Trivago IPO Dikkatleri Üzerine Topladı. 0

HomeAway‘in neredeyse 1 milyar dolarlık rezervasyon ücreti, Expedia‘nın cirosu ve kazandığı net geliri için 2018 yılına kadar talep edilebilir durumda.

Yatırım bankası PiperJaffray, HomeAway’in temel gelişiminin sebebi olarak ilk kez bu yılın başlarında uyguladığı ve Expedia’nın gelirinin artışını sağlayan tatil rezervasyon ücretleri olduğunu vurguladı.

PiperJaffray Araştırma Analistlerinden Micheal Olseon ve Samuel Kemp, 20 Eylül’de yazdıkları araştırma notunda şunları belirttiler:

“Planlanan Trivago IPO olumluyken, HomeAway’in rezervasyon ücreti değer yaratımının önemli çoğunluğuna ve potansiyel FAVÖK (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) artışına güç sağlamakta olduğuna inanmaya devam ediyoruz.”

2018’de Konuk Ağırlama Gelirlerinde Neredeyse 1 Milyar Dolarlık Kazanç

Yapılan hesaplamalara göre, Expedia’nın yönlendirmeleri HomeAway’in FAVÖK’te 2018’e kadar 350 milyon dolar elde edeceğini varsayarken, PiperJaffray; bu tahminin aşırıya kaçmayan türden olduğunu ve aslında tahminlerin 450 milyon dolardan 600 milyon dolardan daha fazlası olabileceğini ifade etti.

En düşük 450 milyon dolarlık fiyat kullanıldığında, PiperJaffray’in tahmini; 2016’daki 149 milyon dolarlık tahmini ölçüme göre, HomeAway‘in ayarlanmış FAVÖK’ünü 2018 için %204’lük bir zıplama olması yönünde.

Bazı HomeAway kullanıcılarının deyişiyle; yapılan işe zarar vermesi yönünden, rezervasyon ücreti tartışmalı bir konu. Bu ücreti uygulamanın belirli bir zorluğu olacağından 2015’te HomeAway’in Expedia tarafından satın alınması iyi bir seçenekti.

Geçtiğimiz Eylül ayında, Şikago‘da 2 gece kalmak için ödenen ücret 1.000 dolar, HomeAway’in aldığı rezervasyon ücreti ise 86.80 dolar ya da %8.68’idi.

Tıpkı Booking.com’un konuklarından rezervasyonları için bir ücret talep etmediği gibi ; HomeAway 2016’nın başlarına kadar bu ücretten kazanacağı parayı masada bırakıyordu, şimdi bu ücreti konuklarına düzeylendirmeye başladı.

Dört Gözle Beklene Trivago IPO

Expedia; Haziran’da sermayesinin yarıdan fazlası kendisine ait olan Trivago ile anlaşmaya varmış olduklarını kamoyuna duyurdu ve PiperJaffray’e göre bu, Expedia’nın kamuoyuna duyurduğu gibi bir satın alma değil; sadece Trivago ile bir hisse paylaşımı. Böylece, Expedia bu otel arama şirketinde %63’lük hisseye sahip olacak.

Expedia Trivago için henüz IPO kuruluş bilançosunu kayda geçirmemiş olsa da, bankalar sıralanmaya başlamış durumda. Pazar şartlarına bağlı olarak, Trivago IPO için ilk hedef 2016 iken ancak 2017’nin ilk yarısında yerini alabilir.

PiperJaffray’in tahminlerine göre, Trivago’nun FAVÖK’ü 2016’daki tahmini 64 milyon dolar ile karşılaştırılarak 2018’e gelmeden %142 lik oranla 155 milyon dolara artacak.

Bunun yanında yine PiperJaffray, Trivago’nun “IPO” için 6.4 milyar dolarlık değer tespiti yapması gerektiğini savunuyor. Bu, 2011’de Expedia’nın ayrıldığı TripAdvisor’ın şu anki 8.5 milyar dolarlık piyasa değeriyle karşılaştırılabilir.

Ancak ölçüme gelindiği zaman, PiperJaffray’e göre; Expedia için avantaj olan Homeaway ve Trivago birimlerine baktığımızda, tatil için kiralık satıcısı HomeAway apaçık kazanan olmalı. (en azından kısa süreli sonuçlara bakıldığında). Ve HomeAway’in rezervasyon ücretinin ötesinde; Expedia.com ve Expedia’yı kentsel pazardaki ev kiraları ile birlikte çalıştıran kardeş markası Hotels.com’un, HomeAway’in kiraladığı tatil yerlerinin oteller ile entegrasyonu, alternatif kalacak yerlerin köklü değişimi ve Airbnb ve diğerleriyle yarışabilir olması için uzun süreli de olsa başarılı bir şekilde Expedia’nın alt yapısına yerleştirilmeli.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe