Top 5 Seyahat Teknoloji Eğilimi 0

Teknolojik ilerlemeler, insanlığın beklentilerini fazlasıyla aştı ve işleri basit ve hızlı bir hale getirdi. Artık günümüzde her şey çevrimiçi oldu ve seyahat endüstrisi de buna uyum sağlıyor. Uçuş biletinizi ayırt edebilir, bir otel bulabilir ya da bütün turu bir tıklama ile planlayabilirsiniz. Bu, durum on yıl öncesinde mümkün bile değildi. Tourism-Review.com, Londra merkezli Centaur Sergileri ile işbirliğiyle, alanında son derece uzmanlaşmış Avrupa Gezi Teknolojisi (TTE) organizatörünün en iyi seyahat teknolojisi trendlerini tanıttı.

Seyahat Sosyalleşmesi

Bugün dünya üzerinde  sosyal medyadan etkilenmeyen ne var? Belli bir yer hakkında en doğru bilgiyi öğrenmek için sosyal medyadan daha fazla size yardımcı olabilecek ne var? Örneğin, Bangkok’ta gece kulüplerini Facebook Graph Search aracılığıyla ararsanız, yerel derecelendirmelere göre aynı bir organize liste elde edersiniz. Bu şekilde, paranızı boşa harcamadan önce yer hakkında iyi bilgilendirilirsiniz. MapQuest, deneyimlerini diğerleriyle paylaşmak için dünyanın farklı köşelerinden gelen gezginler için bir sosyal platform oluşturan başka bir web sitesidir. Bu, bir varış noktasının güvenilirliğini ve değerini tatil yeri olarak gösterir. Böyle bir değerlendirme sosyal medya olmadan mümkün olamazdı.

Her şey için bir Uygulama var

Bugün her şey için hazır bir uygulama var; ister yerel bir cazibe merkezi rehberi, isterse bölgenin ayrıntılı topografyası olsun. Bir tatil planlamadan önce yararlı uygulamaların cihazınıza indirildiğinden emin olun. Oteller ve havayollarının büyük çoğunluğu, gerekirse son dakikada değişiklik yapmak için kolay erişilebilir ve kullanışlı bir uygulamaya sahiptir. Seyahat deneyimini ve kolaylığı artırmak için yeni seyahat uygulamaları her geçen gün geliştirilmektedir.

Uçakta bulunan Wi-Fi

Geçmiş zamanlarda, sizi korkutması gereken en önemli şey, telefonunuzu kapatmak veya uçuş moduna geçirmekti.Bu yolculuklarınız boyunca size kimse ulaşamaz, maillerinizi kontrol edemezdiniz. Tek yapabileceğiniz müzik dinlemek veya oyun oynamaktır. Bununla birlikte, bunu potansiyel bir yolcu rahatsızlığı olarak nitelendiren havayolları, kısa süre önce uçağın içinde WiFi konseptini uygulamaya koydular. Çoğu havayolu havada WiFi uygulamasına başlamasının yanında bu uygulamayı geliştirmeye bile başladı. Ama ne yazık ki, birçok havayolu WiFi’ye erişimi ücretli yapıyor. Örneğin, American Airlines‘da 4 saat WiFi için yaklaşık 17 $’lık bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Dahası, bu internet yalnızca belirli uçuşlar için geçerlidir, hepsi değil.

İnteraktif Haritalar

İnsanların kâğıt haritaları kullandığı, gittiği her 10 yerden 5’ine yanlış gittiği zamanlar artık geride kaldı. Bugün, akıllı telefon uygulamalarına yerleştirilen navigasyon teknolojisi ile dünyanın herhangi bir yerinde erişim kolaylaştı. Google haritalarının ortaya çıkmasıyla birlikte, insanlar adımlarınının her anını kontrol edebiliyor ve gideceği yerin yanlış yer olması ihtimalini ortadan kaldırıyor. Ayrıca insanlar artık iki nokta arasındaki kesin mesafeyi öğrenebiliyor ve sürüş için ne kadar vakit geçirebileceğini ölçebiliyor.

Serbest Bölgeler

Teknoloji bize zamandan büyük fayda sağlamamıza imkan sağladı, ancak öte yandan, insanları kendine bağımlı hale getirmiş ve birbirlerinden uzaklaştırmaya başladı. İnsanlar artık birbirleriyle eskisinden daha az muhabbet ediyor. Seyahatlerimizde bile, Facebook’ta sohbet etmek veya Twitter’da tweetlemekle meşgulüz. Bu senaryo göz önüne alındığında, dünyadaki birkaç tatil köyü ve otel, gezginlere elektronik dünyadan kurtarmak için yenilikçi bir teknoloji alanı önerdi. Aslına bakarsanız, seyahatlerimizde deniz ve güneştir.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe