Trip.com Grubu, Hibrit Çalışma Modelini Deniyor

Trip.com Grup, hibrit çalışmanın gelecekteki çalışma kültürünün bir parçası olup olmayacağını belirlemeye çalışan bir program olan “2021 Hybrid Work Trial”i başlattı.

2010’da başlatılan ve 2020’de Covid nedeni ile yeniden denenen bu girişiö müşteri hizmetleri personelini kapsıyor vr Şanghay’daki merkez için teknik, ürün, işletme, pazarlama ve işlevsel rolleri içeriyor. 9 Ağustos – 30 Ocak 2022 tarihleri arasında altı ay sürecek olan bu denemede şirket çalışanları çarşamba ve cuma günleri evden çalışacak.

Çalışan anketine göre, çalışanların %76’sı evden çalışmak için gönüllü oldu ve %70’i evden çalışmanın daha esnek ve verimli olduğuna inanıyor. Ayrıca, %50’si net iş hedeflerine sahip olduklarını ve evden çalışmanın çıktısının iyi ölçülebileceğini söyledi.

Havayolu işletme departmanından bir finans çalışanı, evden çalışmanın işe gidip gelme süresini azalttığını ve zaman yönetimini daha esnek hale getirdiğini söyledi. Daha sessiz bir çalışma alanı, çalışmayı daha verimli hale getirebilir.

Trip.com Grup, evden çalışmanın çalışan performansı üzerindeki etkisi, ekip projelerinin ilerlemesi, çalışan deneyimi ve tepkisi ve yetenekleri elde tutma ve çekme konusundaki verileri izleyeceğini ve analiz edeceğini söylüyor. Modelin fizibilitesinin doğrulanmasıyla birlikte daha fazla çalışana hibrit çalışma seçeneklerinin sunulması bekleniyor.

2010 yılına kadar grup, müşteri hizmetleri personelini içeren dokuz aylık bir “Evden Çalışma Denemesi” başlatmıştı. Sonuçlar, evden çalışmanın rahat olduğunu hisseden tüm çalışanların bunu gerçekten yaptığını, performanslarının randomize çalışmada %13’ten %22’ye çıktığını gösterdi. Aynı zamanda, çalışanların iş tatmini daha yüksekti ve iş devir hızı %50 düştü.

Bu deneme deneyimine dayanarak, 2020 Covid-19 salgını sırasında Trip.com Grup’un 11 iş kolundaki müşteri hizmetleri personelinin yaklaşık %70’i evden çalışmayı hızlı bir şekilde yapabildi ve bazı departmanların personelinin yaklaşık %85’i evden çalışıyor. Sonuçlar, evden çalışanların ofisteki dikkat dağınıklığı ve işe gidip gelme süreleri gibi faktörlerden etkilenmedikleri için daha fazla iş yapabildiklerini gösterdi.

Kadınların aile ve iş arasında bir denge kurmalarına yardımcı olmak için grup, 2019’da kademeli bir çalışma sistemini uygulamaya koydu ve çalışanların çalışma saatlerini özgürce seçmelerine izin verdi, bu da çalışan ebeveynlerin çocuklarını okuldan almalarını sağladı.

Çalışanlar için doğum yardımı açısından, Trip.com Grup, kadın çalışanlara 800 Çin Yuanı hediye ve ek olarak 3.000 Çin Yuanı’na kadar ödenek sunuyor. Hamile çalışanlar ayrıca, Trip.com Grop’un her yıl bir milyon R Çin Yuanı’dan fazla yatırım yaptığı bir ulaşım ödeneği alır.

Bu yılın Mayıs ayında Trip.com Grup, tüm çalışanlar için bir avantaj olan ve onlara seyahat ürünlerinde özel düşük fiyatlara erişim sağlayan “T-Benefits” projesini başlattı. Trip.com Grup’un Çalışan Değer Önerisi (EVP) Programı başkanı, ” T-Benefits” projesinin, Trip.com Grup’un çalışanları iş dışında “gezginler” olmaya teşvik etmeyi amaçlayan yeni işveren markası girişiminin bir parçası olduğunu söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!