Gezginler için Dünyanın En İyi Açık Hava Pazarları 2

Pazarlar, gezginler için uzun zamandır popüler yerler. Çünkü bir şehrin pazarını ziyaret etmek size o şehir hakkında -örneğin; sanat eserleri, yiyecekleri, adetleri, geleneksel giysileri ve yaşam tarzı gibi- çok şey öğretebilir ( tabi havası hakkında da) ve ayrıca egzotik bir yiyeceği tadarken ya da bir sanat eseri için pazarlık yaparken yerel halkla yakın temasta bulunmak ta heyecan verici!

Tabiî ki bütün pazarlar eşit durumda değil; fakat aşağıdaki pazarlardan birine giderseniz dünyanın her yerinden en iyi manzaraları ve el sanatlarını görebilir, ayrıca en güzel lezzetleri de tadabilirsiniz.

Chatuchak, Tayland

Chatuchak

Bangkok’ta bulunan Chatuchak pazarı haftasonu kuruluyor ve aslında bir pazardan daha fazlası. 35 dönümlük alana kurulu olan pazar, 8.000’den fazla tezgahıyla adeta gerçek bir şehir. El sanatları, antikalar, seramikler, sanat eserleri, kıyafetler, süs eşyaları ve yiyeceklerin sunulduğu pazarı günde 200.000 insan ziyaret ediyor. Kendinizi, bu rengarenk tezgahların ortasında kolaylıkla kaybedebilirsiniz, bu yüzden pazarda keşfe çıkacağınız zaman mutlaka rahat ayakkabılar giyin ve yanınızda da bir şişe su bulundurun.

Hanoi, Vietnam

dong-xuan-market-hall

Vietnam’ın başkenti, en enerjik açık hava pazarlarından birine ev sahipliği yapıyor. Pazar, şehrin kalbi olan tarihi bölgede konumlanmış, bu yüzden de tıka basa dolu dükkanlar ve korkunç bir motosiklet trafiği var, neyse ki pazarın kurulduğu Cuma, Cumartesi ve Pazar akşamları cadde trafiğe kapalı. Birkaç blok boyunca devam eden tezgahlarda akla gelebilecek her çeşit ürün yer alıyor. Aileler, turistler ve şehrin sakinleri o renkli sahnede dolaşırlarken, satıcılar da mallarını satmak için dil döküyor.

Londra, Birleşik Krallık

Portobello

Batı Londra’da bulunan Portobello pazarı turistler ve şehir sakinleri tarafından sevilen bir pazar. Belki de, pazarın ismini aldığı Portobello Sokağına 90’ların romantik komedi filmi Nothing Hill’den aşinasınızdır. Londra’nın bu modern bölümü bir pazar için son derece müsait, 2 mile yayılmış olan pazarda geleneksel antikalar, yeni ve nostaljik giysiler, tonlarca renkli ürün ve bol bol da yiyecek bulunuyor.

Marakeş, Fas

plaza-jamaa-el-fna

Marakeş, tüm Fas’ın en büyük Berberi pazarına ev sahipliği yapıyor ki bu durum uzun zamandır şehrin neden bütün açık hava pazarlarının Mekke’si olarak bilindiğini de açıklıyor. En popüler pazarlardan biri ise meydanla aynı isimde olan “Jemaa El Fnaa” Meydan gün boyunca tezgahlarla ve yılan oynatıcılarıyla dolu. Gündüzleri; hikaye anlatıcıları, büyücüler ve geleneksel şifacılara ait gece ise meydan kendini; “tajine” denilen geleneksel kaplarda pilav ve geleneksel yiyecekler sunulan tezgahlara ve diğer Fas yiyeceklerine özgü tezgahlara bırakıyor.

Mexico City, Meksika

MercadoDelaMerced

Kolayca algılanabilen bütün o şaşırtıcı kokularıyla; peynir dükkanları, chili, kaktüs, guava, Meksika vanilyası, ya da hayal edebileceğiniz diğer yiyecekler veya diğer üretim öğeleri ile Meksika yemekleri aşıklarının rüyası olan Mercado De la Merced, ülkenin dört bir yanından gıda ürünlerinin 4 blok boyunca bir araya geldiği ve Mexico City’nin kalbinde bulunan bir yer.Pazarda, gıda ürünlerinin yanı sıra el yapımı renkli örtüler gibi geleneksel sanat ürünleri de bulunuyor.

Portland, Orlando

Portland-market

Portland, Birleşik Devletler’de bulunan tek açık hava pazarı değil; fakat ülkenin sürekli olarak açık olan en büyük sanat ve el işi pazarı olarak ayrı bir yere sahip. Pazar 43 yıldır faaliyette, Mart ayından Aralık ayına kadar her hafta sonu açık. Aralarında sanatçıların ve gıda üreticilerin bulunduğu 252 satıcısıyla övünülen pazarda el sanatları, ikramlık yiyecekler ve Kuzey batı Pasifik’ten el yapımı ürünler sunuluyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

2 Yorum

  1. Pazarlar çocukluğumdan beri ilgimi çekmiştir,belki urunlerin daha taze olduğunu düşünmek,farkli tezgahlarda sunulan sebze meyveler baharatlarin kokusu insan ve renk karmasasi saticilarin yaklasimlari vede fiyatlarin uygun olduğu sanisi pazarlari cazip kiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe