Yeni Teknoloji, Demiryolu ve Havayolu Deneyimini Geliştiriyor 0

Demiryolları ve havayolları önümüzdeki birkaç yıl içinde seyahat teknolojisi alanında gerçekte neler olacağını gösteren yalnızca iki örnek. ZDNet sitesinin raporuna göre, yeni bir teknoloji seyahat terminallerimize girmeye hazır görünüyor ve seyahatleri çok daha kolay bir hale getireceğe benziyor.

ZDNet’in de belirttiği üzere; tren istasyonları ve havaalanları çok yoğun ve kaotik görünebilir; fakat aslında bu alanlar çok iyi yapılandırılmış alanlardır. Dahası genelde seyahat edenlerin ziyaretleri boyunca check-in yapmak, tuvalete gitmek, kapılarını ya da platformlarını bulmak ya da uçuşlarına veya trenlerine zamanında yetişmek gibi birkaç basit amaçları vardır.

Bu net hedefler ve belirli düzenlemeler tren istasyonlarını ve havaalanlarını, uzmanlar tarafından geliştirilen yeni teknoloji programlarını demek üzere harika bir platform haline getiriyor.

Bu ayın başlarında insansı robot Pepper’ın Fransa’daki 3 tren istasyonunda görevlendirileceği açıklandı. Başlangıçta Asya’daki SoftBank şubelerinde çalışmak üzere geliştirilen robot, istasyonda ise yolcuları karşılayacak, tren saatleri gibi yararlı bilgileri yolculara verecek ve yolculara rehberlik hizmeti vermek için kullanılacak.

Bundan daha önce ise KLM Royal Dutch Airlines, Spencer adı verilen benzer bir robotun Amsterdam’da bulunan Schipol Havalalanında hizmet vereceğini açıklamıştı. Robot yolcuların uçuşlarında olan gecikmeler ve kaçırılan bağlantı uçuşlarıyla ilgilenecek.

KLM başkan Yardımcısı Michel Pozas, “KLM, önümüzdeki yıllarda robotların hava taşımacılığında büyüyen bir etkisi olacağı görüşünde. Birçok alanda bu teknolojiyi eğer süreçlerimiz içerisinde kullanacaksak nasıl kullanacağımızı değerlendirmek için test ediyoruz” dedi.

Elbetteki gezginlere yardımcı olacak olanlar sadece robotlar değil; fakat genel anlamda teknoloji alanında artan bir benimseme durumu söz konusu. Örneğin Indianapolis Havaalanında müşteri hizmetleri personeli, etrafta dolaşabilen tabletli bir robot olan Double’ı yolcuların ihtiyaçlarına yardımcı olmak amacıyla kullanıyor.

Yakın zamanda yolcuların kendilerine eşlik edecek olan uygulamaların telefon yada tabletlere indirilebilir bir hale gelmesi de söz konusu. Bu sayede havaalanlarında bulunan cihazlarla iletişime geçebilecekler ve yönlerini bulmaları da daha kolay hale gelecek.

Açıkça görülüyor ki, Pepper ve Spancer’da olduğu gibi her iki şekilde de seyahat sektöründe teknolojik yenilikler için artan fırsatlar mevcut.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe