Taksiler, Kiralık ve Paylaşım Araçları Ne Kadar Temiz? 0

Kullandığınız taksi, Uber veya Lyft arabasının tamamen kötü bakteriler ile dolu olduğunu düşünün !

Bu düşüncenin vermiş olduğu iğrenç hisle okumaya devam ederseniz, günümüzde çeşitli taşıma araçlarının gerçekte ne kadar kirli olduğunu açıklamaya çalışacağız.

Sigorta sitesi olan NetQuote yakın zamanda ‘Driving with Germs’ başlıklı çalışmasını yayınladı.

Bu rapor bindiğiniz taksinin arka koltuğunda kıvranmanıza veya en yakın Purell kutusuna uzanmanıza neden olacak türden bir araştırmanın sonucu ortaya çıkmış.

Çalışmanın arkasındaki motivasyon çok basit: Araç paylaşımının normal bir seyahatçi için ne kadar kirli olabileceğini keşfetmek.

Bilindiği üzere, bakterilerin tamamı tehlikeli değil. Ancak NetQuote sitesinin esas ışık tuttuğu kısım, koloni oluşturan birimler yani bağımsız olarak yaşamını sürdürebilen bakteriler.

1
Görsel: NetQuote

Yukarıda gösterilen değerlere bakıldığında, aslında taksilerin kutlama yapması gerekiyor çünkü taksiler diğer taşıma arabalarına göre nispeten daha temiz.

Yapılan çalışma hangi tip mikroplar hakkında konuştuğumuza da açıklık getirmiş.

Aşağıdaki grafikte gram-pozitif cocci (yuvarlak şekilli olup çeşitli enfeksiyonlaraa, zatüre ve septisemiye sebep olan bakteriler), gram-negatif rods (çubuk şekilli ve %90-95 oranında insanlar için zararlı olan bir bakteri) gibi bazı bakterilerin dağılımı gösterilmiş.

2
Görsel: NetQuote

Bu bakterilerle dolu pek çok yüzey olduğunu düşündüğümüzde, en çok ihtimal verdiğimiz yerlerden biri olan can açma yerleri ise bu konuda oldukça değişik bir sonuç vermiş ve en az bakteri bulunan yerlerden biri olmuş.

Bu bakterilere karşı biraz olsun koruma elde edebilmek için bindiğiniz arabanın genel olarak kullanılan yerlerini ıslak bir mendille silmek işinize yarayacaktır.

En önemlisi ise ellerinizi yüzünüzden uzak tutmanız!

Artık tercih ettiğiniz taşıma aracına göre neyle karşı karşıya olduğunuzu bilerek yolcuk edebilirsiniz. Hava alanına giden yolun daha ilginç bir hal aldığı kesin.

 *Rental Cars : Kiralık Arabalar / Rideshares : Paylaşılan Arabalar / Taxis : Taksiler
Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.