Kıbrıs’da Neler Yapılır

kyreniaharbour_home

Lefkoşa’da…

Büyük Han

1572 yılına tarihlenen han klasik bir Osmanlı mimarisi örneği taşımaktadır ve Osmanlılar’ın Kıbrıs’ta inşa ettikleri ilk handır.

Selimiye Camisi (St. Sophia Katedrali)

Orjinalinde St. Sophia Katedrali olan Osmanlı döneminde camiye çevrilen yapılardan biri olan bu katedral gotik mimari özelliği taşımaktadır. 1192 yılında Kudüs Kralı Guy de Lusignan’ın Kıbrıs’ı Aslan Yürekli Richard’dan satın almasıyla başlayan Lüzinyanlar döneminin en önemli yapısı olan bu katedralde kralların taç giyme törenleri düzenleniyordu.

Girne Kapısı

1567 yılında Osmanlılar tarafından gözlem amaçlı inşa edilen yapının surları daha sonra İngilizler tarafından yok edilmiş. Venedik Dönemi’nde surlarla çevrili Lefkoşa’ya giriş ve çıkışların yapıldığı orijinal üç kapıdan biridir. Lefkoşa surlarının inşa edilmesine büyük katkı sağlayan dönemin Venedik valisi F. Barbaro’nun adından dolayı kapıya Porta Del Proveditore (Vali Kapısı) adı verilmiştir.

Ayrıca şuraları da gezebilirsiniz.

Bayraktar Camisi, Sarayönü Camisi, Venedik Sütunu, Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi

Girne’de…

Girne Kalesi ve Girne Batığı 

Zaman içinde birçok değişime uğramış kalenin farklı yapı katmanlarından en eskisi 7.y.y.’a ait, kale içinde yine farklı dönemlere ait birçok yapı görmek mümkün. Ayrıca M.Ö.3.y.y. battığı bilinen bir geminin kalıntıları ve batık içinde bulunan eserler kale içinde Batık Gemi Müzesi’nde sergileniyor.

Girne Limanı

10.yüzyılın sonlarından beridir yerleşim olduğu bilinen Girne’de liman esas olarak Venedikliler zamanında şekillenmiş. Denizciliğe önem veren bu devlet limanın gelişmesiyle etrafındaki yapıları depo amaçlı olarak kullanmış ve halen daha bugünde bu tarihi özelliklerini korumaktadır. Liman bugün restoran ve bar olarak kullanılmaktadır.

34_big

Bellapais Manastırı

12.y.y sonlarına doğru gotik tarzda inşa edilen Bellapis manastırı, bu tarzın yakın doğu’daki en önemli örneklerinden biridir. Frenk döneminde manastıra ekler yapılmış, 13.yüzyılda ise avlusuna AyiaAsproforesha Kilisesi inşa edilmiş. Osmanlı döneminde Ortodoks kilisesi olarak kullanılan yapı, günümüzde müze olarak ziyaret edilebiliyor.

St. Hilarion Kalesi

Beşparmak Dağları üzerinde kurulu St.Hilarion Kalesinin ismi Kudüs asıllı bir keşişten geliyor, kalenin Arap akınlarına karşı savunma amaçlı inşa edildiği düşünülüyor. Kuzey Kıbrıs’ın en yüksek noktalarından birinde kurulu bu etkileyici yapı, ziyaretçilere harika bir Girne manzarası sunuyor.

Ayrıca şuraları da gezebilirsiniz.

Antiphonitis Kilisesi, Halk Sanatları Müzesi, Ağa Cafer Paşa Camisi, Mavi Köşk

Gazimağusa’da…

Venedik Sarayı

Lübnan asıllı Lüziyan kralları 1369 yılına kadar bu sarayda oturmuşlar. Büyük bir deprem sonucunda yıkılan saraydan geriye Salamis’ten getirilmiş dört sütunun taşıdığı üç kemerli bir giriş kalmış.

Kıbrıs kumsalları

Kıbrıs’ın neredeyse her yeri bakir koylar ve Akdeniz’in berrak sularıyla çevrili. Kıbrıs’da harika bir deniz, güzel plajlar ve sualtı zenginliğinin tadını çıkarabilir, harikulade koylarda denize girebilirsiniz.

Ayrıca şuraları da gezebilirsiniz.

St. Barnabas Manastırı, Othello Kulesi, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi, Salamis Antik Kenti

Kuzey Kıbrıs Herbaryumu

Dünya doğal kaynaklarının çok önemli bir bölümünü oluşturan bitkiler gerçeğini gören ülkeler bu kaynakları tespit etmek ve zarar görmelerini engellemek için çok eskiden beridir çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmaların büyük bir bölümü Botanik Bahçeleri ve Herbaryum Merkezlerinde yapılmaktadır. Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti de florasunda bulunan 1500’ü aşkın türü araştırmaları ve zarar görmelerini engellemek amacıyla korumaktadır, bunları Alevkayası’nda bulunnan Herbaryum’da görebilirsiniz.

1304065690_golden-beach-dipkarpaz

Ve Dipkarpaz…

Dipkarpaz’a ayrı bir paragraf açmak lazım.

Kıbrıs adasının kuzeydoğu ucundaki dağlık burun bölgesidir. Dipkarpaz yolu insanı çok yorsa da plajın güzelliği sakinliği ve ıssızlığı sizi her daim kendine çekiyor. O kadar yol gidilir mi demeyin yinede gidip görün. İskele ise; Mesarya Ovası ile, Karpaz Yarımadasının kesiştiği yerde: Mağusa-Karpaz anayolunun 18’nci kilometresinde yer alan; şirin bir sahil kasabasıdır. “Boğaze” olarak da anılan bölge,birçok turistik tesis ve balıkçı lokantası ile, turistlerin ilgi odağıdır. Bölgenin eşekleri ve traktör safarisi de ayrıca çok meşhurdur. Kıbrıs’ın en güzel sahiline sahip Karpaz’da uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için Karpaz otellerine göz gezdirebilirsiniz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!