Trafi ile Yanlış Otobüse Binmekten Kurtulun

Trafikte ki araç sayısının aslında trafiği oluşturduğu İstanbul’a sahip olan ülkemizde, insanları toplu taşıma kullanmaları konusunda bilinçlendirip, karışık toplu taşıma ağımızı kullanıcıları için basit ve kullanışlı hale getirmesi ile cazip olan uygulama TRAFI, ülkemizde İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve Bursa’da yaklaşık 1.5 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor.

Gerçek zamanlı trafik verileri ile kapıdan kapıya destek veren bir yer tarifi uygulaması olan TRAFI içerisinde vapur, otobüs, metrobüs, metro, minibüs, dolmuş gibi toplu taşıma araçlarının rotalarını, seferlerini ve istasyonlarını görüntüleyebiliyorsunuz. Ülkemizde kullanımı yüksek olan Foursquare’in API’ı üzerinden çalışan uygulama, adres bilgilerini buradan elde ettiği için sorgu sonuçlarını kolaylıkla çıkarıyor.

trafi_turkiye_ulasim_app

Ayrıca uygulama üzerinden nereye gitmek istediğinizi seçtiğinizde, uygulama size o rotaya en uygun şekilde, kaç dakikada ve ne kadara gideceğinizi hesaplıyor. Bununla beraber, durağa kaç dakika yürüyeceğinizi ya da ineceğiniz yere kaç durak kaldığını da öğrenebiliyorsunuz.

Ayrıca İzmir’de belediye tarafından yeni bir hizmet başlatıldı. Sahil şeridi boyunca 20den fazla bisiklet istasyonları var. Bunlardan kiralayıp gideceğiniz yere bisikletle gidip diğer istasyonlara bırakabiliyorsunuz. Bu program hangi istasyonda kaç boş bisiklet var onu bile gösterebiliyor.

Litvanya menşeli girişim, Türkiye ile beraber  Estonya, Letonya, Brezilya da aktif olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Global olarak büyümeye odaklanan TRAFI aldığı son yatırım 6.5 milyon dolar ile gelişmekte olan ülkelere açılmayı hedefliyor.

TRAFI’yi  iOS ve Android cep telefonlarınızdan kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda web.trafi.comüzerinden de sorgulama yapmak mümkün.

TRAFI’nin bir diğer öne çıkan tarafı ise, kar amacı gütmeden şehir yaşamını iyileştirmeyi ve insanlarda toplu taşıma kullanımını kültürünü yerleştirmeye çalışmak. Böylelikle trafikte salınan karbonu azaltarak  daha sürdürülebilir şehirlerin yaratılmasına da katkı sağlıyor.

2014 yılında Apple Türkiye tarafından “En İyi Uygulamalar” arasında yerini alan TRAFI, Google tarafından ise “En İyi Geliştirici” ve “Editör’ün  Seçimi” ibarelerine layık görülmüş.

Aynı hizmeti veren benzer uygulamalardan kendini iyice ayrıştırarak “güvenilirlik” konusunda kullanıcılarının gönlünü kazanan TRAFI, aldığımız duyumlara göre yakında gerçekleştireceği işbirlikleri ile adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Trafi Türkiye Nasıl Kullanılır?

Trafi tamamen ücretsiz ve çok basit bir uygulama şimdilik sadece İzmir, İstanbul ve Ankara için işlevsel ancak önümüzdeki zamanlarda bu iller çoğalacak tabi ki de. Trafiyi, ücretsiz olarak edindikten sonra uygulamaya girip, “çıkış” kısmına tıklayarak ya bulunduğumuz yeri seçiyoruz ya da nereden yola çıkacaksak oranın adını giriyoruz (durak veya semt adı da olabilir) ardından “varış” kısmını da aynı şekilde ayarlayıp, “arama” kısmına dokunuyoruz. Bu arada dilerseniz zaman kısmından kalkış varış zamanlarını ayarlayıp ona göre hareket edebilirsiniz. Arama kısmına dokunduktan sonra karşımıza ne kadar vesait ile gidileceği, kaç dakika süreceği yol boyunca hangi toplu taşıma araçlarını kullanacağımız karşımıza çıkıyor. Menüye girip, ayarlarkısmından istediğimiz şehir için bu opsiyonu kullanabiliriz. Menü kısmında ise “güzergah ara“, “tarifeler” ve de “en yakın durak” kısımları da mevcut.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!