Seyahat Acentesiyle Çalışanlar Paylaşım Ekonomisini Kullanmıyor 0

Paylaşım ekonomisi, öncelikli olarak Airbnb ve Uber gibi hizmetlerin tüketiciler arasında yaygınlaşmasına rağmen seyahat acenteleri için yeni bir olguyu temsil ediyor.

Travel Leader Group‘tan alınan bazı yeni verilere göre nihayet iş seyahati acenteleri müşterilerinin alternatif konaklama hizmetleri ve yeni kara yolu ulaşım seçenekleri taleplerini daha fazla dikkate alıyor.

Travel Leaders Group; 354 acente sahibi, yönetici ve kazancının yarısını veya daha fazlasını iş seyahatinden elde eden acenteler arasında bir anket yaptı. Sonuçlara göre, acentelerin %34.1’i, (2015’te bu oran %29,6 iken) müşterilerinin %1 ile %10’unun alternatif konaklama sağlayıcı kullandıklarını söyledi.

Aynı zamanda bu yıl sadece %10.5 oranında acente (geçmiş yıl bu oran%14.8 iken); müşterilerinin %11 veya fazlasının alternatif konaklama sağlayıcı kullandıklarını söyledi.

Kara yolu ulaşımı cephesindeki sonuçlar ise tüketici trendlerine daha eğilmiş durumda. Geçen yılki oran %32.4 iken, bu yıl anketi yapanların yarısından fazlası, %54.6, müşterilerinin %11’inin ve daha fazlasının alternatif kara yolu ulaşımı sağlayıcısı kullandığını söyledi.

Travel Leaders Corporate baş satış müdürü ve başkanı Gabe Rizzi: “İş seyahati yapacakların bazıları köklü sağlayıcıların yanında alternatif sağlayıcıları da benimsedikçe, şirketler seyahat politikalarını ve gelişen yasal yükümlülüklerini nasıl uyarlayacaklarını yeniden gözden geçirmelidir. Geleneksel ulaşım sağlayıcıları hala piyasanın büyük bir kısmına hakim olsalar da, bir değişim var ve işletmeler bu trendi yok sayamaz.” dedi.

AMERİKA’DAN AVRUPA’YA İŞ SEYAHATİ

Amerika’dan Avrupaya olan iş seyahatlerinin; terör faaliyetlerinin yarattığı korkudan ve Brexit’ten, bazılarının iddia ettikleri kadar sert bir şekilde etkilenmediğine dair bulgular da var. Ancak verilere göre; 2016 yılında iş seyahatlerinin durumu geçen sene bu zamanlara kıyasla kötü durumda.

Anketi yapanların üçte ikisinden fazlası Avrupa’ya yapılan iş seyahati rezervasyonlarının 2015’te toplanan verilere eşit veya onlardan yüksek olduğunu söylerken, %31.1 lik kısım verileri daha düşük.

Bütün iş seyahati rezervasyonlarına bakıldığında ise, %74,5’i faaliyetin geçen sene ile eşit veya geçen seneden yüksek olduğunu söylemiştir. Ancak, geri kalan çeyreği ise faaliyetin 2016’da 2015’ten düşük olduğunu görülüyor.

Bunları bir perspektife yerleştirmek için, Travel Leaders Group anketi yapanların %80.9’u yapılan rezervasyonların 2014’tekilerle eşit veya onlardan yüksek olduğunu bildirirken sadece %19’unun düşük olduğunu belirtti.

Özen yükümlülüğü bölümüne bakıldığında, ankete katılan acentelerin sadece %11.3’ü müşterilerinin özen yükümlülüğü ile ilgili durumlara dahil olduğu raporlandı.

Kurumsal seyahat işletme şirketlerinin kabul ettiği en büyük değer önermelerinden biri, seyahat aksaklıklarında ve güvenliklerini tehdit edecek diğer olaylarda müşterilerini desteklemektir. Şaşırtıcıdır ki, anketi yapan 10 acentadan sadece 1 tanesi özen yükümlülüğü ile ilgili durumda kaldı.

Acentelerin dahil olduğu bu durumlar; uçak seyahati aksamaları, yabancı ülkedeki sivil kargaşa, kar fırtınası, terör olayı ve kasırga gibi durumlar.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.