İlker Ender’in Pokhara Gezi Anıları 2

image

Katmandu’ya yetip de artan 6 günün ardından 7 saatlik bir yolculuk sonrası Pokhara’ya otobüsle vardık. Pokhara’yı bilmiyorsanız  araştırmanızı tavsiye ederim, bir çok  insan burayı dünyanın en güzel yeri olarak görüyor. Aslında haklılık payı da yok değil, normalde Himalaya manzaralarını  dağda trekking yaparken 3500 metreden görüyorsunuz,  burada 8000 metrelik dağları 800 metreden görüyorsunuz. Her gökyüzüne baktığınızda yukarda gördüğünüz şeyin bulut mu yoksa 7500 metrelik bir dağın karlı ucu mu olduğunu anlamak için dikkatli bakıyorsunuz.

image

Pokhara bir gölün yanına kurulmuş, Katmandu’ya göre çok sakin, sessiz bir kent. Özellikle göl kenarında güney tarafta sadece minik butik oteller var, devasa , tvli banyolu sıcak sulu ve internetli çift kişilik bir odayı günlük 3 $ a tuttuk. Şaka gibi.

image

Burada yapabileceğiniz çok şey var, paragliding/ yamaç paraşütü çok popüler, gölde bütün gün kayıkla gezebilirsiniz, çevre köylere gidebilirsiniz, yakınlardaki budist tapınakları ziyarete gidebilirsiniz, ölen türk arkadaşının ismini kendine almış Nepalli Coşkun aşçıdan iskender kebap yiyebilirsiniz, dünyanın en yüksek dağlarından Annapurna eteklerinde dağ yürüyüşü 1 günden 21 günlük rotalara kadar hangisine gitmek isterseniz, rehberli, taşıyıcılı, kendi başınıza gidebilirsiniz.

Bize otel pahalı! gelmiş olacak ki, 1 günlüğüne çevredeki köye gidip (begnas) 150 rupiye (3 tl) kaldık. Pokharayla ilgili söyleyecek sadece güzel şeylerim var. Zor kazanılmış paranızı 3–5 tl şeklinde harcamak istiyorsanız burası doğru yer.

Bizim için 5 gün pokharaya hem yetti hem yetmedi, çok daha gecikmeden hindistan sınırına giden otobüslerden birine bilet aldık, sabah 6da incredible india’ya yollandık, 12 aralık 2013’de.

image

Bir dunya turu blogunun tipik cumlesi ile

“Nepal de bitti..”

image

 Kaynak: Bir Dünya Turu

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

2 Yorum

  1. Mrb lar ocak ayında pokhara ya gideceğiz fewa gölünde konakladığınız otelin adını mail atabilitmisiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe