Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

 Tayland’ın başkenti Bangkok ve en turistik adası Phuket’te ne yapılır, ne yapılmaz, nereye gidilir, nereye gidilmez, ne yenir, ne yenmez merak edenler için işte ipuçları:

1- Tayland’da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi alışverişte pazarlık olmazsa olmaz. İlk söylenen fiyatın yarısına kesin alırsınız ama beşte bire kadar yolu var diyenlere inanın ama yine de çok abartmayın, dükkandan kovalıyorlar.

2- Taksi ya da Tuk Tuk denen triportörler ulaşımın vazgeçilmezi. Binmeden önce fiyatta anlaşın (Bkz. Madde 1) ama özellikle taksilerde pazarlık yaparken “No stop” demeyi unutmayın. Yoksa ücretin çok düşük olmasına aldanıp halıcı, kuyumcu dolaşır durursunuz.

3- Gece restorana ya da bara gitmek için bir taksiye bindiğinizde sizi dolaştırıp dolaştırıp anlaşmalı oldukları mekanın önünde bırakıveriyorlar. Gitmek istediğiniz yere gelmeden inmeyin, ısrarcı olun.

4- Bangkok’ta paket turların programında nedense olmayan, şatafatlı mimarisiyle göz kamaştıran Grand Palace, yani Büyük Saray’ı gezmek için mutlaka vakit ayırın.

5- Phuket’te kalacağınız oteli seçme şansınız varsa Patong’dan uzak durun. Burası bildiğiniz şehir merkezi (Mesela Bodrum’un, Kuşadası’nın, Marmaris’in merkezini bildiniz mi, işte o misal). Kamala Beach, Kata Beach ya da Surin Beach nispeten sakin.

6- Hafif pamuklu bir giysi bu tropik ülkenin iklimine en uygun kıyafettir. Bir plaj merkezi olduğundan, gideceğiniz her yer için oldukça sıradan kıyafetlerle de dışarı çıkabilirsiniz

7- James Bond Adası turuna, denizin üstüne ahşap kütüklerle yapılmış balıkçı köyü Panye Adası’nı görmek için katılabilirsiniz. Phi Phi Adası Turu da meşhur Beach (Kumsal) filmindeki meşhur Maya Beach’i görmek isteyenler için.

8- İnsanları çok sakin, rahat ve yavaş. Bunda Budizmin de etkisi var tabii. Restoranda ya da havaalanında sabırlı olun, illa ki sıra size de gelecektir.

9- Denize ilk girdiğinizde sizi bir şeyin ısırdığını sanıp korkmayın. Bunlar plankton denen ve gözle görülemeyecek kadar minik olan deniz canlıları. Vücudunuzda ilk başta iğne batması gibi bir his yaratıyor, sonra alışıyorsunuz.

10- Fantasea Show diye bir atraksiyon var. Fillerin koşup zıpladığı, şekilden şekile girdiği sirkvari bir gösteri. Çocuğunuz varsa gidin, yoksa uzak durun, bayabilir.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz