Amerika’daki En İyi Biraları Üreten 10 Şehir 0

Bir tatil planlarken dikkat etmeniz gereken çok fazla unsur vardır. Kıyı kesimi, iklim ve görülebilecek yerler elbette ki temel konulardır. Peki ya o şehirde üretilen biraların kalitesine ne dersiniz? Tam bir üniversiteli gibi sabahlara kadar partilerde gezmek isteseniz de, klas bir yatta içkinizi yudumlamak isteseniz de durum değişmez, bira kültürü şehir hakkında çok fazla şey söyler size! Her şehirde üretilen biranın tadı farklıdır. O bölgenin insanlarının damak tadına göre, biranın tadı da değişir. Şimdi çaktınız mı durumu? Bu yüzden, Amerika’ya tatile gitmeden önce, şu 10 şehre bir göz atın derim..

10 – Cleveland

Mantıklı düşünen kimse tatil için Cleveland adlı bu yere gelmez değil mi? Değil tabi ki! Bu şehir ziyaret edilesi, güzel, temiz bir görünüm sunuyor bize. Rock N’ Roll Hall of Fame’de geçirilen bir günün ardından eski tip bira şehri olan Cleveland sokaklarına kendinizi bırakabilirsiniz. Nano Brew Cleveland gibi mekanlar içebileceğiniz en hoş biraları size sunabilecek yerlerdir. Benzer şekilde, Market Garden Brewery, Fat Heads, Brew Kettle ve Great Lakes Brewing Company. Hatta yakınlardaki Strongsville ve Akron şehirleri de bira severler için hoş bir gezi tecrübesi sunacaktır!

9 – St. Louis

Budweiser’in üretildiği yer olmasına rağmen, bu şehirde yine de birçok birahane ve üretim evi var. Schlafly Tap Room ve International Tap House gibi mekanlar size öyle fıçı biralar sunacak ki, Budweiser tamamen aklınızdan çıkıp gidecek. St. Louis’deki biraları test etmenin en güzel zamanı ise Haziran ayıdır. Her yıl, bu tarihte, Forest Park’da Brewers Heritage Festivali düzenlenir ve yakın çevre dahil, bölgedeki en becerikli bira yapımcıları bu festivalde toplanır. Kaçırılmaması gerekir.

8 – Burlington

Yeni İngiltere, birçok bira şehrine ev sahipliği yapıyor olsa da, mikro biracılık denilen olay köklerini Burlington’da salmış durumda. 1988 yılında, Vermont Bar ve Biracılık açıldı ve Amerika’daki mikro biracılık çılgınlığını başlattı. Ülkede mikro biracılık işine el atan yerlerden biri olan Burlington, ayrıca benzersiz Magic Hat Brewary’ye de ev sahipliği yapıyor! Bu mekanda, Circus Boy veya #9 gibi biralardan tadabileceğiniz küçük turlar bile düzenleniyor. Ayrıca, çok aşırıya kaçanlar için Ben & Jerry Dondurma devreye giriyor. Bu şehir bira severlerin ihtiyaç duyacağı her şeye sahip!

7- San Francisco

Yiyecek açısından Amerika’nın en önde gelen şehirlerinden biri olan San Francisco’da güzel biraların da üretiliyor olması hiç de şaşırtıcı değil, başta söylediğimiz gibi, mesele damak tadında! Almanac ve Pacific Brewing Labs adlı üretim yeri, erik ve ebegümeci gibi sıra dışı ve mevsimlik malzemeler kullanarak birayı tatlandırıyor. 21st Amendment Brewery, kutu biraları ödül yağmuruna tutulan ünlü bir yerdir ve mikro biracılık konusundaki tartışmasız galip de bu şehirde; Anchor Brewery.

