Uber ve Lyft, Bireysel ve Kurumsal Tercihlerde İlk Sırada Yer Alıyor 0

Seyahat ve maliyet web sitesi Certify, ulaşım ile ilgili durumu gözler önüne seren bir Q1 raporu yayınladı. Rapordan yapabileceğimiz çıkarım ise çağrı üzerine gelen araç servisi hizmetlerine olan ilginin azalmayacağı olur.

Certify bu raporu Ocak 2014’den Mart 2016’ya kadar olan süreç içerisinde milyonlarca veri toplayarak oluşturmuş ve ortaya çıkan sonuç ise oldukça göze çarpıcı.

Rapor içinde yer alan veri grafiğine baktığımızda, ilk ve en hızlı dikkat çeken sonuç, Uber ve Lyft gibi yeni girişimlerin iyi gidişatı ile bu uygulamalara olan ilginin, özellikle kurumsal kullanımın giderek artmış olduğu. 

Grafiğe göre, 2014 yılının ilk çeyreği ve günümüz arasında çok büyük bir fark olduğunu ortaya koyan rapor, çağrı üzerine araç servisini kullanan kurumsal seyahatçilerin  %8’lik bir orandan, 2016 yılının ilk üç ayında inanılmaz bir yükseliş ile %46’ya ulaştığı görülüyor.

Çağrı üzerine hizmet veren araç uygulamalarının çıkışı ulaşım endüstrisi dinamiğini ters yüz edecek boyuta varıyor. Yüzde 46’lık oranın 43.4’ü dev bir uygulama olan Uber’a ait geri kalan yüzde 2.36 ise Lyft. Taksi kullanımı ise iki yıl içerisinde yüzde 37’den 14’e geriliyor.

Certify başkanı Robert Neveu değişen dengeler hakkında düşüncelerini, “Dünya hızla bunun bir trendden daha fazlası olduğunu anlamaya başladı. İş seyahatlerinin yapılış şeklini yükseltti. Değeri yüksek hizmet sunarken zaman ve para kazandıran her şey kurumsal seyahatin tercihi olacaktır.” sözleri ile açıklamış.

Rapor yükselen trendin en güçlü yanlarından birinin maliyetlendirme olduğuna da dikkat çekiyor. Ortalama olarak karşılaştırıldığında taksi yolculuğu $39.68 tutarken, Uber $26.41 ve Lyft $23.53 tutuyor. Taksiler en uygun ücretlendirmeye sahip olan Lyft’den yüzde 55 daha fazla tutarında.

Taksiler yenilikçi olma konusunda oldukça yavaş ve geride kaldılar. Buna karşılık hızlı, güvenilir, stil sahibi ve daha uygun fiyatlar ile hizmet veren servisler ortaya çıktı.

Yeni girişimler bu şekilde yükselmeye devam ederse bir zamanların popüler ulaşım aracı olan taksiler tarihe karışabilir.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe