Ucuza Gezmek için 20 İpucu

Tatildeyken turistleri cezbeden & boşuna harcama yaptıran pek çok şey var. Siz siz olun, ihtiyacınız olandan fazlasını harcamayın!

A.   Uçuşunuzu seçerken…

1)    En ucuz fiyatlı dönemlerde uçun:
Uçuş fiyatları seyahat edilen aya, güne ve hatta gün içindeki saate göre değişkenlik gösterir. Skyscanner sayesinde, tüm ay hatta yıl boyunca uçmak istediğiniz rotadaki en ucuz uçuşu bulabilir, ne zaman uçmak istediğinize bu şekilde kolayca karar verebilirsiniz. Defalarca farklı havayolu websitesine bakmakla vakit kaybetmenize gerek kalmaz. Uçmak için hafta içi günleri seçmek, size büyük kazanç sağlayacaktır. Seyahatlerinizi Cuma’dan Cuma’ya yerine örneğin; Çarşamba’dan Çarşamba’ya seçmeyi deneyin.

2)    Ucuz uçuş nereyeyse oraya uçun.
Ucuz gidebildikten sonra nereye gideceğiniz çok da önemli değilse, Skyscanner’ın “Her yer” seçeneğiyle uçuş noktanızdan her yere fiyat sıralamasında tüm seçenekleri listeleyebilirsiniz.

3)   Düşük sezonda seyahat edin.
Eğer yapabiliyorsanız; bayramlarda ya da yeni yıl gibi özel günlerde tatile çıkmak yerine diğer zamanlarda uçmayı tercih edin. Avrupa, Bahar aylarından Eylül’e kadar her an son derece güzel oluyor. Güzel sahillerimize de Yaz ayları yerine Eylül’de okullar açıldıktan sonra hatta Ekim’de uçarsanız bambaşka ve daha ekonomik bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

4)    Aktarmalı uçun.
Eğer paranız zamanınızdan kıymetliyse, direkt yerine aktarmalı uçuşları tercih edebilirsiniz. Skyscanner sayesinde, sadece aktarmalı uçuş aramanız da mümkün. Avrupa’ya uçarken iki farklı kentin havalimanını keşfetmek isterim diyorsanız mutlaka aktarmalı uçun.

5)    Karıştırıp karşılaştırın.
Skyscanner’ın değişken arama motoru sayesinde, en uygun fiyatı ve uçuş saatini havayollarını karşılaştırarak bulabilirsiniz. Gidiş ve dönüş uçuşunuzu farklı havayollarıyla hatta farklı havalimanlarından yaparak daha ucuza uçabilirsiniz.

6)    Havalimanı otoparkını önceden ayarlayın.
Eğer aracınızı seyahatiniz boyunca havalimanına bırakmanız gerekiyorsa, otopark konusunda erken davranıp maliyeti azaltabilirsiniz.

7)    Alternatif havalimanını tercih edin.
Evinize çok yakın bir havalimanı da olsa, kısa bir yolculuğu göze alabiliyorsanız daha ucuz uçma imkanı sağlayan diğer havayolunu tercih edebilirsiniz. Örneğin; İstanbul için Atatürk Havalimanı’ndansa Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan aynı şehirlere çoğu zaman daha uygun fiyata uçabailirsiniz.

8)   Kendi yiyeceğinizi getirin.
Bir çok havayolu, uçuş sırasındaki yiyeceklerden para alıyor. Uçuşta alacağınız sandwich’e harcayacağınız parayı biriktirin, kendi yiyeceğinizi getirin.

9)    Bagaj maliyetini sıfırlayın!
Eğer ekstra bagaj ücreti ödemekten korkuyorsanız; fazla giysilerinizi üstünüze giymeye ne dersiniz? Bazen bir kazak ya da bir kaban oldukça yer kaplar. Buna izin vermeyin. Bagaj için ücret ödemeyin!

10)  Evden çıkmadan bavulunuzu tartın.
Bazen, bavulumuzun kilosunu öğrenmek için havalimanına gitmeyi bekliyoruz. Üzerine bir de ekstra ücreti öğrenip üzülüyoruz. Bunun yerine bavulunuzu tartıya çıkarıp tartmanızda ve ona göre kapamanızda fayda var.

B. Konaklamada çok harcamamanın yolları

11)  Ev değiştirme:
Sıkıcı otel odalarından, resort zincirlerinden sıkıldıysanız; neredeyse hiç harcama yapmanızı gerektirmeyecek ev değişimlerine ne dersiniz? Bu yöntemle ülke ya da şehir değiştirmek son derece sürpriz dolu ve ekonomik olabilir!

12)  Otel odası yerine normal bir oda kiralayın.
Son yıllarda, iyi konumlarda bulunan evlerin odaları, zemin katları hatta kanepeleri bile kiralanmaya başladı. Siz de sıcak bir evin odasını kiralayarak seyahat edeceğiniz yerin kültürüne çok daha yakından tanıyabilir, konaklamanızı ucuza getirebilirsiniz.

13) Ucuz fiyata lükse seyahat…
Paris, Londra gibi pahalı şehirlere gidip az harcamak imkansız değil! Hostel, ucuz otel gibi kelimelerle arama yapıp mutlaka merkezi ve ucuz alternatiflere göz atın.

C. Tatildeyken harcamaları kısma yöntemleri

14)  Turist değil yerli gibi yiyin!
Kahvaltı, öğle yemeği gibi öğünler için süpermarketleri, büfeleri, yerlilerin tercih ettikleri mekanları tercih ederseniz inanılmaz ekonomi yapabilirsiniz!

15)  Uygulamalara kulak verin!
Tüm şehirler için sınırsız bilgi veren uygulamalar mevcut. Gittiğiniz yerlerde şehir rehberlerine para harcamayın. Uygulamalardan yararlanın. Haritalar, görülmesi gereken yerler ve detaylı rehberlerle seyahatiniz için yeterli tüm bilgilere erişebilirsiniz.

16)  Döviz değişiminde para kaybetmeyin.
Yanınıza az harcayacağınızı düşünerek yetersiz miktarda dövüz alırsanız yurtdışında çok daha yüksek döviz kurlarına mecbur kalıp zarara uğrayabilirsiniz.

17)  Gezin, para kazanın.
Eğer uzun süre seyahat etme şansınız varsa, belki de seyahat ederken yapabileceğiniz kısa süreli bir iş bulur ve para kazanıp geri dönebilirsiniz. Üzüm toplamaktan İngilizce öğretmenliğine, pek çok seçenek mevcut.

18)  Gönüllü seyahat edin.
Toplumsal sorumluluğun gittikçe önem kazandığı çağımızda, dünyanın ihtiyaç duyduğu ilham ve yardımı verebilmek için seyahat de edebilirsiniz. Harcamanız gereken tek şey zamanınız olabilir. Daha iyi bir gelecek için, siz de gönüllü seyahat projelerini tercih edebilir, dünyaya katkıda bulunabilirsiniz.

D. Diğer öneriler…

19)  Ucuz kayak seyahatleri:
Kayağı seviyor ancak dağda yapılan sayısız harcamalara kızıyor musunuz? Daha ucuz konaklama, daha ekonomik dönem seçerek hayranı olduğunuz dağlarda uygun fiyatlı seyahatleri tercih edebilirsiniz.

20)  Ucuz seyahat sigortası:
Yıllık seyahat sigortası yaptırarak, tek tek tüm seyahatleriniz için sigorta yaptırmaktan daha ekonomik bir tercihde bulunun.

Kaynak: Skyscanner

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!