6 – Boston

Boston, Amerika’nın en iyi biraları listesine girmesini ‘Cheers and Sam Adams’a borçludur! Bu yerin haricinde Southie’ye doğru gidip Harpoon adlı mekanı da ziyaret etmenizde fayda var. Ayrıca Somerville’de Cambridge Brewing Company ve Pretty Things Beer ve bir de Ale Project isimli birahaneler mevcut. Çok uzaklaşmaya niyetim yok diyorsanız, Boston sokaklarındaki barlarda da takılabilirsiniz; Streetcar, The Publick House veya Boston Beer Works..

5 – Albuquerque

Albuquerque biraz uzak görünebilir, ama güney batıya yapılacak bir geziyi hiç de küçümsemeyin! Bu şehirdeki ödüllü biraların temelinde, şehrin çeşitlilik arz eden kültürel yapısı yatıyor! Otantik yer şekilleri ve özgün insan kişilikleriyle bu şehir bambaşka bir tat sunuyor, hem hissiyat hem de bira açısından. Marble Brewery’nin icadı olan From the Wood isimli fıçıda bekletilerek yapılan belçika birasının tadı bir ayrı güzel! Bunun dışında, bu şehirde 6 ünlü birahane daha var, Chama River Brewing’den tutun da Kelly’s Brew Pub’a kadar..

4 – Chicago

Wrigleyville veya The Loop’da takılmanız bir şeyi değiştirmez, Metropolitan Brewing, Goose Island veya Indiana’s Three Floyds gibi yerel bira üreticilerinden çok farklı tatlar keşfedeceğiniz kesin. Nereye giderseniz gidin, ister pizza yemeye ister herhangi bir kafeye, bu şehrin her yerinde insanlar size şehrin yerel içkilerini tavsiye edecekler.

3 – Philedelphia

Abi – kardeş samimiyetindeki iletişimin ve bar sohbetlerinin en yaygın olduğu bu yer tam da bu sebepten Amerika’daki en çok bira tüketilen yerdir. Her haziran ayında, Philly Bira Haftası düzenlenir ki bu festivalde bira eşliğinde toplu akşam yemekleri, yeni tatlar ve bar eğlenceleri var. El yapımı bira sevenler için rüyada olmak gibi. Eğer festivale yetişemeseniz bile, Victory, Yards, Dock St., Triumph veya yakınlardaki Dogfish Head gibi mekanlarda her zaman bu tür lezzetli biralar bulabilirsiniz.

2 – Denver

Ne kadar da şaşırtıcı değil mi? Denver.. Hem de ikinci sırada.. Şaka bir yana, bu şehri birinci sıraya koysak mı diye düşünmedik değil. Sonuçta her yıl ekim ayında, Great American Beer Festival tam burada, Denver’da düzenleniyor. Coors gibi bira devlerinin yanı sıra, sayısız mikro üretim evi de bira seven herkesin gezisini mükemmel kılacaktır. Denver’ın en güzel yanlarından biri de yakın çevredeki Boulder veya Ft. Collins şehirlerinde de inanılmaz iyi birahanelerin bulunuyor olmasıdır! Denver’dan sıkıldığınız an buralara geçip eğlenmeye devam edebilirsiniz.

1- Portland

Bira seven herkes için Portland’a gelmek nirvanaya ulaşmak gibidir. Şehirde tam 39 adet aktif birahane mevcut, ki bu sayı, bir şehirdeki en kalabalık bira üretim ailesi anlamına geliyor – dünya çapında. MacTarnahan, BridgePort, Central Oregon’s Deschutes, Widmer Brothers Brewing ve saymakla sonunun gelmeyeceği yığınla birahane. Her birinin lezzeti de bir diğerinden güzel! Haziran ayından Waterfront Parkı Oregon Biracılar Festivali’ne ev sahipliği yapıyor, yani evet, bu şehri ziyaret etmek için en uygun zaman bu zaman. Unutmayın, festival Haziranın son hafta sonunda yapılıyor.

Kaynak: Ali Kaya

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe