Uzakrota Turizmde Pazarlama Zirvesi Sonrası 0

13 Kasım’da düzenlediğimiz Uzakrota Travel Summit’in en ilgi gösterilen oturumlarından “Turizmde Pazarlama” oturumunu tematik bir etkinlik formatına sokarak 32 konuşmacı ve 25 marka ile birlikte dün gerçekleştirdik.

TAV İşletme Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü Ali Bora İşbulan, Emirates Türkiye, Bulgaristan ve Romanya Genel Müdürü Bahar Ahmet Birinci, Singapore Airlines Pazarlama Müdürü Derya Pekruh Gerçeker, Turizmci ve Gazeteci Cem Polatoğlu ve Malezya Turizm Ofisi Genel Müdürü Çağrı Sağlık gibi sektöründe önde gelen 32 isminin konuşmacı olarak yer aldığı organizasyonda turizm şirketleri için hedef pazar belirlemelerinden, seyahat arama trendlerine kadar yeni nesil turizm anlayışı masaya yatırıldı.

Uzakrota Travel Marketing Summit” bünyesinde ziyaretçiler için sürprizlerde vardı. Katılımcılar aldıkları özel kod ile yapacakları ilk yolculuk için 40 TL indirim yanında, yapılan çekilişle 5 kişi PEGASUS’tan diledikleri bir lokasyona uçak bileti kazandı. Bir başka sürpriz ise, Singapur Havayolları ile  Malezya Turizm Ofisi’nin açtığı  mini yarışmada birinci olan Esra Tanman Singapur’a uçak bileti kazandı…

_MG_9648

Etkinlikte ön plana çıkan bazı satır başları :

Ülke tanıtımları uzun yolu olan bir slalom gibi…

Malezya Turizm Tanıtma Kurulu Pazarlama Müdürü Çağrı Sağlık, yabancı bir ülkenin Türkiye’de nasıl tanıtılması gerektiği konularında değerli bilgiler paylaştı. Ülke tanıtımı herhangi bir ürün tanıtımına benzemez, bunu beğenmiyorsan şunu verelim deme şansı yok. Ülkenin bütününü tanıtmaya çalışıyorsun ve ülke halkının da yurtdışı ülkelere seyahat konusunda birçok ön yargısı var. Dünyayı sarsan olumsuz gelişmeler, virüsler, terör olayları, depremler gibi turizmi olumsuz etkileyen faktörler de bu tanıtımları etkileyen diğer unsurlar. Kendi içimizde de ülke koşullarını etkileyen ekonomi gibi diğer faktörler bulunmakta…”

Türkiye’nin ilk kentsel Dijital pazarlama projesi City of Izmir.

Fotoğrafçı Mehmet Kırali ve seyahat yazarı Bahar Akıncı birlikte gerçekleştirdikleri Türkiye’nin ilk dijital kentsel pazarlama projesi City of Izmir projesinden bahsettiler. Dünyada kentsel pazarlama anlamında ana akım mecralar dijitale doğru kayıyor bilgisi, konuşmalarının odak noktası oldu.

_MG_9670

İçerik kraldır, kral kalacak…

Only Travel Marketing kurucusu Sarp Özkar, “Tüketiciye uygun içerik üretmemiz gerekiyor sektör olarak. Hem yazı anlamında, hem de fotoğraf ve video içeriklerinin geliştirilmesi gerekiyor. Websitenizi ziyaret eden kullanıcıların aradığı soruların cevabı olur ise, online satışlarını arttırabilirsiniz. Basın bültenlerinizde tüketicinin öğrenmek istediği konulara yönlenirseniz, haberleriniz basında mutlaka yer alacaktır. Bir seyahat blogunda özgün ve aranılan içerikleri üretebilirseniz, blogunuz hem çok ziyaret edilecek, hem de arama motorlarında üste çıkabilecektir. İçeriğin öneminin dünyada azalacağı bazı araştırmalarda yazılıp çizilse de, tüketici ne isterse o olur, dolayısıyla içerik kraldır ve kral kalacak. Yakın gelecekte Bloggerların ve sosyal medyada içerik üreten seyahat fotografçılarının değeri daha çok anlaşılacak.” dedi.

Bu etkinlik gelişim ve turizm alanında yeni fikirlerin paylaşım odağı oldu.

Uzakrota’nın kurucusu Gökhan Erdoğan, “Turizmde son dönemlerde yaşanan kriz durumu nedeniyle, bu etkinliğin çok önemli olacağını düşünerek planladık. Konuları fikirlerin gelişmesi, yeni projelere bu etkinlik sayesinde adım atılabilmesi, yeni fikirlerin oluşturulup paylaşılabilmesi adına organize ettik. Türkiye’de alanlarında uzman havayolu, turizm tanıtma ofisleri, tur operatörlerinden oluşan turizm profesyonelleri, bloggerler, sosyal medya fenomenleri, seyahat fotoğrafçılarının katılımı ile turizmin pek çok alanında yeni fikirlerin paylaşılmasını sağladı.

Uzakdoğu ülkesini Türkiye’de pazarlayabilmek zor.

Kore Turizm Organizasyonu’nu temsilen Erkan Aslantaş katıldı. Aslantaş “Ofisimizi 2012 yılında açtık, Kore’ye seyahat ve tatil anlamında gitme olgusunu oturtmak için ciddi anlamda zorlanıyoruz. Business anlamında Kore tercih ediliyor o konuda sorunumuz yok. Gençlere ulaşabilmek için sosyal medya mecralarını kullanıyoruz ve K-POP yani popüler Kore müziklerinin Türkiye’de dinleyici sayılarının yüksek olması sonucu, o konuda paylaşımlarda bulunup, tanıtımlarımızda kullanmaya çalışıyoruz.

_MG_9621

Nüfusumuzun 11 katı yolcu!

Singapur Havayolları adına Dijital Pazarlama Müdürü Derya Gerçeker, Singapur satışları her yıl %7’lik bir artış söz konusu. Singapur’un nüfusu sadece 5 milyon ancak havalimanından geçen sene geçen turist 54 Milyon… Singapur Havayolları olarak, Singapur Turizm tanıtma ofisimizle birlikte işbirliği yaprak, Singapur’a gidenlere özel indirimler, şehirde harcayabilecekleri özel fırsat kuponları veriyoruz, amacımız top yekün el birliği ile Singapur destinasyonunun tanıtımına hizmet etmek. Havalimanımız Changi, ülkenin turism tanıtma ofisi gibi çalışıyor. Geçtiğimiz Emitt fuarında Istanbul’da stant açıp, Türkçe broşürler bastırıp, bizimle birlikte Türkiye’de Singapur tanıtımlarına destek veriyor.

Kentsel tanıtımlara ağırlık verilmeli…

Tur Andiamo yönetim kurulu başkanı Cem Polatoğlu, en büyük hatamız bölgesel tanıtıma önem vermemek. Cebu, Boracay, Langkawi gibi yerler kendi tanıtımlarını yapıyor. Biz de ise Kuşadası’na gelen veya Kapadokya’ya gelen turist Türkiye’ye geldim diye ifade edebiliyor, bölge tanıtımlarına ağırlık verirsek, ülke geneli adına daha verimli bir şekilde kendimizi ifade edebileceğiz.

Uzakrota Travel Marketing Summit 2016Uzakrota Turizmde Pazarlama Zirvesi Sonrası13 Kasım’da düzenlediğimiz Uzakrota Travel Summit’in en ilgi gösterilen oturumlarından “Turizmde Pazarlama” oturumunu tematik bir etkinlik formatına sokarak 32 konuşmacı ve 25 marka ile birlikte dün gerçekleştirdik. #UzakrotaMarketing

Uzak Rota tarafından gönderildi 26 Mart 2016 Cumartesi

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.