(Rapor) Helal Seyahat Sektörü’nün Gücü ve Potansiyeli Gözardı Edilmemeli 1

Küresel turizm, 2009’un sıkıntılı döneminden bu yana enflasyona göre düzeltilmiş koşullara göre %37 büyüme kaydetti ve aynı dönemde yalnızca %21 oranda büyüyen tüm dünya genelindeki gayrisafi yurt içi hasılayı (GSYİH) geride bıraktı.

Geçen sene Müslüman bölgelerdeki turizmin GSYİH etkisi 138 milyar doları geçti.

Küresel çapta turizm harcamasının %10’undan fazlasını Müslüman gezginler ortaya çıkarıyor ve 2015’te bu oran 145 milyar doları bulmuş. Bu harcama turizmde 1.8 milyon iş olanağını doğrudan destekliyor ve 18 milyar dolardan fazla vergi geliri oluşturuyor.

Bunlar, Salam Standard tarafından hazırlanan Müslüman Turizmi’nin Global Ekonomik Etkisi 2015 Raporu’nun önemli bulguları.

Salam Standard ve kardeş firma Tripfez’in CEO’su ve kurucu ortağı, aynı zamanda söz konusu raporun yazarı olan Faeez Fadhlillah “Söz konusu 138 milyar dolarlık tutar Fas ya da Kuveyt ekonomisinin tamamından daha büyük.” diye konuştu.
Araştırma raporuna göre Müslüman seyahat harcamalarının en gözde faydalanıcıları ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri. Bu ülkeler ayrıca Müslümanların seyahat dolayısıyla ödedikleri verginin de büyük kısmını (neredeyse 12.5 milyar dolar) elde ediyor.
Orta Doğu, seyahat harcamalarında başı çekiyor, öyle ki toplam Müslüman turizm harcamasının 60 milyar dolar değerindeki %60’ı bu bölgeden yapılıyor. Asya ve Avrupa ise Müslüman seyahat harcaması konusunda iki numaralı kaynağı oluşturuyor ve her biri toplam harcamanın %20’sini meydana getiriyor.

Doğrudan istihdam konusunda Müslüman seyahat sektörünce desteklenen 250 binden fazla iş olanağı düşünüldüğünde Tayland en büyük fayda sağlayan ülke. Genel olarak ise Asya 2.3 milyon kişinin istihdamıyla en yüksek yararı sağlıyor.
Fadhlillah, “Turizm sektörünün en hızlı büyüyen kesimi olan Müslüman seyahat piyasası, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki politikacı ve işletmeciler için bir sürü olanak sağlıyor” diye konuştu.

CEO ayrıca müslüman seyahat sektörünün önümüzdeki beş yıl içinde hacim olarak %50 büyüyeceğini ve %35 değer kazanacağını tahmin etse de potansiyelin henüz yeterince farkına varılmadığını belirtiyor.

Ve sektörün gücü ve potansiyeli göz ardı edilmemeli, diye ekliyor.

“Dünya çapındaki önemli turizm oluşumlarına ve hükümetlere şunu öneriyoruz, kendilerinin Müslüman seyahat sektöründeki yerini genişletecek stratejiler üretsinler ve ekonomilerine yarar sağlayacak olan talebi yönetsinler.”

Rapor turizm noktalarına üç temel adım atamalarını öneriyor: Müslüman gezginlerin ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlamak, bu ihtiyaçları karşılayacak imkanları sağlamak ve Müslüman dostu özelliklerle kendinizi benzersiz satış noktası haline getirmek.

Kapak Görseli: Business Destinations

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

  1. Biz bu Sistemi yönetim otomasyon uygulamasını ve Web satış Sistemi ve sitesini hazırlayan kişileriz. Dediğiniz gibi Harika bir sektör yazılımsal aksiyonlarında çok farklılıkları var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe