Blackstone ve Starwood 6 Milyar Dolarlık Extended Stay America Devralma Planını Açıkladı

Yatırım firmaları Blackstone Group ve Starwood Capital Pazartesi günü, Extended Stay America ve onun konaklama tröst iştiraki ESH Hospitality’nin ortak, tamamı nakit 6 milyar dolarlık devralımının ayrıntılarını açıkladı.

Apart otel markası, pandemide daha önce yatırım yapılan ve Blackstone’un daha önce sahip olduğu şirketlerden biridir. İkinci çeyrekte tamamlanması beklenen anlaşma, pandemiden beri en büyük otel satın alımı oldu.

Blackstone’un ABD satın almalar başkanı Tyler Henritze yaptığı açıklamada, “Seyahat ve eğlence, Blackstone’un en yüksek yatırım temalarından biridir ve apart modeline güveniyoruz.

“Yaklaşık yirmi yıl önce bu şirketin kurulmasına yardımcı olduk ve uzmanlığımızın bizi uzun vadeli değer katmak için benzersiz bir konuma getirdiğine inanıyoruz” dedi.

Extended Stay America, pansiyon tröstü aracılığıyla 564 otel ve 86 mülk için franchise sahibidir.

Starwood, Mart ayında satın aldığı Extended Stay America’da yaklaşık yüzde 10 hisseye sahipken, Blackstone Haziran ayında hissesini satmadan önce yaklaşık yüzde 5 hisseye sahipti. Her iki şirket de salgının ilk günlerinde, pek çok otel operatörünün faaliyetlerini askıya almışken Extended Stay’in sektördeki görece güçlü performansını beğendi.

Starwood Capital CEO’su Barry Sternlicht yaptığı açıklamada, “Apart otel sektörü, hükümetin karantina ve seyahat kısıtlamaları nedeniyle devam eden zorluklara rağmen geçen yıl dayanıklılık gösterdi” dedi.

İki yatırımcı, daha önce 2010 yılında Extended Stay Inc. olarak bilinen Extended Stay America için rakip teklifler verdiler. Blackstone bu ihale savaşını kazandı ve Extended Stay America’yı halka açtıktan sonra 2013 yılında şirketten ayrıldı.

2004’teki bir satın alma dahil, Starwood ortaklığı, Blackstone’un Extended Stay America’ya üçüncü kez sahip oluşu olacak.
Henritze, Wall Street Journal’a verdiği demeçte, mevcut ortak satın alma stratejisinin daha fazla otel anlaşması için sermayeyi korumakla ilgili olduğunu söyledi.

Bir şirket sözcüsü daha sonra Skift’e yaptığı açıklamada, koronavirüs seyahat endüstrisini altüst etmesine rağmen, seyahat ve eğlence sektörleri Blackstone’un “genel olarak en yüksek yatırım temalarından biri” olmaya devam ediyor. Yatırım şirketi, Extended Stay’in otelcilik kısmının hızlı bir şekilde toparlanmasını bekliyor, ancak yine de pazarın ek bölümlerine de bakıyor.

Geçen sonbaharda Suudi Arabistan Turizm Bakanlığı’nın pandemi sırasındaki potansiyel yatırım fırsatlarını konu alan Gelecek Ağırlama Zirvesi’nde Sternlicht, “Bir yatırımcı olarak gerçekten başım dönüyor….Çok fazla sıkıntı olacak” demişti.

Journal Monday’e büyük tatil köyü portföylerine olan ilgisini belirtti, ancak Extended Stay America’nın sıkıntılı bir şirket örneği olmadığına dikkat edilmelidir.

Extended Stay America, operasyonlardaki pandemiden kaynaklı düşüş nedeniyle hiçbir oteli kapatmadı. Genel ekonomi apart otel sektörü, pandeminin ilk ayında en iyi performans gösteren sektör oldu. Bunun nedeni büyük ölçüde, bu alandaki otellerin genellikle temel çalışanlar tarafından ve ayrıca otel odalardan daha uzun süreli konut kullanımları yapan kişiler tarafından kullanılmasıdır.

Şirket, 2020’yi yüzde 44 ortalama ABD ortalamasının oldukça üzerinde ortalama yüzde 74 dolulukla kapattı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!