Cruise Arabia, Hindistan Alt Kıtasına Genişlemeyi Düşünüyor 0

Abu Dhabi’de düzenlenen Seatrade Middle East Cruise Forum etkinliğinin son gününde yaptığı açıklamaya göre bölgeyi gemi seyahatleri için ön plana çıkan kış destinasyonlarından biri haline getirmek isteyen 6 firmanın işbirliğiyle oluşan Cruise Arabia, Hindistan alt kıtasına genişlemek istediklerini ve bu doğrultuda ilgililerle görüşmeye başladıklarını açıkladı.

Öncülüğünü Dubai Turizm tarafından yapılan Cruise Arabia, Abu Dhabi Turizm ve Kültür Otoritesi, Bahreyn Turizm ve Sergi Otoritesi, Şarika Pazarlama ve Turizm Otoritesi, Umman Turizm Bakanlığı ve Katar Turizm Otoritesini içeriyor.

Dubai Turizm’in Hissedarlar Departmanı Kıdemli Başkan Yardımcısı Hamad M Bin Mejren, Cruise Arabia‘nın genişleme planlarından bahsederken şöyle söylüyor: “Cruise Arabia, Hindistan’daki yetkili bakanlık departmanlarıyla iletişim geçti ve bu doğrultudaki iş birlikleri için sabırsızlanıyoruz. Hindistan alt karasının yakınlığı gemi seyahatleri için mükemmel, ve gemi seyahat firmaları ile birlikte Orta Doğu’dan başlayıp 12-14 gün sürecek gemi seyahatleri için rotalar hazırlıyoruz.

Fren Olsen Gemi turu şirketi Ürün ve Müşteri Hizmetleri Müdürü Clare Ward ise Bin Mejren’e katılıyor ve şöyle ekliyor: Hindistan, hem bölge hem de İngiltere’nin kurduğu önemli tarihsel bağlardan ötürü İngiltere pazarı için oldukça önemli. Altyapısal sorunların yaşanacağının farkındayız, ama yine de gemi turlarının gelişme potansiyeli çok yüksek.”

Celebrity & Azamara Club Gemi Seyahati firmaları yetkilisi Christopher Allen, Celebrity Gemi Turlarının, 2017/2018 ve 2018/2019 sezonlarında, bağlı olduğu Körfez bölgesine döneceğini doğruladı.

Abu Dabi Kongre Bürosu Başkanı Mubarak Al Shamisi de bu konuda şunları söyledi: “Abu Dhabi’nin gemi yolcuları sayısını 2025 yılına kadar 800.000’e çıkarmak için yeni bir kaynak olarak ‘Helal Gemi Seyahatleri‘ sektörünü ortaya çıkardık. Sahip olduğumuz kültür, miras ve ürünlerimizin Müslüman gezginlere cazip geleceğini düşünüyoruz ve bu ürünlerin gemi seyahatlerine kadar genişlemesi Müslüman yolcuları çekmek konusunda doğal bir ilerleme yaratacaktır.”

Abu Dhabi’yi ziyaret eden gemi turu yolcuları büyük oranda Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa’dan geliyor. Bu ülkelerin toplam Müslüman nüfusu ise 9 milyonun üzerinde.

Küresel Müslüman seyahat pazarının değerinin 151 milyar dolar civarında olduğu düşünülüyor ve İslam İşbirliği Teşkilatı bu sayının 2021’de 243 milyar dolara ulaşmasını bekliyor.

Sektörde talebin geliştirilmesine yönelik stratejik yaklaşımın dört elementinin altını çizen Al Shamisi “Uluslararası gemi turu şirketleri ve seyahat topluluğu ile ortaklığımızda, gemi ürünlerinin, yiyecek ve içecek, aile ve cinsiyete özgü ürünler ve ibadet alanlarının sağlanması da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda belirli Müslüman taleplerini karşılamak için iyi konumlandırıldığından emin olmak için öncelikli alanlara önem verme niyetindeyiz “dedi.

Etkinliğin son gününe tüm bölgeden 200’den fazla delege katıldı ve forumun konuları; ‘Arap gemi turları pazarını genişletmek’, ‘Yolcuları koruma ve mürettebat sağlığı’, ‘Liman ve terminal altyapısı ve çalışma ortamı’ gibi ilginç başlıklardan oluşuyordu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe