Otel Yorumları Duygu Haritası Tanıtıldı 0

Otel veri uzmanı olan Olset; booking.com, hotels.com, Orbitz ve Tripadvisor gibi çoklu kaynaklardan elde ettiği on binlerce otel misafirinin yorumlarını inceleyerek interaktif bir duygu haritası oluşturdu ve yayınladı.

Amerika Birleşik Devletleri ile sınırlı olan haritada, otel yorumlarında bahsi geçen 40’tan fazla özellikle ilgili duygular gösteriliyor.

olset

Haritada, eyalet düzeylerinden tek tek bireylerin değerlendirmelerine kadar en pozitif ve en negatif şeyler de gösteriliyor, örneğin; Kaliforniya’da insanlar Kolorado’ya göre, her şeyden çok personelden şikayet ediyorlar.

Çok daha yararlı olan ise; haritanın tek tek oteller için veri setini küçük parçalara ayırıp analiz edebiliyor olması. Klima konusunu özellikle önemseyen bir gezgin olduğunuzu söyleyin, Olset’in duygu ayrıştırma ve ağırlıklandırma sistemi sezgisel olarak geçmişte herhangi bir otel için misafirler tarafından klima ile ilgili bir değerlendirme yapılmışsa gösterir.

Diğer bir deyişle duygu analizleri, indirgemeci yaklaşımlardan biri olan 5 yıldız oranlarına göre; daha mükemmel, detaylı ve ayırt edici.

Harita, San Francisco’nun yeni işletmelerinin küresel düzeyde bir dizi yorum aldığını da gösteriyor. İddia o ki haritada toplamda 50 milyondan fazla yorum bulunuyor. Küresel içerikli tam veri seti ise 35 ülkedeki endüstri müşterileri için ayrılmış durumda.

Bir çok durumda bu müşteriler, seyahat arayan müşterilerine amaca uygun olarak daha iyi hizmet vermek için araçlar arayan online seyahat acentaları.

Olset, ayrıca kurumsal alandan da müşterilere sahip; bu müşteriler herhangi bir otelden değerlendirme sonrası rezervasyon yapan gezginlere bu duygu verilerini daha fazla fikir sunmak amacıyla gönderiyorlar. Böylelikle kişi ayrı ayrı yorum okumak zorunda kalmadan oteldeki kalışı sırasında ne beklemesi gerektiğini biliyor ya da daha iyi bir fikre sahip olabiliyor.

Olset, San Francisco’da tam zamanlı olarak çalışan 9 personele sahip.

Gezginlere verileri ayrıştırarak analiz etme imkanı sunan bu büyük veri haritasının, yorumları ve değerlendirme oranlarını arttırıp artıramayacağını kendiniz değerlendirin, haritayı görmek için: Olset Maps

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.