Uluslararası Turizm İhracatı 1.7 Trilyon Doları Buldu 0

BM Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) yeni raporu, uluslararası turizmin ürettiği ihracatın 2018’de 1,7 trilyon ABD dolarına ulaştığını, bir önceki yıla göre ise reel bazda % 4 artış olduğunu ortaya koydu.

Üst üste yedi yıl, turizm ihracatı, güçlü bir ekonomik ortamda uluslararası seyahatlere olan talebi %3 artırarak büyüdü.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok kaynak pazardan yapılan denizaşırı seyahatlerdeki güçlü büyüme, uluslararası turizmden elde edilen gelirleri toplamda 1.7 trilyon dolara ulaştırdı. Bu, küresel hizmet ihracatının % 29’unu ve toplam mal ve hizmet ihracatının % 7’sini oluşturuyor.

Bu rakamlar, uluslararası turizmi dünyadaki ilk beş ekonomik sektör arasına sokarak güçlendiriyor; ancak kimyasal üretim ve akaryakıt endüstrisinin arkasında tutuyor; yine de gıda ve otomotiv endüstrilerinin önünde yer alıyor.

“Dünyada hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomiler artan turizm gelirinden yararlanıyor”

Uluslararası turizmden yapılan toplam ihracat, uluslararası turizm gelirlerinde 1.448 milyar ABD doları (varış yerlerinde ziyaretçi harcaması) ve uluslararası yolcu taşımacılığı hizmetlerinde 256 milyar ABD dolarıdır.

Bölgelere göre, Asya ve Pasifik uluslararası turizm gelirlerinde% 7 büyüme yakalarken, % 5 artışla bunu Avrupa takip etti. Orta Doğu % 3 büyüme kaydederken, Afrika (% + 1) ve Amerika (% 0) daha mütevazi sonuçlar kaydetti. Orta ve Doğu Avrupa ve Kuzey Doğu Asya (her ikisi de% + 9) en güçlü büyümeye sahip alt bölgelerdi.

UNWTO genel sekreteri Zurab Pololikashvili; “Hacimde büyümek yerine değerde büyümemiz gerekiyor, dünya çapında hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ekonomilerin artan turizm gelirinden faydalandığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Uluslararası turizmden elde edilen gelirler birçok ülkede ticaret açığını azaltırken, işlere, girişimlere, insanlar ve yerel ekonomiler için daha iyi bir duruma dönüşüyor” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.