Dünyanın En Meşhur Kahve Durakları

Genellikle seyahat noktalarımızı belirlerken birçok şeyden etkileniyoruz. İster farkında olalım ister olmayalım, yeme-içme tercihlerimiz gezilerimizi doğrudan etkileyen faktörlerin başında yer alıyor. Biz de özellikle kahvesiz güne başlayamayanlar, kahveyi artık bir yaşam biçimi haline getirenler ve farklı kahve keşifleri için yola çıkmaya her an hazır olanlar için mutlaka gitmeleri gereken şehirleri listeledik.

Viyana

viyanamelenge

Viyana’da gitmeniz gereken mekânların başında, kahveleri birbirinden meşhur Cafe’ler geliyor. Hal böyle olunca Viyana deyince de akla ilk kahve geliyor. Zira Viyana kahveleri, 2011 yılında UNESCO’nun soyut miraslar listesinde yerini aldı. Viyana’da sadece kahveleri değil kahve sunulan dükkan ve Cafe’lerin dekorasyonu da çok önemli. Hapsi titizlikle seçiliyor ve siz de her birine hayran kalıyorsunuz. Genellikle Cappuccino ve Espresso tüketseler de biraz süt ve süt köpüğüyle genişçe bir kahve fincanında servis edilen bir Shot Espresso yani Wiener Melange en önemli yerel kahvelerinden sayılıyor.

Roma

roma

İtalya’nın başkenti Roma’nın en meşhurları arasında elbette kahve var. Gidenler bilir, Roma’da asla bir Starbucks bulamazsınız. İtalyanların kahve kültürleri de bizden farklı. . Bizler gibi oturup uzun uzun kahve keyfi yapmıyorlar. Uzun ya da geniş bardaklarda gelmiyor kahveler. Daha çok minik bardaklarda, ayakta ve hızlıca tüketmeye uygun şekilde getiriliyor. Zira sürekli kahve tüketiliyor bu başkentte. Çok geniş bir kahve skalası olan Roma’da Cappuccino ve Espresso’nun yarışı hiç bitmiyor. Bir de kahvelerini bize göre biraz ılık içiyorlar. Hatırlatmazsanız size mutlaka soğuk bile gelecektir.

Havana

havana

Havana deyince belki akla ilk kahve gelmiyor ama, kahve kesinlikle bu şehrin en sevilenleri arasında. Loş, tavanları pervaneli, renkli duvarları ve müziğin eksik olmadığı mekanlarda sert ama şekerli bir kahve gelecektir masanıza. Adı Cubano… Bu kahve, bildiğimiz Espresso’nun şeker ile demlendirilmiş versiyonu. Bazı mekanlarda da Espresso’nun yanına şeker kamışı getiriyorlar. Kahveyi içip, şeker kamışını emiyorsunuz. Oldukça ilginç, ama kahvenin bu şehre çok yakıştığı bir gerçek.

İstanbul

istanbul (1)

Kendi şehrimiz diye demiyoruz ama en lezzetli kahvelerin en keyifli mekânlarda içildiği şehirlerden biri de İstanbul. 1555 yılından beri tüm dünyanın konuştuğu ve ilham aldığı bir kahve kültürüne sahip olan İstanbul’da Türk kahvesi içmek günün en keyifli ritüellerinden biri. Birçok çeşidi bulunan Türk kahvesinin yanında son zamanlarda hızla yükselen 3d Wave Coffee trendi de başarıyla yükseliyor şehirde.

 Nairobi

nairobi

Kenya’nın başkenti olan Nairobi, aynı zamanda kahvenin de başkenti sayılır. Bir çok kahve zincirinde içtiğimiz kahvelerin memleketi Kenya’da kahve içmek sıcak hava nedeniyle zor olsa da, lezzetli kahveler için buraya gelenlerin sayısı az denemeyecek kadar fazla. Kahve dükkânları oldukça fazla ve lezzetli kahvelerin fiyatları oldukça uygun fiyata satılıyor.

Reykjavik

rej

Bu şehrin nüfusu Kadıköy’den daha az . Dünyanın en kuzeyindeki 64. enlemde, ayrıca kutup bölgesine en yakın başkent olan Reykjavik’ın da kahveleri soğuk iklimde daha iyi ısınabilmek adına oldukça güzel. Burada da kahve zincirleri yok. Daha çok yerel kahve dükkânlarında zevkinize uygun güzel bir kahve ve sıcak bir kek bulabilirsiniz.

Seattle

seatlle

Seattle Starbucks’ın doğduğu şehir… Ayrıca Starbucks’ın 1.400 metrekarelik en büyük dükkânı da Seattle’da açıldı. Böyle olunca en iyi kahve şehirlerinden biri de bu kent demek şaşırtıcı olmasa gerek. Seattle’ın keyfine düşkün ve kahve seven bir halkı var. Kahvenin her şeklini ve çeşidini de üretmeyi de iyi şekilde becermiş durumdalar. En iyi kahve dükkânları kahveyi ‘’sıvı güneş’’ olarak adlandırıyor bu şehirde.

Hanoi

kenya

Vietnam’ın başkenti olan, Hanoi de kahvesi meşhur şehirler arasında… Daha çok koyu kıvamlı ve koyu renkli kahvelerin olduğu Hanoi’de ilginç kahveler de öne çıkıyor. Örneğin, yumurta kahvesi… Üzerine oturtulan yumurta şeklindeki krema nedeniyle bu ismi alan kahve şehrin favorilerinden.

Kaynak: Jabiroo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!