Gülçin Söğüt’ün Hawaii Oahu Adası Gezisi

23 günlük Avrupa tatili planları arasında denk geldi  20 TL’ye Hawaii bileti. Uzun tatil planı yaparken aslında üzerinde çok fazla düşünme fırsatım olmadı. Çok fazla Türkçe kaynak olmayınca yabancı kaynaklardan ve gezi notlarından plan yapmaya çalışıyorsun birde notlar arasında çelişki olunca en doğru planı yapmak zor oluyor. Adalar arası hızlı geçiş yaparak birşeyleri kaçırmak yerine daha az ada daha çok zamandan yola çıkarak seçimim; Oahu, Kauai ve Maui….

Ohau

Oahu

İlk durak başkent Honolulu… Aktarmalı 12 saat uçuş, sanki günler sürdü. Bir an önce gitmek o fotoğraflardaki yerleri görmek istiyorsun. Havalimanına varınca seni ellerinde çiçekler ile kimse beklemiyor veya o elbiseler ile. Kapıda sadece bir yazı var….

Untitled14

Alice harikalar diyarına ne oldu?

İlk gün için gezilecek yerler; Diamond Head ve Maulia Forest… Hawaii ve sahiller ayrılmaz bir bütün ve sen nereye gidiyorsun? Yürüyüşe

Arabayı alıp düştüm yollara sahilden gideceğim için beni bekleyen manzaraları heyecanla bekliyordum.  Havalimanı ve merkez arası yol dünyanın herhangi bir yerinde araba sürmekten farksız. Ya ben Hawaiideyim kesinlikle, burdayım ama Hawaii burda değil

Ve Diamond Head. Araba ile giriş 5 USD. En uç noktasına yürümek ortalama 45 dk.  Elimde iki tane fotoğraf makinası ve telefon. Hiç birşeyi kaçırmamam lazım. Kraterin tamamını bir şekilde göreceğim ve en güzel fotoğrafı çekmeliyim, hem hafızama hem fotoğraf kareme…. Hiçbir açıdan havada olmadan bunu yapmak zormuş, onu anladım.

Ama ilk defa bir kraterin üzerinde olmak, okyanusun renkleri, deniz feneri ve Waikiki’nin güzelim manzarası o hayal kırıklığını unutturuyor emin olabilirsiniz.

Burası için anlatılacak çokta fazla birşey yok. Aktif olmayan volkanın lavlarının püskürdüğü ağız kısmı. Kolay bir yürüyüş parkuru ama sabah erken saatlerde gitmelisiniz yoksa güneş size zor anlar yaşatabiliyor. 3 farklı noktaya kısa yürüyüşler ile Diamond Headadanın bir kısmını görebiliyorsunuz.Hava kararmadan Manoa Şelalesi’ ne doğru yollara düştüm. Bu kadar sıcakta şelalenin ne kadar aktif olacağı hakkında bir fikrim yok ama ormanda olmak heyecanlanmana yetiyor. Bir de Ohau’daki nadir ücretsiz yerlerden. Bu durumda hala doğal bir parkur diye düşünüyorsunuz.  

Ormana doğru sürdüğün o yol seni artık yüksek binalardan alıyor ve yerini doğal güzelliklere bırakıyor. Dağa yaklaştıkça ağaçlar, evler ve renkler… Tamam, işte burası olmalı dedirtiyor. Birilerine nasıl gideceğimi soruyorum ve ilk söyledikleri ‘güneş batımından sonra orda kalmak istemezsin’. ‘Acele et şu patikayı takip et’ diyorlar.

Dar bir yoldan kısa bir mesafe yüdükten sonra söylediğim tek şey şu oldu: ‘Geldim, tamam burası Alice Harikalar diyarı olmalı!’

Güzel manzara ve yürüyüş ardından artık otele gitme vakti. Gece ormanda olma dediler, bal kabağına falan dönüşmeden ayrılmak gerekiyor…..

Lezzeti bir Hawaii yemeğinin ardından erkenden uykuya dalmışım çünkü sabah 5 te kalkıp yollara düşmem lazım. Bir çok yer sabah 6-7 gibi açılıyor ve 5-6 da gün batımı ile kapanıyor.

Kaynak: Tatlı Gezgin

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!