Seyahat Web Sitenizdeki Yüksek Vazgeçme Oranlarından Nasıl Kaçınabilirsiniz 0

Araştırmalar, ortalama olarak, gösteriyor ki seyahat sitelerinin geri dönüş oranı % 3 ve yolcuların online rezervasyonlarından vazgeçme oranı % 75 ile son derece yüksek.

Endüstrinin tamamı, her yıl web sitelerinin ziyaretçi trafiğini arttırmak için milyarlar harcıyor, buna rağmen yolcuların %81’i rezervasyonlarını tamamlamadan siteden ayrılıyorlar. Peki, online seyahat işletmeniz bu tür durumlardan kurtulmak için ne yapabilir?

Yeniden pazarlama uzmanı SaleCycle tarafından yürütülen bir araştırma, Millennium Hotels, P&O Ferries ve Hertz dahil 100 farklı küresel seyahat firmasını analiz etti. Amaç, her bir seyahat sektöründeki vazgeçme oranlarını, e-posta ile yeniden pazarlama için geri gönüş oranlarını ve gönderilen her e-mailden elde edilen geliri saptamaktı.

Dünya çapında 12 ülkeden 1000 kişiye anket uygulandı. Bulgular, Amerika, Avustralya ve Birleşik Krallık’tan gelen tüm cevapların %64 ile, müşterilerin %86’sının tatilleri için online rezervasyon yapmayı tercih edeceğine işaret ediyor.

İnsanların rezervasyonlarından neden vazgeçtiği konusunda ise sonuçlar, katılımcıların %39’nun kesin karar vermeden önce internette daha fazla araştırma yapmayı tercih ettiklerini gösteriyor. %37’si önce fiyatları karşılaştırmayı tercih ederek, yüksek fiyatlardan dolayı işlemlerini erteliyor. Ve % 21’i seyahat edecekleri diğer kişilerin fikirlerini alma ihtiyacı duyuyor. Diğer nedenler ise, uzun rezervasyon işlemleri, teknik sorunlar ve ödeme seçeneklerinin eksikliğinden kaynaklanıyor.

Rezervasyonlarını tamamlamaları için müşterilerinizle doğru zamanda nasıl angaje olacağınızı bilmek için rezervasyonlarını nerede bıraktıklarını bilmeniz gerekir. Araştırma, müşterilerin rezervasyonlarını tamamlamalarından vazgeçiren üç ana neden olduğunu belirtiyor:  toplam ücreti gördüklerinde, kişisel bilgileri ve ödeme bilgileri sorulduğunda.

Bununla beraber,  katılımcıların %87’si aynı gün, sonraki gün, bir hafta içinde ve hatta bir hafta sonra bile hatırlatıldığında rezervasyonlarının tamamlamak için geri dönmeyi düşünebileceğini söylüyor.

İşin aslı, her yolcunun seyahati farklıdır, bu nedenle işletmenizin rezervasyon işlemlerini mümkün olduğunca basit ve anlaşılabilir yapmasını sağlamanız gerekir.

Kesin olan bir şey var ki % 87, müşterileri rezervasyon yapmaya cesaretlendirmek için çok cazip bir rakam. İşte uzmanımızdan işe koyulmanız için 5 ipucu.

  • Netlik Sağlayın

Birçok müşteri için son fiyat gerçekten keyif kaçırıcı olabilir ve siz net ücretlendirme detayları paylaşmıyorsanız, müşterilerin alım işlemini tamamlamadan sayfadan ayrılma olasılığı yüksektir. Bu durumun asıl suçlusu ise uçuş zamanından seyahat ekstralarına (uçukta yemek ve araba kiralama gibi) kadar birçok farklı değişkendir.

Son yıllarda müşteriler gizli ücretlendirmeler konusunda gittikçe daha da şüpheli olmaya başladı ve bunları dahil ettiğinizde web siteniz olumsuz etkilenecektir. Fakat bu sorundan birkaç adımda kurtulabilirsiniz.

Seyahat müşterilerinize rezervasyon akışının belli aşamalarına stratejik olarak yerleştirilmiş aşağıya doğru açılan menüler ve işaret kutuları sağlayarak, onlara rezervasyonlarının son fiyatlandırması konusunda daha çok kontrol verebilirsiniz. Öncelikle sigorta gibi ekstralara karar vermeden rezervasyon sürecinde ilerleme imkanlarını ortadan kaldırmak, müşterilerinize daha büyük bir kontrol hissi vererek kararlarında daha güvenli ve kendinden emin olmalarını sağlayacaktır.

  • Açık Bir Ödeme Şekli Sunun

Seyahat müşterileriniz üzerinde daha çok bağlılık oluşturmak istiyorsanız, açık ve kolay bir ödeme şekli sağlamak bunun yollarından biridir. Müşteriler seyahatlerini online olarak rezerve ederken, birçok farklı ödeme yöntemleri kullanabilirler. Bu banka transferi ile ödemeden, rezervasyonu tamamlayınca bizzat nakit ödemeye kadar değişebilir. Bu yüzden, müşterilerinize bir sürü seçenek sunun.

Daha da önemlisi, onlara ödemelerinde esnek olma imkanı sağlayın. Sitenizdeki birçok seyahat ürünü pahalı olabilir ve müşterileriniz uzun zamandır planladıkları pahalı tatilin ödemesini kolay bir yoldan yapmak isteyeceklerdir. Sitenizdeki esnek ödeme seçenekleri aynı zamanda müşterilerinize, onların günlük hayatını da hesaba katan gerçekçi planlar sağlayacaktır –birçok müşterinin sonraki tatili için elinde çok parası olmaz. Alternatif yöntemleri sağlayamamak online işinize zarar verebilir.

  • E-Postanın Tüm Avantajlarından Faydalanın

Rezervasyonda kritik noktalarda müşterilerle direkt ve net bir iletişim içinde olmanız işinizi gerçekten olumlu yönde etkileyebilir ve bu noktada cevap ise tetikleyici e-postalar göndermenizdir. Sizinle bağlantıda olmayan müşterinizi harekete geçirecek olan iyi bir e-posta, müşterileri web sitenize geri getirebilir ve zamanla kârınızı arttırabilir.

Rezervasyonlarını tamamlamak üzere siteye geri dönüş yapabileceğini söyleyen yolcuların  %87’sini düşünecek olursak, onları vazgeçtikleri alışveriş sepetlerine tekrar dönmeye teşvik etmek için yerinde bir sisteme ihtiyacınız var. Hubspot’a göre, potansiyel bir müşterinin geçmiş davranışlarına dayanan tetikleyici e-postalar özü itibariyle ilgili ve zamanlı olacağı için çok güçlüdür.

  • Sitenizi Mobil Kullanım İçin Uyumlu Hale Getirin

Bunu tekrar tekrar söylüyoruz. Daha çok yolcu tatilleri için mobil ya da tablet cihazlar üzerinden araştırma ve rezervasyon yaptığı için, onlara her ekranda kusursuz bir rezervasyon deneyimi sunmanız gerekir.

Tüm formlardaki ve büyüklükteki seyahat işletmeleri, müşterilerin araştırma yapmak ve seyahat ürünleri almak amacıyla mobil cihazları nasıl kullandığını anlamak ve bu davranış tarzının ihtiyacını karşılamak için gerekli iyileştirmeleri yapmak zorundadır.

  • Müşterilerin Dönmesini Zorlaştırmayın, Basit Tutun

Eğer online seyahat işletmesine sahipseniz, müşterilerin sitenizi düzenli olarak fiyatları karşılaştırmak için bir araştırma aracı olarak kullanacağını hızlı bir şekilde öğrenin.

Bunu lehinize çevirmek için, müşterilerinize sitenizde kalmaları ve alışveriş yapmaları için yeterli nedeni sağlamanız gerekir. Bu, geçmiş arama tercihlerine dayanarak önerilen ürünler ve yaptıkları değerlendirmeler kullanılarak kolaylıkla yapılabilir. Böylece, müşterilerinizi rezervasyonlarını tamamlamak için yeterince uzun süre sitenizde kalmaya teşvik edebilirsiniz.

  • İdareyi Elinize Alın

Ödüllü İçerik Yönetim Sistemi eVolve online işletmenizin rezervasyonlarının kritik aşamalarında daha çok müşteri yakalamanıza yardımcı olmak için tasarlandı. Sonsuz özelleştirme ve fiyatları sitenizde kolay bir şekilde yönetebilme imkanı ile, müşterilerinize piyasadaki en iyi rezervasyon deneyimini sağlamak için ihtiyacınız olan tüm araçlara sahip olacaksınız.

Fly Now Pay Later ile olan ortaklığımız sayesinde, müşterilerinize aylık taksitlerini yönetme kolaylığı ile esnek ödeme seçenekleri sağlayabilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe