Münih Havalimanı ve Lufthansa, Humanoid Robotun Testine Başladı 0

Parlak, yuvarlak gözleri ve keyifli bir sesi olan 120 santimetre uzunluğundaki robot Josie Biber“, dün Münih Havaalanı Terminal 2’deki yolcuların sorularını cevaplamaya başladı. Yolcuların kapıları için yön bulmalarına veya terminal içindeki restorant ve mağazalar ile ilgili sorularını cevaplayacak olan Josie Pepper yolcuların sorularına hızlı birşekilde cevap verecek.

Josie Pepper‘ın piyasaya sürülmesiyle, Münih Havaalanı ve Lufthansa yeni bir alana giriyor: Bir Alman havaalanında yapay zeka ile donatılmış bir insansı robotun ilk testi. Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, Josie Biber, Münih Havaalanı ve Lufthansa tarafından ortaklaşa işletilen Terminal 2’deki halka açık alana yalnız kalacak. İlk konuşlandırmada, İngilizce konuşan Josie Pepper, ana terminalin uydu binasına bağlanan mekik hattına giden yolda rampanın üstünde bekleyecek. Bu test evresi, Josie Biber‘in yolcular tarafından kabul edilip edilmediğini göstermek için kullanılacak.

Josie Pepper, WLAN internet erişimi olan yüksek performanslı bir işlemciye sahip. Bu işlemci, konuşmanın havaalanı verilerine işlendiği, yorumlandığı ve bağlantılandırıldığı bir bulut hizmetiyle birlikte çalışıyor.

Sistemi farklı kılan şey ise robotun sadece önceden yüklenmiş soruları değil, öğrenme kabiliyeti ile her soruyu tek tek cevaplaması. Tıpkı “gerçek” bir beyin gibi, sistem daha kesin yanıtlar sunmak için sorularla ilgili bilgileri birleştirerek daha iyi bir hale getiriyor.

Fransız şirketi SoftBank Robotics tarafından geliştirilen bu güzel robota,havalimanına geldiğinde, Münih Havaalanı ve Lufthansa personeli tarafından “Josie” adı verildi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe