Daha Fazla Kişiselleştirilmiş Pazarlama için 3 Yöntem 0

Birinin dizüstü bilgisayarı ya da telefonu üzerinden tanımlanabiliyor olması o kişinin çok sosyal bir kimse olduğu anlamına gelmiyor. Oturum açmak ve bir ekran tarafından esir alınmak konusunda doğal olmayan kişilik dışı bir durum sözkonusu, bu da gerçek dünyadan soyutlanmaya neden olabiliyor; fakat bu durum tamamıyla anti sosyal varlıklar olduğunuz anlamına da gelmiyor.

Aslına bakarsanız, işletmeler müşterilerle doğrudan, yüz yüze ya da telefonla görüşmek yerine sosyalleşmeyi sosyal medya içerisine yerleştirerek daha iyi bir hale gelmeye başlıyorlar, online iletişim şekilleri giderek daha kişisel bir hale geliyor; fakat hala alınacak çok mesafe var.

The Drum’da yayımlanan son makaleye göre kitlesel olarak kişiselleştirme yakın gelecekte bir norm haline gelecek; fakat hala uzun bir yolumuz var. Artık işletmeler, birer birey olarak müşterilerinin belirli ilgi alanlarının ve ihtiyaçlarının olduğunun daha iyi bir şekilde farkına varıyorlar; fakat yine de onları oldukça açık bir şekilde segmentlere bölerek kısımlara ayırıyorlar.

Öyle görünüyor ki kişiselleştirme ile ilgili de katmanlar mevcut, en üst katman (işletmelerin neyi hedeflediği ile ilgili olarak ) oldukça anlamlı. Bu anlamda, birebir iletişim her müşteri için eşsiz, alt katman ise ( birçok işletmenin sıkışıp kaldığı katman ) veri temelli tüketicilerin otomatik gruplandırılğı bir katman.

İşletmelerin müşteri davranışlarına dayalı veri temelli anlayıştan kurutulmaya ve bu anlayışı kişiselleştirmenin üst katmanına çıkarmak için kullanmaya ihtiyaçları var. Peki bu nasıl yapılabilir? Markalar kendilerini kişisel etkinin zirvesine çıkarmak için nasıl bir dijital deneyim inşaa edecekler?

1) Hedef Kitle verilerini Toparlamak

Zirveye ulaşmak için en alttan başlamak zorundasınız. Veri, müşterileriniz hakkındaki bilgi kaynağıdır ve her zaman, herhangi bir dijital stratejinin temeli olarak kullanılmalıdır. Ticari faaliyetler dinlemeyi ve sessizlik içerisinde herhangi bir kişiselleştirme formu uygulamadan önce müşterileriniz hakkında veri toplamayı gerektirir. Şirket websitesine yapılan bireysel bir tıklamanın ilk anından itibaren, profilin mantıksal analizin, algoritmaların ve diğer teknik sihirbazların müşterilerin ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik olarak inşa edilmesi gereklidir. Bu, kişiselleştirmenin temelini oluşturur.

2) Doğru İçerik Oluşturmak

Eğer söyleyecek bir şey varsa o halde işletmeler sadece bunun için görüşme yapmalı. Doğru içeriğe sahip olmak iletişimde gerçek bir kanal açar ve doğru içerik sayesinde ki; bununla kastedilen hedef kitleden veri yoluyla elde edilen anlayışla inşa edilmiş olandır, içerik, kapsamlı olarak toplanmış olan verilerden belirlenerek bireysel müşterilerin ilgilerine yanıt olarak oluşturulmalıdır.

3) Ahlak Kurallarına Bağlı Kalmak

Son olarak ise, kişiselleştirme katmanlı işletmelerde zirveye ulaşmak için ahlak kurallarına bağlı kalmak gerekir. Müşteriler ilişkilerin gerçek olduğunu ve kurulan bu ilişkilerin art niyet üzerine kurulmadığını hissetmek istiyorlar. Olumlu bir işletmeyi hiçbir şey yok edemez. İşletme ve müşteri arasında kurulan ilişki, müşterileri spam e-postalara boğmaktan ya da onları satın almaya zorlamaktan çok daha çabuk işe yarar. Onlara yalnızca gerçekten bilgilendirici ve kullanışlı bilgilerle başvurun. Bu güveni tesis edecektir ki; çoğumuz bunun gerçek bir ilişkinin bel kemiğini oluşturduğunu biliyoruz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe