Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Fotoğraf Gezinomi'den Alınmıştır.
Fotoğraf Gezinomi’den Alınmıştır.

SOKAK PAZARLARI

Bloemenmarkt (Çiçek Pazarı): Amsterdam Çiçek Pazarı ya da orjinal ismiyle Bloemenmarkt 1862 yılında kurulmuş ve günümüze kadar devam eden dünyada eşine çok fazla rastlayamayacağınız bir çiçek pazarıdır. 1862′den beri kurulan Amsterdam’ın dünyaca ünlü çiçek pazarıdır. Pazardan: Bahçe dekorasyon ürünleri, lala soğanları, çeşitli yerel bitkiler alabilirsiniz.

Albert Cuyp: De Pijp bölgesinde kurulan Albert Cuyp Hollanda’nın en ünlü sokak pazarıdır.  Sebze, meyve, kıyafet, peynir, çiçek… Aklınıza ne gelirse bu pazarda bulabilirsiniz. Albert Cyup; Pazartesi-Cumartesi, 09:30-17:00 saatleri arasında kuruluyor. Yalnız dikkat edin, pazar çok kalabalık olduğundan dolayı hırsızlık yaşanabiliyor.

Ten Cate Market: Amsterdam’ın en büyük 3. pazarıdır. Yiyecek, içecek, ev gereçleri, kıyafet, çiçek, pazarda satılanlar arasında. Ten Cate; Pazartesi-Cumartesi, 08:00-17:00 saatleri arasında kuruluyor.

Dappermarkt: Hollandalılar tarafından en güzel pazar seçilen Dappermarkt; şehrin doğusunda, hayvanat bahçesinin arkasında, Pazartesi-Cumartesi, 08:00-17:00 saatleri arasında kuruluyor.

Lindengracht: Jordaan bölgesinde kurulan pazarda bir çok çeşitte sebze, meyve, balık gibi yiyecekler bulunuyor. Pazar, yalnızca cumartesi günleri saat 09:00-16:00 arasında kuruluyor.

Lapjesmarkt: Yalnızca kumaş ve tekstil ürünlerinin satıldığı pazar; Jordaan bölgesinde yalnızca pazartesi günleri, saat 09:00-13:00 arasında kuruluyor.

Noordermarkt: Jordaan’da kurulan pazarda, pazartesi sabahları saat 09:00-13:00 arasında plaklar ve ikinci el eşyalar satılırken cumartesi günleri ise saat 09:00-16:00 arasında organik sebze meyve satışı yapılıyor.

CADDELER

Amsterdam’ın en önemli alışveriş bölgesi, merkez garı ile  Leidseplein arasında kalan bölgedir. Marka olmayan ürünleri alabileceğiniz ufak dükkanlar daha çok Jordaan ve Prinsengracht, Keizersgracht, Herengracht kanallarının olduğu bölgelerde bulunuyor.

Flickr - Sonja
Flickr – Sonja

De Negen Straatjes (9 sokaklar): Prinsengracht ile Singel’e kadarki kanallar arasında kalan bölgede pek çok butik, tasarım dükkanı, antikacılar, restoran ve barlar, galeriler bulabilirsiniz.

Kalverstraat: Amsterdam’ın en hareketli olan Kalverstraat, pahalı dükkanların bulunduğu ünlü bir caddedir. Araç trafiğine kapalı olan caddede birbirinden lüks markalara ait mağazalar ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Cadde üzerindeki en önemli alışveriş merkezleri: Kalvertoren ve Magna Plaza’dır.

P.C.Hooftstraat: Rijksmuseum’e yakın olan caddede birbirinden lüks mağazalar yer alır.

Yukarıdaki caddelerin dışında Amsterdam’da alışveriş yapabileceğiniz caddeler arasında Cornelis Schuytstraat, Beethovenstraat, Jodenbreestraat ve Haarlemmerstraat yer alır.

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Bijenkorf: Amsterdam’ın kalbi olan Dam Meydanı üzerinde yer alan De Bijenkorf şehrin en önemli alışveriş merkezidir. Bijenkorf içinde birbirinden lüks markalara ait yüzlerce çeşitte ürün bulunuyor.

Bonneterie: Dam Meydanı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Bonneterie şehrin en eski alışveriş merkezlerinden biridir. Alışveriş merkezi içinde bir çok lüks markaya ait ürünler satılıyor. Adres: Rokin 140-142, alışveriş merkezine Kalverstraat 183′ten de giriş bulunuyor.

Kalverton: Amsterdam’ın en ünlü caddesi olan Kalverstraat üzerinde bulunan, şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden olan Kalverton’da; H&M, Diesel, Levis, Mango, Marlboro Classics, Nike ve Timberland gibi ünlü markalar yer alıyor.

Flickr - Johna Martin sf
Flickr – Johna Martin sf

Magna Plaza: Dam Meydanı’nın hemen arkasında yer alan Magna Plaza şehirdeki bir diğer alışveriş merkezi. İlk 3 katında dünyaca ünlü markalara ait kıyafetlerin olduğu alışveriş merkezinde bir de İtalyan restoranı bulunuyor.

Yukarıdakiler dışında mobilya ve dekoratif eşyaların satıldığı Metz&Co (Adres: Leidsestraat 34/36), Hollanda’nın en büyük zincir mağazası olan V&D (Adres: Rokin 203) de şehirde yer alan diğer alışveriş merkezlerindendir.

Amsterdam’da Alışveriş Sırasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dünyanın en hoş görülü şehirlerden olan Amsterdam’da her ne kadar keyif verici maddeler Coffee Shop’larda serbest olsa da özellikle buralar dışında yanınızda bu gibi maddeler taşımayın. Özellikle Amsterdam’dan Avrupa’nın diğer ülkelerine geçiş yapacaksanız diğer ülkelerde keyif yapıcı ürünlerin yasak olduğunu unutmayın.

Kaynak: Hot Courses Turkey

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz