İstanbul Ulaşımına Elektrikli Otobüsler Geliyor. 0

İETT Genel Müdürlüğü tarafından alınan kararla İstanbul ulaşımına yeni soluk getirecek 200 elektrikli otobüs için ihale açılacak.

103 tanesi tekli, 97 tanesi de körüklü olarak alınması planlanan elektrikli otobüslerde deneme sürüşleri Beylikdüzü – Söğütlüçeşme metrobüs hattında gerçekleştirilecek ve buradaki duruma göre de alımlara karar verilecek.

2016 yılı sonunda TEMSA ile ASELSAN ortak bir proje yürüterek ilk prototipi olan elektrikli otobüs Avenue EV tanıtılmış ve oldukça beğenilmişti. 8 dakikada şarj olabilen otobüs tek sarjla 50-70 km gidebiliyor ve ilk yüzde 100 milli elektrikli otobüs olarak karşımıza çıkmıştı.

Teknik şartname uyarınca, otobüslerde bulunan motorların jenaratör olarak çalıştırılması ile elde edilecek elektrik enerjisi, tahrik bataryalarına geri verilmesi şartıyla frenleme sağlanabilecek. İETT merkezi tarafından uzaktan takip edilecek kara kutu sistemi oluşturularak, kaza esnasında kaydedilen veriler kayıt sisteminde tutulabilecek.  Teknoloji için de uyarlanmış olan bu otobüslerde, ücretsiz kablosuz internet, cep telefonları için şarj üniteleri de halkın hizmetine sunulacak. Araç bataryaları ihalenin şartnamesine uygun olarak 10 yıl garantili olacak şekilde düzenlendi.

Temsa Avenue EV Hakkında

250 kW‘lık motoruyla 2.700 Nm tork değerine sahip olan Temsa Avenue EV, kullanım ve taşınan yolcu sayısına bağlı olarak tek şarj ile en az 50 en fazla 70 km‘lik bir menzil değerine sahip. Duraklarda yer alacak şarj istasyonlarıyla anlık şarj olabilen otobüs, hızlı şarj özelliğiyle birlikte 8 dakikada tam doluluğa erişebiliyor. Elektrikli otobüsü Avenue EV’nin yanı sıra, Avenue iBUS, MD9 ElectriCITY ve Opalin City gibi akıllı otobüs çalışmalarını önümüzdeki yıllarda geliştirerek devam edeceğinin de altını çizen Temsa, Amerika dahil olmak üzere 66 ülkeye ihracatını sürdürüyor.

 

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe