taşının altından romantizm fırlar ve buranın büyüsüne kapılmak için çok çaba göstermene de gerek yoktur.

Öylesine gezip dolaşmak, şehrin kokusunu ve manzarasını içine çekmek, Sen Nehri’nin kıyısında yürümek, yol kenarındaki kafelerde kahve içmek, Montmartre’de el ele dolaşmak veya Eyfel Kulesi’nin parıldayan gece ışıkları altında yeni hayat arkadaşının gözlerinin içine bakmak. Tamam, biraz klişe olabilir ama bir parça eski tarz romantizm kolay kolay alt edilemez!

Lüks bir balayı için en iyisi – Umman

Umman Sultanlığı o kadar harika bir yer ki! Mükemmel tüple dalış imkanları (kıyı şeridi neredeyse 2.000km uzanır), güneşlenmeye değer kumsalları (insanlar kadar kaplumbağalar için de) ve iç kesimlerindeki sayısız zenginlikleriyle, burası sakin, küçük ve kadim bir yerdir ve macerayı seven aşıklar için en iyi balayı mekanlarından da biridir.

Mağara keşfi, kaya tırmanışı, binicilik ve 4×4’lerle kum tepelerini aşma gibi aktiviteler, Umman’daki otellerin sunduğu özenli hizmetler ve gösterişli dekora heyecanlı bir çeşitlilik katmaktadır.

Uzun bir balayı için en iyisi – Avustralya

Yolculuğa nereden başlarsan başla Avustralya’ya gitmek oldukça uzun zaman alacağından, hazır oraya gitmişken bir ay kalabilirsin. Avustralya’da balayındaki çiftleri tüm bir ay boyunca meşgul etmeye yetecek eğlencelerin olduğuna emin olabilirsin.

Sidney, Avustralya’nın en eski, en büyük ve en bilinen şehridir, Melbourne kültürel kalbidir ve Perth de ülkenin eşsiz doğal güzelliklerini görmek için gelenler sayesinde günümüzde oldukça popüler olan Batı başkentidir.

Avustralya’nın doğusunda güneşin öptüğü Gold Coast, Sunshine Coast, Fraser Coast kıyılarını, Gondwana Yağmur Ormanlarını, Wet Tropics Dünya Mirası Alanını ve Büyük Set Resifini bulabilirsin. Top End’de Darwin şehrini ve şehrin yakınlarındaki Dünya Mirası Alanı Kakadu Ulusal Parkı’nı bulabilirsin. Orta Avustralya’da da baş döndürücü manzaralar sunan, güneşin dans edip parıldadığı Uluru yer almaktadır. Özetlemek gerekirse, Avustralya keşfedilmeyi bekleyen bir yer. Yeni aşkını daha yakından tanırken güneyde kaybolmaya hazır ol!

Evlenmek için en iyisi – Kıbrıs

Akdeniz’in incisi Kıbrıs, yıl boyunca ışık saçan güneşi, yeşilliklerle çevrelenmiş kumsalları ve Kıbrıs kıyılarında evlenmeyi düşünen uluslararası çiftler için sunduğu inanılmaz basit formalitelerle, o özel günleri için denizaşırı seyahat etme planı yapan gelin ve damatlar için ideal bir yerdir.

Burada evlilik belgeleri İngilizce olarak sunulur ve evlenmeden önce ikamet edilmesi gereken süre de sadece 3 iş günüdür. Adaya uçak biletleri, adadaki oteller ve düğün pastaları o kadar ucuzdur ki, belki ikinci bir balayı için bile para artırabilirsin.

Romantik bir balayı için en iyisi – Maldivler

Hint Okyanusu’ndaki bu küçük mercan adası grubuna aşıklar bayılır. Parıldayan mavi suları, en yumuşak kumlardan oluşmuş beyaz kumsalları ve herkese kral (veya kraliçe) gibi davranan otelleri ile burası pek çok kişi tarafından dünyadaki en romantik yer olarak görülür.

Bölgedeki taşımacılık yöntemi de o benzersiz hissi vurgular niteliktedir. Deniz uçakları kısa bir süreliğine iniş yapar ve mutlu çiftleri karşılayan dhoni adı verilen geleneksel ahşap bir tekne, çiftlerin tercih ettiği otele doğru köpükler saçarak ilerler. Maldivler o kadar güzel bir kaçış imkanı sunar ki, oradan ayrılırken çok zorlanabilirsin.

Aileler için en iyisi – Orlando

Evet, evet, biliyoruz… ama balayında çocuklar da size eşlik ediyorsa, onların mutlu olmasını sağlamak çok önemlidir. Peki ufaklıkları eğlendirmek, iyi ve nezih bir aile eğlencesi sunmak konusunda kocaman kulakları olan, yürüyen ve konuşan bir fareden daha iyisi olabilir mi?

Sadece Disney World’de, 4 eğlence parkı, iki su parkı, 27 eğlence temalı resort otel, bir kamp alanı, spalar ve daha pek çok şey bulunur. Disney’de geçirilecek bir balayı tutkulu bir romantizme gösterilecek en iyi örneklerden olmayabilir ama kesinlikle yüzünde büyük bir gülümseme bırakacak!

Yardımseverler için en iyisi – Mozambik

Bazı çiftlerin bir evlilik listesi yapmaktan kaçınıp, onun yerine hayır kurumlarına bağış yapılmasını istemeleri günümüzde artık o kadar sıra dışı değil. Yardımseverler bunu bir parça ileri götürüp, dünyanın az gelişmiş bölgelerinde kendilerinden bir şeyler sunmaya – öğretmenlik, doğa koruma işleri, topluluk projelerine katılım – başladı.

Mozambik, beyaz köpekbalığı araştırmalarından, mercan kayalığı izleme, öğretmenlik sanat organizasyonlarında gönüllülük gibi pek çok projeye ev sahipliği yapmaktadır. Burası ayrıca yemyeşil bir ülkedir ve sevdiceğinle birlikte kaybolabileceğin pek çok doğal güzelliğe sahiptir.

Çevre dostu bir balayı için en iyisi – Kosta Rika

Nikaragua ile Panama arasında uzanan küçük bir Orta Amerika ülkesi olan Kosta Rika adeta bir cennettir. Yükselen dağları, harikulade plajlar, yağmur ormanları, ılıman ormanlar, volkanlar ve bataklıklı araziler takip eder.

Yağmur ormanlarındaki hayvan ve kuşlardan, Pasifik ve Karayip sularındaki deniz canlılarına, Kosta Rika’da geçirilecek bir balayı hayranlık uyandırıcı güzellikler ve macera arayan çiftler için mükemmeldir.

Kültür aşıkları için en iyisi – Dubrovnik

Bu duvarla çevrili harikulade şehirde kültür meraklısı aşk kuşları için sayısız seçenek bulunur. Burası, Hırvatistan’ın güney ucunda, parıltılı Adriyatik Denizi’ne bakan kırmızı çatılı ve dayanıklı bir şehirdir.

Kiliseler, manastırlar, müzeler, saraylar, meydanlar ve taş döşeli pürüzsüz sokaklar hep birlikte bir masal şehri oluşturur. Şehir, Şubat başında Dubrovnik’in koruyucu azizi için düzenlenen St. Blaise Ziyafeti, Karnaval, Nisan’da bir film festivali ve Temmuz ile Ağustos aylarında düzenlenen ünlü Dubrovnik Yaz Festivali ile yıl boyunca sayısız kültür festivaline ev sahipliği yapar.

Kaynak: Momondo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!