Yunanistan’da Sıra Dışı Turizmi Teşvik Etmek İçin Blog Yazarlarına Yönelik Yeniden Konuşlandırma Dersleri Sunuluyor

Mykonos ve Santorini gibi Yunan adaları mükemmel yerler; ancak pek çok insan efsanevi Ana Tanrıça Dodona’nın – efsaneye göre Zeus’un kahiniymiş – kutsal alanına ev sahipliği yapan Epirus gibi daha az göze batan yerleri keşfetmez.

Dodona bölgesi son yıllarda keşfedildi ve çarpıcı geçitlerin bulunduğu Yunanistan’ın kuzeybatısındaki dağlık bölgede engebeli arazide bulunan Epirus’un kalbinde yer alıyor.

Yunanistan’da turizm, modern tarihin en kötü yıllarından birini yaşadı, ancak koronavirüs krizi yerel blog yazarlarına daha az keşfedilmiş bölgeleri keşfederek yaklaşımlarını yeniden inşa etme şansı verdi.

Travel Bloggers Greece (TBG), turizm toparlanmaya başladığında insanlara daha yavaş ve kültürel açıdan zengin deneyimler sunmak için Helenik devletin derinliklerine inebilen yerel blogerlarla uyum içinde olan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

TBG’nin kurucu ortağı Elena Sergeeva; “Seyahat, kutuları işaretlemek veya o mükemmel Instagram fotoğrafını çekmekle ilgili değil., her şey daha derin bir düzeyde bağlantı kurmakla ilgili ”dedi.

20 yıldır turizm sektöründe yer alan Sergeeva, lüks otelleri tanıtmak için sosyal medyayı kullanmak üzerine bir yüksek lisans tezi hazırlarken 2012 yılında blog yazmaya başladı.

TBG’nin farklı yönlere sahip Yunanistan seyahati içeriği en çok macera, bağlam ve yerel kültürü tatmak isteyenlere hitap ediyor.

Yavaş seyahatten hoşlanan küresel müşteriler için kişiye özel lüks seyahatler oluşturan bir aile şirketi olan Definitely Greece’in de sahibi olan TBG üyesi olan ve aynı zamanda bir seyahat yazarı olan Rania Kalogirou; “Her zaman, konukların Yunanistan’ın otantik ve samimi tarafını görebildikleri küçük gruplar halinde tenha köyler ve doğa kaçışları gibi nispeten bilinmeyen kısımlarını ön plana çıkarmaya odaklandım” dedi.

Kalogirou’nun aile şirketi, yavaş seyahat deneyimini çok ciddiye alıyor. Birincisi, benzer düşünen kadın gezginleri sadece kadınlara özel turlarıyla arkadaş edinmeye teşvik ediyor. Acente ayrıca, ana akım endüstri için bazen biraz anormal olabilen bir gezgin olan “dışa dönük -içe dönük” gezginlere de hizmet veriyor.

Güney Yunanistan’a bir “premium” turda, Definitely Greece, tarih severleri, Homeros gibilerinin sonsuza dek ölümsüzleştirildiği, önde gelen Kralların antik saraylarına götürüyor. Ayrıca, Ege Denizi’nden sayısız korsan saldırılarına rağmen engebeli kalelerin ayakta durduğu Peloponnese’ye de gidiyorlar.

Ancak bu maceralar, Singapur’dan İstanbul’a Süveyş Kanalı üzerinden bir kargo gemisi yolculuğuna çıkan Rania için buzdağının sadece görünen kısmı. Ve hayır, kaçak yolcu değildi; gemi kaptanları TBG’nin seçkin blogger’ını karşıladı.

Şu anda TBG’nin ABD ve İngiltere’den yaklaşık 10 yerel blog üyesi ve iki uluslararası üyesi var. Altı yaşındaki grup, 25’ten fazla destinasyonla ve tur sağlayıcıları, ulaşım şirketleri ve ağırlamayı içeren yüzlerce yerel işletmeyle çalıştı. Bu grubu günümüzün tipik influencer’lardan ayıran şey, yazma tutkusu ve turizm ve ağırlama alanındaki kapsamlı deneyimleridir.

Ağırlama geçmişi de olan Sergeeva; “Birlikte çalıştığımız bir destinasyon veya turizm işletmesini tanıtmak için birlikte bütünsel bir yaklaşım sunuyoruz. Doğrudan destinasyonlarla çalışarak blogger gezileri planlıyoruz ve hepimiz blogumuz aracılığıyla destinasyonları tanıtıyoruz, ”dedi

Kurtarma Planları

Yunanistan’ın (virüsün ortaya çıkışından sonra) turistlere ilk açıldığı 2020 yazında, turizmini tanıtmak için Peloponnese’deki Tolo, Epirus ve Kasos gibi destinasyonlar TBG’ye yaklaştı. Grup, hükümet tarafından finanse edilmiyor; ancak bu sıra dışı şehirler bunu uluslararası erişime sahip yerel blog yazarlarıyla çalışmak için bir fırsat olarak gördü.

Bu yıl TBG, zor bir yılın ardından ülkenin en güzel, ancak daha az uğrak bölgelerinden bazılarında aynısını yapmayı planlıyor.

Sergeeva, “Bir iş olarak blog yazarlığı yapanlar muazzam bir acı çekti ve insanlar tekrar seyahat etmeye başlarsa ancak o zaman iyileşme görebiliriz” diye ekledi.

Özellikle geçen yıl insan kayıpları ve ekonomik çalkantılarla doluydu. Pandemi şoku, özellikle Yunanistan gibi bir ülkede küresel seyahat sektörünü kesinlikle harap etti.

Turizm, Yunanistan’ın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 18’ini oluşturuyor ve 900.000’den fazla insanı veya işgücünün beşte birini istihdam ediyor.

Turizm bakanı Harry Theoharis geçtiğimiz günlerde Yunanistan’ın sınırlarını 14 Mayıs’ta açtığını duyurarak, Covid-19 aşısı yapılan veya test sonucu negatif çıkan tüm ziyaretçilerin bu yaz Yunanistan’a gidebileceğini kaydetti.

Bu, ülke genelinde, özellikle 2020’nin ilk dokuz ayında gelirlerin yüzde 78,2 ve gelenlerin yüzde 77,2 düştüğü turizm sektöründe bir rahatlama sağladı.

Bakanın açıklamasından sonra, otel rezervasyon oranları fırladı ve bazı oteller zaten Mayıs ve Haziran ayları için %70 kapasiteye ulaşmış oldu.

TBG’den Sergeeva Skift’e, “Yunan turizm bakanı tarafından ülkenin 14 Mayıs’ta sınırlarını açacağını duyurmasından bu yana, özellikle Almanya, Avusturya ve İsviçre’den olmak üzere Almanca konuşan gezginlerden gelen blog trafiğimde bir artış gördüm” dedi. .

Elena, pandemi de yaşanan aksaklık süresince Yunanistan’ın daha az popüler destinasyonlarının ve mekanlarının daha da derinlemesine inceledikten sonra, TBG’nin sektörün geri dönüşü için fazlasıyla hazır olduğunu söylüyor.

Sergeeva, “Yunanistan’daki birçok destinasyonla görüşmelere çoktan başladık ve planımız, sırayla bir ön seyahat planına sahip olmak ve hükümet açılış tarihlerini resmi olarak açıkladığında planımızı hızla uyarlayabiliriz,” dedi.

AB’de Durum

Koronavirüs geçen yıl bu ay küresel seyahati durdurduğunda, Avrupa Birliği modern tarihinde daha önce hiç görülmemiş bir durumla karşılaştı.

Schengen Bölgesi’nden ve AB üyesi olmayan ülkelerden gelenlere sınırlarının 30 gün için kapatılması olarak başlayan şey, AB üyeleri arasında büyük bir uyumsuzluğun altını çizen bir dizi sonsuz karantina önlemine dönüştü.

AB bloğunda aşıların yavaş yayılması söz konusu olmasına rağmen, bu yaz stresli turizm sektörünü desteklemek için kolay seyahat imkanı sağlayacak bir Covid geçişi açıklandı. Bu, Covid-19 için negatif test sonucu olan aşılanmış ve aşılanmamış kişilerin özgürce seyahat etmesine izin verecek.

Yunanistan ve Portekiz gibi destinasyonlar sonuç olarak Mayıs ayında turistlere açılacağını duyurdu.

Önümüzdeki hafta AB liderleri, aşı olamayan veya reddedenlere karşı ayrımcılığın önlenmesi gibi Covid aşı pasaportlarına hangi hakların dahil edileceği konusunda ateşli bir tartışma için bir araya gelecekler.

Sergeeva, “Belki de 2019’da gördüğümüz oranlara geri dönmek biraz zaman alacak ve belki de asla aynı oranlara geri dönemeyeceğiz – bunu zaman gösterecek,” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!