“Türkiye’nin Tur Arama Motoru” HesapliTur.com 2

Gezginlerin yurt içi ve yurt dışında, günübirlik ve paket turları rahatlıkla arayıp, isteklerine göre filtreleyip rezervasyon yapabilecekleri HesapliTur.com, “Türkiye’nin tur arama motoru” sloganıyla sektöre adım attı.

İzmir’den bir grup girişimci ve gezginin, geçtiğimiz yıl düzenlenen Travel Turkey ve EMITT fuarlarında tanıttığı girişim, işletmeler tarafından topladığı beğeniyle uzun bir AR-GE ve alt yapı çalışması sonucunda hayata geçirildi. Esas amacı gezginlerle turizm şirketlerini buluşturmak olan HesaplıTur.com’u kullanmak gezginler için tamamen ücretsizken, işletmeler de şu an komisyon veya başka bir ücret ödemeden sistemde yer alabiliyor.

Gezginler turlara rezervasyon yaparken hiç bir ücret ödemiyorlar ve rezervasyon yaptıktan sonra rezervasyon formu tur şirketine ulaşıyor. Ödeme işlemleri ise tamamen tur şirketi ile gezgin arasında birebir iletişim kurularak yapılıyor. Bu açıdan sistemde güven sorununu kaldırdıklarını söyleyebiliriz.

Proje kısa bir süre önce açılmasına rağmen beğeni toplamış görünüyor. HesaplıTur üzerinden rezervasyon yapıp tura katılanlar, döndükten sonra deneyimlerini sitenin blogunda ve sosyal mecralarında paylaşıyorlar. Kendileri de birer gezgin olan girişimciler, “Sektöre bir Yemeksepeti lazımdı, bizim hedefimiz tur sektörünün Yemeksepeti olmak, kredi kartı ile ilgilenmiyoruz, tura katılanları yakından takip ediyoruz, arada kendilerine süprizlerimiz de oluyor. Döndüklerinde de bağımızı kopartmıyoruz. Karadeniz turunda tanışıp daha sonra Fas turuna katılan gezginlerimiz var.” diyerek, her zaman seyahatseverlerin yanında olduklarını, işletmelerle kurdukları ilişkilerde de bunun altını çizdiklerini belirttiler.

Turlarını listelemek isteyen tur şirketleri, sadece “kendi düzenledikleri” turları HesapliTur.com aracılığıyla satışa açabiliyor. Bu sayede özellikle yerel ve butik tur şirketlerinin pazarlama faaliyetlerini kolaylaştırmaları, seyahatsever kitleye ulaşmaları ve satış yapma olanakları artıyor. Bu anlamda aslında tur şirketleri için bir pazarlama aracı faaliyeti yürütüyorlar.

Tura çıkmak isteyen gezginler ise onlarca web sitesi gezip vakit kaybetmektense, tek bir sayfada istedikleri tura rahatllıkla ulaşabiliyor. Gezginler bu aramayı, çıkış noktaları, varış noktaları, bütçeleri, istedikleri tarih aralığı veya turun tipine göre filtreleyebiliyorlar. Yetişkin, çocuk ve bebek seçenekleriyle filtreleme özelliği ise özellikle çocuklu veya bebekli aileler açısından tur ararken işlerini çok kolaylaştırıyor.

İnternet üzerinde geçirdiğiniz zamanın her geçen gün arttığını hesaba katacak olursak, bu tarz yeni projeler insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Tur ararken çoğumuz birden fazla sayfa gezip, birden çok kişiyle konuşmak zorunda kalmışızdır. Bu sistem sayesinde tek sayfada farklı şirketlerin turlarına ulaşmak zaman kazandıracağı gibi, sadece şehrinizden değil, uçak biletini alıp gittiğiniz bir yerde günübirlik veya paket tur bulup o destinasyonu daha iyi tanıma fırsatı da elde edebileceksiniz.

HesapliTur.com hem Türkçe hem de İngilizce faaliyet gösteriyor. Şu an çoğunluğu yerli olmak üzere 20’nin üzerinde tur şirketi projede yer alıyor. Küba’dan Ukrayna’ya, Sırbistan’dan Hindistan’a, kayak turlarından festival turlarına kadar pek çok skalada tur yer alıyor.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe