Avrupa Birliği, Aşı Gecikmelerine Rağmen Seyahatin Yeniden Başlayabilmesi için Aşı Pasaportundan Umutlu

Avrupa Birliği, bloğun yavaş aşılama kampanyasına ve yeni koronavirüs varyantlarının yarattığı risklere rağmen bu yaz seyahate izin vermek ve sıkıntılarla boğuşan turizm sektörünü desteklemek için Covid-19 aşı pasaportuna ilişkin açıklamalarda bulunacak.

AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, insanların uçağa binmesine ve sınırları aşmasına olanak sağlamak için aşılama, Covid-19 testleri ve hastalıktan kurtulma hakkındaki bilgileri birleştirecek blok çapında bir “yeşil dijital sertifika” oluşturmayı önerecek.

Madrid’deki The Hat Hotel ve Villa Verbena restoranının yöneticisi Alfonso Lopez, “Avrupa Birliği’nden herkes bizi güvenle ziyaret edebilecek” dedi.

Geçen yazı “mutlak bir felaket” olarak nitelendiren Lopez, “Bunun, makul bir yaz sezonu geçirmemize yardımcı olacağını düşünüyorum” dedi.

Paris’ten uygulamayı destekleyen 63 yaşındaki emekli Patrick Job; “Covid-19’a karşı aşı oldum” – Avrupa’yı rekor bir ekonomik durgunluk konumuna iten, bir yıldan fazla süren tecrit ve kısıtlamalardan sonra tekrar seyahat etmeyi dört gözle bekliyorum.

“Covid-19 aşı pasaportu seyahat etmemize, biraz özgürlüğe kavuşmamıza ve başka şeyler görebilmek, en azından birkaç günlüğüne ya da bir hafta sonu tatile gitmek gibi şeylere izin verecektir” dedi.

Komisyon, AB üye ülkeleri ve blok parlamentosunun öneriyi yaz sezonu için Haziran ayında kabul etmesini umuyor.

Yavaş Başlangıç

Avrupa için “güvenli ve sürdürülebilir bir yeniden açılma” arayışında olan Komisyon, AB ülkelerine sınır ötesi işçileri ve yük taşımacılığını katı seyahat kısıtlamalarından muaf tutmalarını ve ulusal yolcu lokasyonu formları için ortak bir ağ geçidi sunmalarını da söyleyecek.

Kıt tedarik nedeniyle birçok AB ülkesinde aşılama kampanyaları yavaş başladı ve yeni koronavirüs varyantlarının yayılması korkusuyla 27 ülke, yeniden açılma için ortak standartları kabul ederek zorlu bir savaşla karşı karşıya.

Yunanistan bu yaz, antikorları olan veya negatif test yapanları Covid-19’a karşı aşılanan herkesi memnuniyetle karşılayacağını söylerken, Fransa, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere ve diğer ülkelere yönelik bazı seyahat kısıtlamalarının hafifletildiğini duyurdu.

Ancak Belçika ve Almanya, aşıyı reddeden veya olamayanlara karşı ayrımcılık yapılmaması konusunda uyarıda bulundu, bu da AB liderlerinin önümüzdeki hafta bir araya geldiklerinde Covid-19 sertifikalarına hangi hakları bağlayacakları konusunda ateşli bir tartışmaya girecekleri anlamına geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, uluslararası seyahatlerin ön koşulu olarak aşı pasaportu talep etmemeyi tavsiye etti.

DSÖ’nün önemli acil durum uzmanlardan olan Mike Ryan; “Son derece dikkatli olmalıyız çünkü şu anda dünyada muazzam derecede haksız bir durumla karşı karşıyayız … Burada size bir aşı teklif edilme veya aşı olma olasılığının yaşadığınız ülkeyle çok büyük bir ilgisi var” dedi.

AB’nin ortak bir yaklaşıma sadık kalmaya çalıştığı bir başka örnekte, Belçika, Almanya, İsveç ve Danimarka, Komisyon’un bloğun öngördüğünün ötesine geçen tek taraflı seyahat ve sınır geçişlerini kolaylaştırma yönündeki son talebini reddetti.

Bazı AB ülkelerinde aşı şüpheciliği de artıyor.

İspanya Gran Canaria’da ikamet eden Manuel Jaen, AB’nin seyahat planları hakkında; “Aşılara inanmadığım için bize dayatmak istedikleri bu aşı pasaportuna kesinlikle karşıyım” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!