Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Avrupa Parlamentosu üyeleri, sürecin bu yaz hayata geçirilmesi amacıyla Dijital Yeşil Sertifikanın hızlı bir şekilde onaylanması için oy kullandı.

Parlamento üyeleri, ikiye karşı birden fazla çoğunlukla sertifikaların geliştirilmesi sürecini hızlandırmak için oy kullandı ve Avrupa Komisyonu tekliflerinin parlamento tarafından incelenmesini hızlandırdı.

Ancak milletvekilleri, Covid-19 varyantlarının yayılmasının ve etkilerinin AB’nin bazı kısımlarında yeterince izlenmediği konusunda da uyardı.

Bazı üye devletlerin, genom dizileme yoluyla virüs örneklerini analiz etme kapasitesinin çok az olduğunu veya hiç olmadığını” belirttiler.

AK geçen hafta Dijital Yeşil Sertifika için bir yasa teklifi sunmuştu.

Avrupa Sağlık Komiseri Stella Kyriakides; “Amaç, özellikle Yunanistan gibi yaz sezonunu bekleyen ülkeler için vatandaşların güvenli şekilde hareketini kolaylaştırabilmek” dedi.

Sertifikanın “bilimsel ve tıbbi gelişmelere göre revize edilecek esnek bir belge” olacağını söyledi.

Sertifikanın nasıl kullanılacağı, bireysel olarak üye devletlere bağlı olacaktır. AK’nin önerisi, bir üye devletin Komisyon’a bildirdiği ve “nedenlerini açıkladığı” sürece “Dijital Yeşil Sertifika sahiplerinden karantina veya test yapmalarını talep etmeye devam edebileceğini” belirtti.

Komisyon, dijital sertifikaların Covid-19 test sonuçlarını, sahibinin Covid-19’a karşı aşılanıp aşılanmadığına ilişkin bilgileri veya Covid enfeksiyonu geçirip iyileşmesi hakkındaki bilgileri içerebileceğini önerdi.

Bazı milletvekilleri güçlü veri koruma önlemlerine duyulan ihtiyacın altını çizdi ve aşılanmamış olanların ayrımcılığa maruz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Sertifika tekliflerinin hem Parlamento hem de Avrupa Konseyi tarafından onaylanması gerekecek ve bir sonraki oturum 26-29 Nisan’da yapılacak.

Avrupa Parlamentosu sivil özgürlükler komitesi başkanı Juan Fernando Lopez Aguilar; “Covid-19 salgınıyla savaşmaya devam ederken Schengen bölgesine olan güvenimizi yeniden tesis etmek için Dijital Yeşil Sertifikaya ihtiyacımız var.

“Sertifika, AB’de temel bir hak olarak serbest dolaşım için bir ön koşul olamaz ve sertifikası olmayan kişilere karşı ayrımcılığa yol açamaz” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz