EXPEDIA’nın CEO’su: “Matematik ve Strateji Bizim Lehimize”

Üçüncü çeyreğin ardından mevcut online seyahat liderleri Expedia, Priceline ve TripAdvisorın,  –Airbnb, Ctrip ve Google gibi yükselen oyuncular ile beraber- yeni ve daha az geniş bir döneme girip girmediği merak konusu.

Expedia’nın CEO’so Mark Okerstrom bu konuda değerlendirmelerde bulundu. Kısa vadeli finansal ve operasyonel ölçüm ve zorlukların gelecekteki eğilimlerin göstergesi olarak görülmemesi gerektiğini belirtti.

Okerstrom online rezervasyon, gelişmekte olan ülkelerdeki orta sınıfların büyümesi ve online seyahat şirketlerinin 1.6 trilyonluk küresel seyahat pazarının orta tek haneli seviyesine tekabül ettiği gibi konulara “Matematik kesinlikle bizim yararımıza” dedi.

Las Vegas’taki Expedia Partner Konferansında medya oturumunda konuşan Okerstrom “stratejinin bizim lehimize olduğunu düşünüyorum” diye de belirtti.

Strateji cephesinde Okerstrom, Expedia’nın en geniş ve gerçek anlamda küresel bir platform olduğunu ileri sürdü ve bu pozisyonu avantajına kullanacağını söyledi. Üçüncü çeyrekte Expedia Priceline Grup’un brüt rezervasyonuna yaklaştı, ancak Priceline daha çok kar elde etti.

Okerstrom Expedia’nın işletmesini yeniden inşa etmekle uğraştığını söyledi. Örneğin; Çok büyük bir fırsat olan HomeAway, tatil mülkleri ekliyor, teknoloji ve pazarlamaya yatırım yapıyor ve yeni satış noktaları açıyor diye belirtti.

Asya Çok Önemli Olacak

Asya Expedia’nın stratejisinin önemli bir parçası.

Okerstrom Expedia’nın eLong birimini 2015’te Ctrip’e satmasının ardından Çin’in yerel seyahat pazarında daha büyük yere sahip olmasını istediğini kabul etti. Expedia şu anda Ctrip ve Çin’deki diğer çeşitli oyuncular için bazı uluslararası otellere güç sağlamakta.

Expedia’nın Japonya’daki işi, yıldan yıla %40 büyüyor ve şirket Güney Kore’de büyük bir ilerleme gösteriyor. Okerstrom, Expedia’nın Endonezya’nın Güneydoğu Asya’ya genişleyen online seyahat acentesi Traveloka’ya 350 milyon dolar yatırım yaptığını da söyledi.

Veri Avantajı

Sanal gerçeklik ve sesli arama gibi yeni teknolojilerin ortaya çıktığı bir çağda Okerstrom, Expedia’nın aylık 650 milyon site ziyaretçisinden topladığı verinin inanılmaz bir avantaj olduğunu çünkü sadece seyahat amacını değil aynı zamanda kullanıcıların hangi eylemleri gerçekleştirdiğini de içeriyor iddiasında bulundu.

Google bile bu veriye sahip değil” diye ekledi ve rakiplerinin bu konuda adımlar attığını da kabul etti.

Priceline Grup portföyünün en büyük parçası olan Booking.com başarabileceğimiz harika bir yol gösterici. Google seyahat seçeneklerini geliştiriyor ve Airbnb ve Ctrip de harika işler çıkarıyor.”

Okerstrom çok detaylara inmeden Expedia’ya ait Trivago biriminin “oyunda kuvvetlenmesi” gerektiğine de değindi. Üçüncü çeyrekte Trivago 8 milyon dolar zarara uğradı ve en büyük reklam vereni Priceline Grup reklamlarını azalttıkça, platformdaki değişikliklerle beraber kendisini çıkmazda buldu.

Yine de, Okerstrom Expedia’nın büyümesini hızlandırması ve “genel seyahat endüstrisinin” geleceğiyle iyimserliğini dile getirdi.

Analistler de Aynı Fikirde

İki finansal analist Okerstrom’un Expedia’yla ilgili iyimser değerlendirmesine katılıyor.

RBC Capital Markets yönetim müdürü Mark Mahaney “Önümüzdeki 3-5 yılda Expedia’nın prim oranlarıyla büyümeye devam edeceğini umuyorum” dedi.

Mahaney “Expedia online adaptasyon, gelişen piyasalardaki yükselen orta sınıf ve deneyim odaklı Z kuşağından faydalanmaya devam edecek” diye ekledi.

HomeAway’in çok iyi bir edinim olduğunu ve alternatif konaklama ve Airbnb’ye karşı Expedia’yı koruduğunu düşünmeye devam ediyorum”.

Ekim ayında Expedia’nın üçüncü çeyrek sonuçlarının değerlendirildiği tartışmada Okerstrom HomeAway’in artan teknoloji maliyetleri ve pazarlama yatırımları nedeniyle 2018 yılı için öngörülen kar hedefine ulaşamayacağını açıkladı.

Priceline reklamını azalttığı için üçüncü çeyrekte 8 milyon dolar kaybeden Trivago’nun da zorlukları var ve otel arama sitesi pazarlamaya çok para harcadı.

Mahaney Trivago’yu Expedia’nın problem çocuğu olarak tanımladı.

“Bu çocuğu doğru yola sokmak daha ne kadar vakit alacak belli değil.”

Yatırımcının Geri Çekilmesi

Morningstar Research Services’te kıdemli hisse senedi analisti Dan Wasiolek trafik ve içerik tarafından desteklenen yarışta hem Expedia hem de Priceline’nın ölçek avantajlarına sahip olduğuna inanıyor. Aynı zamanda, geniş ve büyüyen pazarda iki iyi konumlandırılmış şirket olduklarını da sözlerine ekliyor.

Wasiolek üçüncü çeyrek sonuçların ardından Expedia ve Priceline hisselerinden yatırımcı geri çekilmesinin, yükselen yatırım maliyetleri ve marj baskısı gibi endişelerden kaynaklandığını belirtti.

“Fakat bizce yatırım harcamaları saldırgan (büyük pazar payı) ve savunma (rekabet) amaçlı yapılır. Bu, sağlıklı rezervasyon ve alım oranları gösteren şirketin son sonuçları tarafından desteklenmektedir.”

Wasiolek Expedia ve Priceline’ın büyük bir büyüme potansiyeline de sahip olduğunu çünkü onlar 1.4 trilyonluk küresel tatil ve yönetilmeyen iş seyahat pazarının sadece orta tek haneli kısmına sahip olduğunu söyledi.

Okerstrom’un söylediği gibi matematik ve tüm trendler Expedia’nın lehine gibi duruyor, özellikle online seyahatte.

Yine de, bazı şeyler kağıtta yazıldığı gibi sonuçlanmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!