Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çin Yeni Yılı’nı kutlamak için Çin’e gitmene gerek yok. Keçi Yılı’na dünyanın en iyi Çin Mahallelerindeki partilerle gir!

Hala yılbaşı kutlamalarının etkisinden kurtulamamış pek çok yer varken Çin daha yeni başlıyor! Çin Yeni Yılı’nın (diğer adıyla Bahar Festivali) kapıda olduğu bu günlerde işte dünyanın ziyaret etmen gereken en iyi Çin Mahalleleri!

San Francisco, ABD

get-a-taste-of-the-orient-in-7-of-the-best-chinato-01

Şehrin Amerikalı Çinli belediye başkanı Edwin Lee’nin öncülük ettiği San Francisco‘nun büyük Çinli nüfusu sayesinde şehrin gıpta edilecek bir değil, tam dört Çin Mahallesi bölgesi bulunuyor.

Grant Bulvarı’nın aşağısındaki iki dildeki sokak tabelalarını geçer geçmez, ulusaşırı yaşamı insan çevresinde gözlemleme şansına sahip olacaksın. Geçit törenini andıran bu tarihi cadde zamanında genelevleri, afyon salonları ve yasadışı aktiviteleriyle meşhurdu, ancak günümüzde tarihi cadde kendine çekidüzen vererek şehrin en popüler bölümlerinden biri haline geldi.

Eğer Buda anahtarlıkları ve ejderhalı buzdolabı magnetleri Asya iştahını karşılamaya yetmiyorsa, bir blok ötedeki Stockton Caddesi’ne yönelebilirsin. Gerçek San Franciscoluların yiyip içip gezdikleri asıl yer işte bu hareketli iş merkezidir.

San Francisco’daki Çin Mahallesi’nin ilginç kültürel olaylarından biri de, yeni ortaya çıkmaya başlayan ve korku hayranlarına mahallenin doğaüstü yönünü tanıtma sözü veren hayalet turlarıdır.

Ardından Bahar Festivali’ni şehrin enfes Botanik Bahçesi’nde veya Davies Symphony Hall’da San Francisco Senfoni Orkestrası’nın Çin Yeni Yılı Konseri ve Görkemli Akşam Yemeğinde kutlayabilirsin.

Melbourne, Avustralya

get-a-taste-of-the-orient-in-8-of-the-best-chinato-01

Batı dünyasının kesintisiz bir şekilde en uzun süredir ayakta kalan Çinli yerleşim birimi olarak kabul edilenmMelbourne‘un Çin Mahallesi, zengin ve cezbedici bir tarihe sahiptir. 1850’nin ortalarında Victoria’nın ‘altına hücum’ döneminde eskiden Kanton olarak bilinen Quandong ilinden pek çok gezgin köşeyi dönme umuduyla New South Wales kolonisine yelken açtı. O günden beri Çinli-Avustralyalı cemaati, özellikle de Bahar Festivali’nde, şehrin en etkileyici yerlerinden biri haline geldi.

El sanatları fuarları, yiyecek pazarları, sokak kenarında Çin Satrancı turnuvaları gibi standart kutlamalara ek olarak, Melbourne’un Çin Mahallesi, Milenyum Dai Loong Ejderhası denilen canavarın serbest kaldığı yerdir. Little Bourke Street’teki Ejderhanın Uyanışı Seremonisi’nde kağıttan yaratığı taşıyan 200 kişinin yer aldığı muhteşem geçit töreninde bu uçan mucizenin canlanışını seyredebilirsin.

Tüm bu kutlamalara bir ara vermek istediğinde de, Cohen Place’teki Çin Müzesi’ni ziyaret ederek bu sürekli gelişen mahalle hakkında daha fazla şey öğrenmeni tavsiye ederiz.

Tavsiyemiz: Çin sinemasını onurlandırmak üzere her yıl düzenlenen bir tören olan Altın Koala Film Festivali için Melbourne’a şubatın başında gitmen.

Bangkok, Tayland

get-a-taste-of-the-orient-in-7-of-the-best-chinato-02

Bangkok‘un Çin Mahallesi’ne kuzeyden girersen, anında taze toplanmış egzotik Çin-Tayland bitkileri ile dolu bir toptancı çiçek pazarı olan Pak Klong Talad’dan yayılan mis gibi kokular ve şehrin bu bölümünde çılgınlar gibi kanat çırpan kuşların cıvıltılarıyla karşılaşacaksın.

Ancak bu pazar yerinin sakinliğine kanma. Bangkok’un Çin Mahallesi başkentin en eskilerinden olduğu gibi, aynı zamanda da en gösterişlilerindendir. Yaowarat Yolu’nun doğu tarafındaki gözden düşmüş Çin Kapısından içeri girdiğinde, kuyumcular, Qing hanedanı koleksiyoncuları ve tarihi Çin bitkisel ilaçları satan dükkanların neredeyse uçsuz bucaksız neon ışıklı vitrinleri karşına çıkacak.

Bu ana cadde çoğu zaman taksiler ve Tuk-Tuk’larla tıka basa dolu ama Çin Yeni Yılı hafta sonu kutlamaları sırasında partiye katılan binlerce davulcu, aslan dansçısı ve ejderha geçit törenlerine yer açmak için trafik başka yere yönlendiriliyor.

Amsterdam, Hollanda

get-a-taste-of-the-orient-in-7-of-the-best-chinato-03

Amsterdam’ın Çin Mahallesi, Red Light District’in sonundaki gerçek sınırlarını aşarak kendi başına kayda değer ve ilgi çekici hale geldi.

Zeedijk Caddesinde bulunan ve tüm Avrupa’daki en büyük Budist din merkezlerinden biri olan, parlak renkli duvarlarının üzeri Üç Sepet kutsal yazılarından altın harflerle dolu He Hua Tapınağı’nda huzur arayabilirsin. Acıktın mı? Stormsteeg’in köşesinde bulunan ve zemin katında bir Asya süpermarketi, üst katında ise gizli bir ‘ramen’ barı ve Çin mutfak sanatının sırlarını öğrenebileceğin Flavours of the Far East adında bir yemek stüdyosu bulunan Toko Dun Yong’a uğrayabilirsin.

Mahallenin merkezinde ise, yerel halk ve ziyaretçilerin şarkılar, dans ve ejderha kutlamalarına ek olarak, bu genç ve canlı Çin Mahallesi’ne uyan göz kamaştırıcı kestane fişekleriyle dolu tipik bir Bahar Festivali akşamı için toplandığı Nieuwmarkt Meydanı bulunuyor.

Londra, İngiltere

get-a-taste-of-the-orient-in-7-of-the-best-chinato-04

Londra’nın Çin Mahallesi’nin boyutlarının seni aldatmasına izin verme. Leicester Meydanı’nın telaşlı iş yaşamı ile Shaftesbury Bulvarı’ndaki görkemli sinema salonlarının arasına sıkışmış bu yaşam dolu mahalleye adımını attığında, bu sisli başkentin başka hiçbir yerinde bulamayacağın, tüm duyulara hitap eden bambaşka bir yönünü göreceksin.

Neredeyse göreceğin tüm restoranların (aralarında en iyisinin London Chinatown restoranı olduğunu belirtelim) penceresinde bulunan kışkırtıcı nar gibi kızarmış ördeklerden dikkatini alabildiğinde, Çin tatlı dükkanları ve dev kalabalıklardan uzakta sakin bir kaçamak sunan bir Çin çayevi olan Newport Place’teki Jen Café gibi pek çok yerden yayılan aromanın farkına varacaksın. Burası Gerrard Caddesi’ndeki pagodanın altında Go olarak bilinen tarihi Çin oyununu oynayan yaşlı ustaları seyretmek için de harika bir noktadır.

Sıklıkla Asya dışındaki en büyük, en gürültülü ve en görkemli Çin Yeni Yılı kutlamalarının Londra’daki olduğu iddia edilir ve bunu doğrularcasına her zaman büyüleyicidir. Fenerleri ve kâğıttan ejderhaları taşımak veya güneş doğana kadar dans etmek için sokaklara dökülen yüzbinlerce kişi arasındaki yerini almanı tavsiye ederiz.

Yokohama, Japonya

get-a-taste-of-the-orient-in-7-of-the-best-chinato-05

Tokyo’da her şeyden biraz bulunsa da, o eski zamanlara ait Çin cazibesini bulabileceğin yer ultra modern başkentin bir saat güneyindeki Yokohama’dır.

Burada bazıları turistlere özgü olsa da çoğu oldukça otantik çeşitli Çin süsleri satan dükkânlar, geleneksel parmakla akupunktur masajı salonları ve Kaderin Dört Sütununu (‘Bazi’ olarak bilinen antik bir gelenek) kullanarak geleceğini okumayı teklif eden şamanlar gibi yüzlerce seçenek bulabilirsin.

Ancak buraya gelmenin asıl nedeni yiyecekler. Gezmiş görmüş gurmeler Yokohama Çin Mahallesi’nin tüm dünyadaki Çin Mahalleleri arasında en iyi yiyeceklere sahip olduğunu söyler ve bu minicik metropolde, o inanılmaz büyüklükteki ülkenin bölgesel tüm yemeklerini bulabilirsin. Kutlamaların tadına her anlamda varabilmek için bu Şubat ayında Yamashita-cho Park’taki Bahar Festivali Geleneksel Gösterilerinde olabilirsin

Paris, Fransa

get-a-taste-of-the-orient-in-7-of-the-best-chinato-06

Paris’in sivil Çinli nüfusu o kadar büyük ki, Fransız başkentinde birbirinden bağımsız bir avuç büyüyen Çin Mahallesi veya yerel halkın deyimiyle ‘Quartier Chinois’ bulunuyor.

Bunlardan en büyüğü ve en işleği şehrin 13. semtinde bulunuyor. Paris’in yerlileri 1970’lerde bu bölgedeki bunaltıcı çok katlı binalara burun kıvırmaya başladığında, burası Çinliler ve Vietnam Savaşı’ndan kaçan diğer Asyalı göçmenler için ekonomik bir seçim oldu. O günden bu yana kararlı halk bu kasvetli hayalet kasabayı Chine Massena gibi birinci sınıf çin mantısı restoranları, en lezzetli Çin pastaları ile dolu mağaza vitrinleri ve sıradan bir otoparkın içine sıkıştırılmış çılgın bir Budist tapınağı gibi yerlerle vızır vızır işleyen bir kovan haline getirdi.

Paris’in en iyi Çin Mahallesi 3. semtin liberal Le Marais Bölgesinde bulunur ve burası keşfetmek için harika bir yerdir. Burada muhteşem kraliyet mimarisi ve Gotik mimari ile toplumsal Çin hassasiyeti bir arada yer alır ve bu zıtlığın asıl hayat bulduğu yer, kırmızı ipek üniformalar (zenginlik, neşe ve iyi talihi sembolize eder) giyen adamların zarif Paris sokaklarında dev kağıt fenerlerle gösteriş yaparak dolaştığı ve ardından dövüş sanatları turnuvalarında yarıştığı Yeni Yıl kutlamalarıdır.

Mahalledeki Bahar Festivali geçit törenleri farklı günlerde gerçekleşir, yani bu büyük, gürültülü ve maytaplı Keçi Yılı’na giriş kutlamalarını iki kere yaşayabilirsin!

Kaynak: Momondo

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz