Betül Soyukut’tan Bir Günde Mykonos 0

Mykonos en çok ziyaret edilen Yunan adası olma özelliğini her yıl olduğu gibi bu yılda koruyor. Adanın daracık sokaklarında özellikle akşam saatlerinde yürümek veya oturup yemek yemek için kuyruk beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Adanın ünlü olması gay turizmine açık olmasına bağlı olduğu düşünülse de çiftler için romantik bir tatil, eğlence arayanlar için eğlenceli gece hayatı, sakin keşif isteyenler için dar sokaklarda kaybolma imkanı sunması gibi herkese hitap etmesi adaya gelan turist sayısını ve çeşitliliğini arttıran unsurlar olmaktadır.

mykonos

Mykonos yel değirmenleri, eşsiz gün batımı, plajları ve gece hayatıyla oldukça popülerdir. Adaya indiğinizde kısa bir mesafe yürüyerek merkeze varıyorsunuz. Mykonos daha önceleri korsan saldırılarına uğradığından sokakları daracık ve labirent gibidir. Bu yapı halkın korunması ve saklanabilmesi için oluşturulduğuna inanılıyor. Adanın birbirinden özenli küçük sokakları ve dükkanlar mevcut. Yalnız yazın bile gitseniz inanılmaz kuvvetli bir rüzgarla karşılaşacağınızı hesaba katıp tedbirli olmanızda fayda var. Egenin serin ve güçlü rüzgarları adayı ele geçirmiş gibi adeta. Merkezden yukarıya doğru çıkınca yel değirmenlerine ulaşabilirsiniz. Burası günün her saati ayrı bir huzur verse de insana, günbatımını burada izlemek apayrı bir tat verecektir.

mykonos_328359 - Kopya

Adanın en ünlü sokağı “Küçük Venedik” olarak adlandırılan bölümüdür. Küçük dükkanları, dar sokakları, bozulmayan yapısıyla venediği andırırken bizim Alaçatı ile de oldukça benzer olduğunu söyleyebilirim. Adada her evin beyaza boyalı olma zorunluluğu var ve evler eski de olsa oldukça temiz ve bakımlı. Adada yemek için pek çok restaurant ve taverna mevcut. İskeleden bazı plajlara ücretli servisler kalkıyor. Plajlara gitmek için ATV veya scooter kiralamak gibi seçenekler de mevcut.

MykonosGreece

Adada bir de Pelikan 3.Petrus’u ünlü. Bir balıkçı bir gün denizde yaralı bir pelika bulup onu adaya getirmiş ama iyileşen pelikan adadan ayrılmak istememiş. Ada halkı da pelikanı çok sevip ona Petrus ismini koymuş. Tabii ki ilk getirilen pelikan ölmüş bugün yaşayan 3.Petrus ile adanın sokaklarında ummadığınız bir anda karşılaşıp fotoğraf çektirebilirsiniz. Bir gün de adayı dolaşıp keyfine varmanız mümkün olsa da tadı damağınız da kalacak güzellikte bu adaya tekrar bir kaçamak yapmak isteyebilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Sürekli gezme hayalleri kuran, bulduğu her fırsatta bir yerleri keşfe çıkan, gezi virüsü tüm hücrelerini kaplamış bir dünyalı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe