Evlilik Teklifi İçin En İyi 10 Yer 0

En önemli soruya sıra geldiğinde romantizm ve “Woow” oranı kesinlikle büyük önem taşır. Bu yazımızda dünya çapında evlilik teklifi yapılacak en iyi yerleri seçtik.

Whitsundays, Avusturalya

Oldfield Dağı zirvesinden çevredeki adaların görünümü, Lindeman Adası.

Oldfield Dağı zirvesinden çevredeki adaların görünümü, Lindeman Adası. Fotoğraf: Tourism Queensland

Kalp resifi (Heart Reef) Whitsundays’de bulunan kalp şeklinde doğal bir yapıdır ve sevindirici olan ise erişilmez olmasıdır. Bu ilginç resife ulaşmak için ya helikopter ya da bir deniz uçağı kiralayıp üstünde uçarken evlilik teklifinde bulunabilirsiniz.

Ayrıca denizden 212 metre yüksekte bulunan, Hamilton, Whitsunday ve Haslewood adalarını izleyebileceğiniz, eğer şansınız yerindeyse, belki de kristal berraklıktaki sulardan geçen balina ve yunusları görebileceğiniz Oldfield Dağı’nın zirvesine de çıkabilirsiniz.

Londra, İngiltere

Büyük Londra Yangını anıtı.

Büyük Londra Yangını anıtı. Fotoğraf: ymmat

Anıttan şehir görüntüsü – Tower Köprüsü, Londra Meclisi ve HMS Belfast.

Anıttan şehir görüntüsü – Tower Köprüsü, Londra Meclisi ve HMS Belfast. Fotoğraf: Ďuncan

London Eye’da özel bir kabin içinde şampanya ve biraz şekerleme fikri gayet romantik olabilir. Ya da Shard’ın 68, 69 veya 72. katlarından birisi de. Önerimiz Londra şehrinin kalbinde yer alan 17. yüzyıldan kalma anıt olacaktır. Sizden önce Londralıların nesiller boyu yaptığı gibi 311 taş merdiveni sonuna kadar çıkabilir, anıtın en yüksek noktasından şehrin antik ile modern yapılarının  görkemli buluşmasını izleyebilirsiniz. Alevlere benzeyen küresi ile bir mum gibi duran anıt Büyük Londra Yangını’na işaret etmektedir. Aşkın sonsuz ateşini veya yepyeni bir başlangıcı teklif etmek için daha iyi bir yer olamaz.

Paris, Fransa

Polyphemus’un şaşırttığı Acis ve Galatea (Lüksemburg Bahçesi, Médici Çeşmesi, Paris), Auguste Ottin tarafından yapılmış heykel.

Polyphemus’un şaşırttığı Acis ve Galatea (Lüksemburg Bahçesi, Médici Çeşmesi, Paris), Auguste Ottin tarafından yapılmış heykel. Fotoğraf: StephenCarlile

Hayır, ne kadar görkemli olsalar da Eyfel Kulesi veya Arc de Triomphe tavsiye edeceğimiz yerler değil. Lüksemburg Bahçesi bilindiği üzere Baudelaire, Balzac, Hemingway ve Sartre gibi yazarlar tarafından çok sevilmekteydi Bizim evlilik teklifi için favori noktamız ise Medici Çeşmesi yanında gölgelik bir alandır.

17. yüzyılda kralın dul karısı tarafından yaptırılan heykelin dikkat çekici noktası güçlü Polyphemus tarafından kollanan genç aşıklar, Acis ve Galatea’dır.

Verona, İtalya

Giardino Giusti, Verona, İtalya.

Giardino Giusti, Verona, İtalya. Fotoğraf: spencer77

Giardino Giusti, Verona.

Giardino Giusti, Verona. Fotoğraf: J Luoh

“Adil Verona, hayatlarımızın sahnelendiği yer.” Shakespeare sevenler bilir ki Romeo ve Juliet oyunu bu İtalyan şehrinde geçer. Juliet’in evindeki balkonun (Piazza delle Erbe civarında) o dönemden kaldığı söylense de yanılgıya düşmeyin. Balkon 1936 yılında eklenmiştir.

Casa di Giulietta’yı bir yana bırakın ve bunun yerine Giardino Giusti’nin içinden geçin. Rönesans bahçesinin yüksek kulesinden göz kamaştırıcı, kuleleri ve zamanın ötesinde görünümü ile Verona sizi bekler.

Viyana, Avusturya

Vienna Opera Ball, Vienna, Austria

Habsburg’un yazlık evi Schonbrunn Sarayı eğlenceli bir soyağacına sahiptir. Burası bir zamanlar İmparatoriçe Maria Theresa’nın kocası ve 16 çocuğu ile yaşadığı yerdir. İmparatorluk şehrinde dikkat çeken evlilik teklifi noktalarından birisi olsa da – biraz daha Jane Austen tarzı – bir balo sırasında evlilik teklifi etmek kesinlikle farklı olacaktır.

Viyana balo sezonu şehrin dört bir yanına ait 450’den fazla dansa şahitlik eder. En güzel bayramlıklarınızı ve mücevherlerinizi üstünüze geçirin ve eski Viyanalılar gibi Waltz yapmaya hazırlanın.

New Orleans, ABD

Audubon Parkı, New Orleans.

Audubon Parkı, New Orleans. Fotoğraf: Mr. Littlehand

Big Easy’ye (New Orleans’ın takma isimlerinden birisi); müziği, mutfağı ve Anka kuşu benzeri karakteri ile ün yapmış bu şehre aşık olmak son derece kolaydır. Bourbon caddesi, baştan çıkaran şarkılarla dolu barları ve harika içkileri ile sizi kendisine çekebilir. Fakat burası evlilik teklifinde bulunmak için pek de romantik sayılmaz.

Teklifinizi romantik, eski usül maun tramvayda veya Audobon Parkı’nın yosunla kaplı meşe ağaçlarının gölgesinde yapabilirsiniz.

Agra, Hindistan

Ram Bagh, Hindistan’daki en eski Babür Bahçesi.

Ram Bagh, Hindistan’daki en eski Babür Bahçesi. Fotoğraf: varunshiv

Yamuna Nehri.

Yamuna Nehri. Fotoğraf: melenama

Tac Mahal’den başka gerçek aşka adanmış çok az sayıda kalıcı vasiyet vardır. Şah Cihan tarafından karısının anısına yaptırılan bu yapı dünyanın en görkemli anıtlarından birisidir. En eski Babür bahçesi olan Ram Bagh, Tac Mahal’den sadece 5 kilometre uzakta bulunur.

Adeta cenneti çağrıştıran Pers stilindeki bahçe daha az kalıplaşmış bir konuma sahiptir. Yamuna Nehri ile beslenen patikaları, su kanalları ve şelaleleri yanında bulunan gölgelik köşkleri hayatınızın en önemli sorusu için benzeri olmayan bir atmosfer sunar.

Granada, İspanya

El Albaicin’den Elhamra ve Sierra Nevada görüntüsü, Granada, İspanya.

El Albaicin’den Elhamra ve Sierra Nevada görüntüsü, Granada, İspanya. Fotoğraf: serge y.

Granada, İspanya.

Granada, İspanya. Fotoğraf: pandahaccer

Granada’ya yukardan bakan bir tepeye kurulmuş, tarihi saray-kale Elhamra, İspanya’nın en romantik yerlerinden birisidir. Anlaşılması güç tasarımı ve şırıldayan çeşmeleri ile aşıklar için tam bir cennettir.

Tam bir turist mıknatısını olan Granada kaçamağınıza farklılık kazandırmak için Albaicin’e kadar tırmanabilirsiniz. Burası Elhamra Sarayı’nın etkileyici görüntüsünün yanında, arnavut kaldırımı sokaklar ile küçük meydanların labirentler oluşturduğu, balkonlardan taze sardunyaların sarktığı ve sihirli atmosfere sahip bir Arap mahallesidir. En yakın merkezi havalimanı Malaga’da bulunur.

San Francisco, ABD

Legion of Honor Sarayı, San Francisco.

Legion of Honor Sarayı, San Francisco. Fotoğraf: @bastique

Golden Gate Köprüsü, gün doğumunda Coit Kulesi’nin en yüksek noktası veya Harry Denton’un Starlight Odası iyi alternatifler olabilir, fakat Legion of Honor Sarayı da (güzel sanatlar müzesi) Paris tarzı mimarisi eşliğinde köprü ile körfezin harikulade görüntüsünü sunar.

Burası aynı zamanda evlilik törenleri için de bilinen, ünlü yerler arasındadır. Biz burayı bir kez daha ziyaret edeceğinizden eminiz.

Vancouver, Kanada

Deniz Feneri Parkı, Batı Vancouver.

Deniz Feneri Parkı, Batı Vancouver. Fotoğraf: Dag Nabbit

Deniz Feneri Parkı’ndan görüntü, Batı Vancouver.

Deniz Feneri Parkı’ndan görüntü, Batı Vancouver. Fotoğraf: *_*

Dünyanın en harika şehri mi? Belki. Douglas Coupland’in de belirttiği gibi Cam Şehri, dağların, geniş gökyüzünün ve denizin kışkırtıcı bir karışımıdır. Evlilik teklifi için sadece bir yer vardır (havalar izin verdiği sürece). Yaklaşık 530 dönüme yayılmış gür yemyeşil alanı ile Queen Elizabeth Parkı, her sene altı milyon ziyaretçiyi kendisine çeker.

Batı Vancouver’da bulunan Deniz Feneri Parkı ise çok daha kayalıktır. Parkın yağmur ormanı, Burrard Körfezi’nin ışıl ışıl sularına yol verir. 1914 yapımı deniz fenerinin yoğunlaştırdığı hislerle birlikte tam olarak dünyanın en uç noktası tarzında bir konuma sahiptir.

 Kaynak: Momondo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.