Seyahat Araştırma Süreci, Plan Yapmaya Nasıl Dönüşüyor? 0

Planlar şekil almaya başlar başlamaz, tatil heyecanı da bastırır. 6 andan oluşan seyahat mikro dakikalarının 3. anı ise plan yapma dakikalarına giriş bölümüdür. Planlama anı, destinasyon seçiminden hemen sonrasıdır. Peki seyahat pazarlamacıları bu önemli karar anlarından nasıl yararlanacaklar?

Bir kez seyahat destinasyonu seçildiğinde, bir hayalin gerçek olmaya başlaması durumu söz konusudur. İnsanlar, seyahat araştırma süreci içerisinde cihazlarının başına geçtiklerinde plan yapma süreci de başlamış olur.

Bu özel mikro dakikalar içerisinde insanların özel olarak aradıklarına; fiyatlar/otel yorumları/resimler/maliyet/müsaitlik, uçuş uzunluğu, seyahat programı ve destinasyonda bulunan aktiviteler dahildir.

Günümüzde boş zamanlarında seyahat edenler, akıllı telefonlarından tıpkı müzik satın alır gibi bilet alımı da gerçekleştiriyorlar

Akıllı telefonu olan her 3 gezginden biri ya da daha fazlası seyahatleri için akıllı telefonlarından araştırma yaptıklarını kabul ediyorlar, yeni seyahat şirketlerini de akıllı telefonlardan keşfediyorlar. Telefonlarından araştırma yapan gezginlerin, özellikle Y Kuşağı gezginlerinin yeni bir seyahat şirketini keşfetme oranı %50 ve diğerlerine göre daha yüksek.

Eğer henüz müşterilerinizin seyahatleri üzerine bir planlama yapmadıysanız, müşterilerinizin plan yapma dakikaları sizin için bir fırsat demektir.

Gerçek Bir Gezginin Karar Alma Süreci Görünümü

Online etkileşimlerin, insanların bir sonraki seyahatlerini şekillendirme oranı giderek yükseliyor. Luth’un yeni tıklama davranışı araştırma verileri, ( dahil olan kullanıcıların hangi sayfaları ziyaret ettiği ve hangilerini düzenli olarak ziyaret ettiğini de gösteriyor) gerçek bir gezginin plan yapma anının neye benzediğini ortaya koyan bir görünüm sağlıyor. Bu gezginlerin; aramalarını, tıklamalarını websitesi ziyaretlerini ve video incelemelerini analiz ederek yakın zamandaki seyahatleri için planlama moduna girdiklerinde, dijital ortamın destinasyon seçiminde nasıl ve ne kadar rol oynadığını gerçek anlamda görmeye başlayabiliriz.

Gina ile tanışın, Gina, orta yaşlarda, Nevadalı bir kadın. Annelik üzerine San Diego’da düzenlenen bir konferans için Nevada’dan seyahat edecek. Bu ziyaret hem iş hem de keyif amaçlı, ve kendisi Güney Kaliforniya’da iken çocuğu ile birlikte yapacak eğlenceli şeyler arayışı içerisinde.

3 aylık bir süre boyunca gerçekleşen Gina’nın seyahat mikro dakikalarına göz atın,

Kaynak: Google
Kaynak: Google

Luth ile işbirliği yaptı ve çalışmanın parçası olanları bir ay boyunca canlı olarak izledi. Bu
makalede cihazlardan yapılan tıklama sayısı ile ilgili veriler çalışmanın parçası olanlardan elde edildi. Gina ise takma isim. Çalışmanın parçası olan kişi adının gizli kalması koşuluyla verilerinin pazarlama araştırması amaçlı olarak yayımlanmasına izin verdi.

Ve burada da Gina’nın plan yapma dakikalarının başladığı araştırma kısmından itibaren izlediği yolu bulabilirsiniz;

Kaynak: Google/Mindswarms, U.S. Methodology
Kaynak: Google/Mindswarms, U.S. Methodology

Google, bu canlı izleme pilot çalışmasını gerçekleştirmek üzere araştırmanın parçası olanları seçmek ve görüşmeler yapmak için Mindswarms ile ortaklık kurdu. Çalışmanın parçası olanlar alışveriş davranışları ve dijital aktviteleri ile ilgili soruları video görüşmeleri aracılığıyla cevaplandırdılar.

Plan yapma dakikalarından nasıl kazanç sağlanır: orada bulunun ve faydalı olun: Anlayabileceğiniz gibi, plan yapma dakikaları pazarlamacılar için çok kritik dakikalar, bu dakikalar çok kısa olsa dahi, müşteri seyahat sürecinde birkaç yöntem sayesinde o dakikalarda markanızın orada olduğuna ve fayda sağlayacağına dair müşteriyi temin edebilirsiniz.

İnsanlar özel bir amaçla bir destinasyon araştırırken ortaya çıkın: Planlama aşaması esnasında gezginler; en yaygın yolun keşfettikleri markaya en son olarak rezervasyon yaptırmak olduğunu söylüyorlar. Plan yapma aşamasında yaygın araştırmalar ise; belirlenen destinasyon için) oteller, araç kiralama ve uçuşları içeriyor.

Mobilde gerçekleşen bu anlar için plan yapın: Akıllı telefon kullanan gezginlerin %70’inin seyahat araştırmalarını telefonlarından hallettiklerinidikkate alın. Aslında kullanıcıların neredeyse %50’sinin mobil cihazları üzerinden Google Flights kullandığını öğrenince şaşırabilirsiniz ve bugünlerde boş zamanlarında seyahat gerçekleştirenler akıllı telefonlarından müzik satın alır gibi uçak bilet alımı gerçekleştiriyorlar. Bu düşünceyle birlikte, biz de Google Flights’ın şu anda mobil ekran üzerinde verdiği bilgilerden ve alışveriş yapanların havayolu ortaklarıyla olan bağlantılarını mobil dostu bir şekilde sağladığından da emin olduk.

Otel bilgileri de mobil üzerinden araştırılıyor, aslında belirli tip oteller için yapılan araştırmalar da öncelikli olarak akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor, “kapalı yüzme havuzu olan otel”, “odalarında jakuzi olan otel” bahsi geçen bu iki arama akıllı telefonlardan en yüksek arama yapılan otel özelliklerinden. 2016 yılının Mart ayında bu tür aramaların %70’inden fazlası akıllı telefonlardan yapıldı.

Gezginlere doğru oteli belirlemelerinde yardımcı olması için (https://support.google.com/hotelprices/answer/6276831?hl=en) otel aramalarının Google üzerinden nasıl göründüğüne dair bir tasarım da yaptık, mobil için istenilen özellikler gibi şeylerle ilgili olarak filtreleme kullanmak markalar için daha kaliteli müşteri dönüşünü de sağlar.

Planlama anlarında müşterilerle bağlantıda olan Ağırlama pazarlamacısı ve havayolları pazarlamacısından öğrenin
La Quinta’nın mobil trafiği son 3 yılda ikiye katlandı, günümüzde ise online ziyaretçilerin %33’ü mobil cihazlar üzerinden geliyor. Geçen yıl en yoğun sezonda La Quinda, planlama anlarında tüketicilerle daha fazla bağlantıya geçmek ve nitelikli satışı arttırmak için Google Otel Reklamları’nda yer almaya karar verdi. Bu yoğun trafik akışı sayıları giderek artan ve otel arayan gezginlerle buluşabilmek için mobil sitenin de güncellenmesini sağladı.

Sonuçlar ise çok güçlüydü, LA Quinda E- Ticaret ve Pazarlama Başkan Yardımcısı Ted Schweitzer; “otel reklamları önemli ölçüde daha güçlü bir dönüşüm oranı sağladı; düzenli trafik akışı içerisinde mobil trafikte 2 katı artış gördük ve bu da sonuçlar açısından büyük bir fark yaratıyor” dedi.

Bu konuda öğrenilmesi gereken çok şey var; La Quinda’nın plan yapma anlarına yaklaşımıyla ilgili olarak bir videonun ve insanlarla röportajların da dahil olduğu daha fazla şeyi öğrenmek için; https://www.thinkwithgoogle.com/case-studies/la-quinta-conversion-rate-mobile-hotel-ads.html ziyaret edin.

Dikkate alınması gereken diğer bir harika örnek ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolları Ethiad, şirket, müşterilerinin daha bilinçli kararlar almasını sağlamak için arama ve görüntülü reklamlarda mevcut uçuş verilerini kullanıyor.

Ethiad’ın müşterilerinin dünyanın en meşgul gezgini olma eğilimleri var,Ethiad bu tür müşteriler için en iyi yöntemin rezervasyon kararları ile ilgili onlara önbilgi sunmak olduğunun farkına vardı, Google Flights üzerinden kendi verilerini kullanarak görüntülü reklamlar ve aramalar esnasında çıkan reklamları uçuş takvimlerini ve fiyatları da güncel tutarak yerleştirdi.

Bu yeni bilgilendirme, kalitesiz satışı ortadan kaldırarak tıklanma oranlarını düşürdü, dönüş oranlarını ise 2 katı arttırdı ve eylem başı maliyeti %70 oranında düşürdü. Ethiad sadece insanların plan yapma anlarında ihtiyaçları olanı onlara sundu ve daha düşük maliyetle daha kaliteli müşteriler kazandı. Bu bir kazan-kazan durumu.

Kapak Görseli: Think with Google

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe