Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

British Airways’in yeni patronu, Birleşik Krallık hükümeti planlarını tamamlamadan bir ay önce seyahatin yeniden başlatılmasına ilişkin fikirlerini ortaya koyarken, aşılanmış kişilerin kısıtlama olmaksızın ve aşılanmamış kişilerin de negatif COVID-19 testi ile seyahat etmelerine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Hükümet, en erken 17 Mayıs’a kadar tatillere izin verilmeyeceğini söyledi, ancak ondan önce, 12 Nisan’da İngiltere, ülkeye giriş ve çıkışların zorunlu olmayan seyahatlere nasıl ve ne zaman devam edebileceğini açıklayacak.

Geçtiğimiz Ekim ayında BA’nın CEO’su olarak atanan Sean Doyle, asgari düzeyde uçuşun birçok havayolunun yaşam desteğinde kaldığı bir yılın ardından, İngiltere’yi diğer hükümetlerle birlikte aşıların ve sağlık uygulamaları ile birlikte seyahate açmaya izin vermeye çağırdı.
“Aşı olan kişilerin kısıtlama olmaksızın seyahat edebilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aşı olmayanlar negatif test sonucu ile seyahat edebilmeli ”dedi.

Doyle, aşıların yaygınlaştırılmasının onu iyimser hale getirdiğini söyledi, BA bu yaz tekrar uçmaya başlayacak; ancak toparlanmanın 12 Nisan’da söylenenlere bağlı olduğunu da sözlerine ekledi.

Kendisi, hükümetin, bir kişinin negatif COVID-19 test sonuçlarını ve aşılama durumunu doğrulamak için kullanılabilecek sağlık uygulamalarına destek vermesini istiyor.

Sektör, uygulamaların geniş ölçekte seyahati kolaylaştırmanın anahtarı olacağını söyledi. Havayolu personelinin evrakları kontrol etmesi yolcu başına 20 dakika sürecektir ve çok sayıda yolcu olursa pratik olmayacaktır.

İngiltere aşılarını hızla uygulamaya koydu ve yetişkin nüfusun % 44’ü, çoğu 60 yaşın üzerindekiler ilk aşılarını oldu.

Hükümet, seyahate herhangi bir dönüşün adil olması gerektiğini ve aşı yaptırmayanları gereksiz yere dezavantajlı duruma düşürmemesi gerektiğini belirtti.

Doyle, İngiltere’den, riske bağlı olarak kategorilere ayrılmış destinasyonları içeren kademeli bir çerçeve getirmesini bekliyor ve bu, BA’nın yaz programını belirleyecek.

Doyle, “büyük bir bastırılmış talep” olduğunu söylemenin ötesinde, sezonun ne kadar güçlü olabileceğini tahmin etmeyi reddetti.

Avrupa’nın en büyük havayolu şirketi olan Bütçeli havayolu rakibi Ryanair, bu yaz 2019 yolcu sayısının % 70’ine ulaşmayı umduğunu söyledi.

BA, bir test kiti sağlayıcısı ile yolcularına yurtdışına çıkmaları için 33 Pound’a test yapılmasını sağlayacak bir anlaşma yaptı.

Seyahat yorumcuları, çoğu Avrupalı havayolunun bu yaz kısa mesafeli eğlence rotalarına odaklanmasını bekliyor ve Doyle, Fransa, Yunanistan, Portekiz, Kıbrıs ve İspanya’nın İngiliz tatilcileri karşılama konusunda olumlu olduklarını kaydetti.

Ancak BA’nın da daha uzaklara baktığını söyledi.

Doyle, “Yaz boyunca daha önce uçmadığımız destinasyonlara bakıyoruz ve bu hem uzun hem de kısa mesafeli olabilir” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz