Seyahatte Kripto Para Birimi: Kazananlar Kim Olacak?

Seyahat endüstrisinin yaşadığı şok, birçoklarını pandemi sonrası işleri yapmanın farklı yollarına bakmaya itiyor.

Endüstrinin Covid-19 krizinden kurtulabilmesi ve hayatta kalmak yerine büyüme üzerinde çalışmaya geri dönebilmesi için, süreçlerin maliyetlerini ortadan kaldırmaya ve verimlilik kazanmaya her zamankinden daha fazla ihtiyaç var.

Bazıları, kripto para birimlerinin seyahatte birçok uygulaması olduğuna ve kullanımlarının potansiyel olarak sektörün iyileşmesine yardımcı olabileceğine ve daha iyi bir gelecek için hazırlayabileceğine inanıyor.

Fast Future CEO’su Rohit Talwar ile bir Soru-Cevap bölümünde PhocusWire, kripto para birimlerinin sektör için yeni fırsatlar yaratma potansiyelini araştırıyor.

Talwar, kripto ekonomisine daha derinlemesine bakan kitabının bazı görüşlerini paylaşıyor.

S: Seyahat için kripto tabanlı merkezi olmayan bir pazar yeri fikrinden bahsediyorsunuz, orada ne düşünüyorsunuz?

Gördüğümüz şey kripto para birimlerinin yükselişi. İnsanlar, işleri farklı şekilde yapabileceğimizi anlıyorlar, işletmenizden çok fazla maliyet çıkararak, kelimenin tam anlamıyla çalışanı olmayan, merkezi olmayan özerk kuruluşlar denilen şeyi yarattığınız bir noktaya gelebilirsiniz.

Tamamen yazılımda bulunurlar ve onları kim yaratırsa, onları kripto paraları elinde tutan insan topluluğuna teslim eder. Daha sonra, çok farklı bir model olan platforma geliştirmeler veya iyileştirmeler öneriyorlar, ancak bu, maliyetin çoğunu ortadan kaldırıyor.

Seyahatin birçok bölümünde, çeşitli aracılara giden maliyet katmanları vardır, bu nedenle, bunu farklı şekilde yapabileceğimizi söyleyen insanların örneklerini görüyoruz. Travala bir örnektir. Çevrimiçi bir platform sağlar ve 60’tan fazla kripto para birimini kabul eder. Haftada 1 milyon dolardan fazla gelir elde ediyor ve rezervasyonlarının %70’i kriptodan. Expedia ve diğer her türlü şirketle ortaklıkları nedeniyle, üç milyon ürüne erişimi var.

Travala’nın söylediği şey, kripto para birimi ile ödeme yaparsanız, sadakat sistemine katılabilir ve daha fazla ödül kazanabilirsiniz. Yani gerçekten ilginç bir şeyin temellerini atmaya başlıyorsunuz. Havayolları için Cheapair ve şu anda yedi kripto para birimi gibi bir şeyi kabul eden ve 600’den fazla havayolundan satın almanıza izin veren Alternative Airlines gibi başkaları da var, bu nedenle oyuncuların bir şeyleri farklı yapabileceğimizi ve bunu çok daha düşük bir maliyete yapabileceğimizi söylemelerini sağlıyorsunuz.

Bu merkezi olmayan pazarları yaratan, çok sayıda aracıyı ortadan kaldıran ve işlerin çok farklı bir şekilde olmasına izin veren birçok oyuncu görüyoruz. Travala ile ilgili olan şey, çok düşük genel giderlere sahip olmasıdır, çünkü sürecin çoğunu otomatikleştirdi, maliyetleri düşürdü ve insanların kripto ödeme yapmasına izin verdi.

İki faydası vardır – maliyetleri düşürmek ve büyüyen bir pazara hizmet etmek. En son anket, ABD’li yetişkinlerin %25’inin seyahat için kripto parayla ödeme yapmak istediklerini gösteriyor.

Rakamlar büyüleyici olmaya başlıyor, dünyada ortalama 300 milyon kripto para sahibi var. İşleri farklı yapmak isteyen bir nesil geliyor.

Endüstrinin bazı yeni çözümlere ve işlerin nasıl yapılacağına dair bazı radikal düşüncelere ihtiyacı var. Şu anda bir pazar yeri olarak en sevdiğim örneklerden biri Sandblock adlı bir platform. Şirketlerin kendi jetonlarını yaratmaları ve tüketicilerin, örneğin Avios for M&S jetonları gibi takas yapmalarını sağlayan bir sadakat değişim programıdır.

Kredi kartı şirketleri gerçekten bunun üzerine atladı. Visa, yılın ilk yarısında sadece kripto ödemelerinde 1 milyar dolar aldı ve kripto tabanlı özel kredi kartları görüyoruz. Yeni bir oyun ortaya çıkıyor, pazar hakkında yeni bir düşünme biçimi.

S: Riskler ve fırsatlar nelerdir?

Kripto ile ödeme yapmanın en büyük yanlarından biri, temel para biriminin değerinde kazanç potansiyeline sahip olmanızdır. Evet, bazı riskler var ama eğer bir seyahat sağlayıcısıysam ve ödemelerin bir kısmını kriptoyla alıyorsam, zamanla değerlerinin artma ihtimali yüksek.

Bitcoin, tarihteki en iyi performans gösteren finansal varlıktır, her yıl en düşük seviyeler bir önceki yılın en düşük seviyelerinden daha yüksektir. Oraya yatırım yapmak istiyorsanız, geleneksel finansal piyasalardaki risk oldukça eşdeğerdir.

İnsanlar, elde edebileceğiniz yükselişin geleneksel finans piyasalarında tekrarlanmasının pek mümkün olmadığının farkındalar. Zamanla kripto piyasasının değeri muhtemelen artacak – tüm büyük finansal kurumlar geliyor ve yüksek net değere sahip müşteriler getiriyor, giderek daha fazla şirket geliyor ve daha birçok şirket kripto ekipleri kuruyor. kendi para biriminize veya nasıl kabul edeceklerine karar verin.

Örneğin, Choice Hotels, insanların sadakat puanları karşılığında kripto para alışverişi yapmasına izin veriyor, sadece bu yüzden büyümesi muhtemel. Bunun daha başındayız ve düzenlemeler bile piyasayı elimizden almayacak.

Seyahat endüstrisi için soru şu: Eğrinin gerisinde mi yoksa önünde mi olmak istiyor? Yeni oyuncular geliyor ve endüstrinin parçalarını hızla alıyor. Geleneksel bir şirketin konsepti tartışmak için ilk toplantıyı düzenleyebileceği bir zamanda bir tasarım bulabilir, inşa edebilir ve piyasaya sürebilirler. Bu fikirlerin olmadığı anlamına gelmez, sadece karar verme süreci oldukça tutucu olabilir.

Dolayısıyla, dışarıdan gelen insanların yeni teklifler getirdiğini ve neyin mümkün olduğunu anlamaya çalışan mevcut sektöre meydan okuduğunu görüyoruz.

S: Bazı seyahat oyuncuları geçmişte ödemeler için kripto para birimleriyle çalışmayı denedi. Sizce neden tutmadı?

Ağırlıklı olarak kripto ile ilgisi yok. Mevcut oyuncuların piyasa hakkında belirli bir şekilde düşündüğü belirli bir organizasyonun zihniyetiyle ilgilidir. Bu, çok farklı bir düşünme sürecini, piyasaya farklı bir bakış açısını gerektirir.

Pek çok çevrimiçi seyahat oyuncusu aynı zamanda piyasadaki en muhafazakar şirketlerden bazılarıdır, bozucu olarak geldiler ama artık platformlarına çok bağlılar. Anlamıyorlar, organizasyonlarında nasıl çalıştıracaklarını bilmiyorlar ve yeni girenlerle ortak olup olamayacaklarını soruyorlar. Bu, birçok insanın kendi başlarına yapmaya çalışmaktansa gideceği yoldur.

S: Daha önce yakalayamamasının bir nedeni de tüketici güveni olmalı…

Tüketiciler, büyük finans kurumlarının ve şirketlerin alana girdiğini gördükçe işin içine dahil olmaya ve inanmaya başlıyorlar. Bununla birlikte, birçok insan için satın alma ve satış süreci karmaşık görünüyor ve bu şeylere bir ağ geçidi oluşturmak ve insanlara erişim sağlamak ve karmaşıklıkları ortadan kaldırmak için bankalarını veya yapı toplumunu alacak. Kaçınılmaz olarak, bu aracılar geri dönüşün önemli bir kısmını alacaktır.

Benimseme oranı internetin benimseme oranından daha hızlı, internetten çok daha hızlı 300 milyon kullanıcıya ulaştık. İnsanlar bunun ne olduğunu daha fazla anlamaya başlayacak ve kripto ile daha fazla mal ve hizmet satın almanın artan ilgisini görmeye başlayacağız.

Göreceğinizi düşündüğüm diğer şey, büyük bir markanın onu sadık bir topluluğa kilitlemenin bir yolu olarak gördüğü sosyal belirteçler veya marka belirteçleri. Örneğin Disney, ekosisteminde bulunan ve Disney’in sunduğu her şeyi satın alabilen müşterileri için bir jeton başlatabilir.

Disney, jeton sahiplerine ekstra indirimler ve ödüller verebilir ve onlar için harika olan şey, ödemelerin ‘DisneyCoin’de olmasıdır, böylece kredi kartı ücreti ödemek zorunda kalmazlar. Havayolları gibi diğer satıcıların gelmesini, müşteriler için özel anlaşmalar yapmasını ve pazarda Disneycoin’de ödeme almasını sağlayabilirler.

Bu madeni paraların değeri de zamanla takdir edilebilir. Müşteriler gittikçe daha fazla ödül kazandıkça, satın almalarını Disney platformunda daha fazla yapmaya teşvik ediliyorlar.

Yani, tüm bunlar olurken, insanların isteseler de istemeseler de bu alana taşındığı bir tür doğal değişim var.

S: Ömür boyu abonelik fikri de konuşuluyor…

Özel hava yolculuğu oyuncularından biri olan Surfair, bize abone olursanız talep üzerine hava yolculuğu yapabileceğinizi söylüyor. Ne kadar çok seyahat ederseniz, o kadar çok ödül alırsınız ve diğer oyuncularla da ortak olabilir, böylece bu ödülleri bu üçüncü taraflarla kullanabilirsiniz.

Şu anda kimse, ödeme yaptığınız kripto paranın değeri artarsa, ödülleri sizinle paylaşacağımızı söylemiyor, ancak bunun zaman içinde gerçekleştiğini görebilirsiniz. Geleneksel pazarlarda görülmeyen daha akıllı modeller görmeye başlıyoruz.

Bunları merkezi olmayan, özerk bir şekilde yapmanın en güzel yanı, sürece bir sürü insan eklemek zorunda olmamanızdır, sadece daha karmaşık ‘akıllı sözleşmeler’ yazmakla ilgilidir, böylece zaman içinde teklif yelpazesini genişletebilirsiniz.

Endüstri için gerçek zorluk, kayıp kârları telafi etmek için şimdi nasıl büyüyeceğidir. Sektör için heyecan buradadır, çalışan sayısını artırmak zorunda kalmadan gelirlerini artırabilir.

İyimser görüş, endüstrinin 2023 yılına kadar 2019 yolcu seviyelerine geri döneceği yönünde. Bu doğru olabilir, ancak o zaman elde ettikleri gelirlere ve karlara ulaşmak çok daha uzun sürebilir.

S: Finansman artırmak, kripto para birimlerinin uygulanması için başka bir alandır… Bu, yatırım yapmak isteyen yeni milyonerler olduğu için mi?

Evet ve her sektörde kripto yolunu izleyen çok sayıda girişiminiz var. Hisse ihracı veya özel sermaye artırımı yerine, yaptıkları ilk madeni para teklifidir. Örneğin, kripto tabanlı bir havayolunda jeton satın aldığımda, yalnızca hisse sahibi olmakla kalmayıp, jetonları ondan ve ortaklarından ürün ve hizmet satın almak için kullanabilmem dışında, çoğu kapsam ve amaç için bir hisse teklifinden farklı değildir.

BA hissem varsa, onunla gerçekten hiçbir şey yapamam, hisse fiyatının artmasını ve temettü almayı ummalıyım, oysa aniden burada aldığım jetonla her türlü şeyi yapabilirim. bu başlangıçta.

Ayrıca, performansları arttıkça değerlerinin zamanla artması ihtimali de yüksektir. Kazançları ile benim kazancım arasında çok daha doğrudan bir ilişki var.

Yerleşik işletmelerin, ilk token teklifleri ile başlatılan yan girişimler kurduğunu ve daha fazla insanın bunu finansmanı artırmanın çok daha ucuz bir yolu olarak gördüğünü görmeye başlıyoruz.

S: Bir bahis adamı mıydınız, seyahatte kazananlar kimler?

Sanırım seyahatte üç grup var.

Akıllara durgunluk veren bir teklif sunan ve mevcut seyahat şirketlerinin bunu düşünmek zorunda kalmadan içeri girmesini çok kolaylaştıran oyuncular. Expedia ve diğer herkesin ortak olabileceği Travala ve Sandbox’ın beğenileri.

İkinci grup, bir spin-off yaratan, bunu Hilton gibi bir markanın normal sınırları içinde yapmayacaklarını çünkü çok uzun süreceğini söyleyen mevcut oyunculardır, bu yüzden bir spin-off kurarlar, muhtemelen kripto alanındaki oyuncuları hedefleyen butik marka, muhtemelen premium. Tüm deneyiminizi – kayak gezileri, festivaller vb. – Kripto aracılığıyla küratörlüğünü yapacak.

Üçüncü grup, mevcut sektörlerde gerçekten bunun için giden oyuncular olacak. İsviçre’deki Dolder Grand, küratörlüğünde bir deneyim sunuyor ve kripto kullanarak müşterilere güvenlik, lüks, verimlilik ve anonimlik sunabileceğini söylüyor.

Yaptığı akıllıca bir şey de, rezervasyonlarının %50’sini kriptoda alan Bitflex adlı özel bir jet şirketiyle ortak olması. Havayolu ile uçuş satın alırsanız ve bunun tersini yaparsanız Dolder için kredi alırsınız ve kendi kendini güçlendiren bir ekosistem oluşturmaya başlarsınız.

40’tan fazla farklı kripto kullanarak rezervasyon yapabileceğiniz Pavilions Hotels & Resorts gibi başkaları da var ve birçok havayolunun aynı şeyi yapmasını sağlıyorsunuz.

S: Sektör buna hazır mı?

Sektörde ve içindeki her organizasyonda muhtemelen bahsettiğim her şeyi öneren insanlar var, ancak bir bütün olarak endüstri ve yönetim ve tüm karar verme ve onaylama katmanları muhtemelen hazır değil. Aynı şekilde internet, bulut, büyük veri, yapay zeka gibi neredeyse hiçbir teknolojik yeniliğe hazır değiller ama çoğu yavaş yavaş oraya ulaşacak.

Ama bazıları yapacak. Singapur Havayolları ve bir kripto ödül programı olan Kris + ve paketin önünde olmak isteyenler şimdiden harekete geçiyor. Emirates ayrıca kendi kripto tabanlı sadakat programını benimsemek istiyor. Bunun bir sonraki mantıklı adım olduğunu söyleyerek, aşırı verimli iş modelleri yaratan Norveçli veya ABD’deki bazı oyuncular gibi ultra düşük maliyetli, süper verimli oyuncular görebilirsiniz.

S: Potansiyel olarak tüm bunların önüne ne geçecek?

Bu zihniyet meselesi. Her şeyi durdurmanın güzel bir yolu olan, üzerinde düzenleyici kelimesinin yazılı olduğu sarı kartı getirmeyi seven insanlardır. Gördüğüm vakaların en az %80’inde bir şirket düzenleyicinin bundan hoşlanmayacağını söylerken, bir başkası yine de yapıyor diyebilirim.

Düzenleyicilerin bununla ve kriptonuz için muhasebenizi nasıl yaptığınızla ilgili bir sorunu olabilir. Ayrıca bazı endüstri kuruluşlarının bundan emin olmadıklarını söylediğini de görebiliriz, ancak bu daha çok anlamadıkları için.

Bence bu, organizasyonun tepesinde kimin olduğuna ve çocuklarının kripto ile aktif olup olmadığına ve ebeveynlerini etkileyip etkilemediğine bağlı.

Bir de zihniyet meselesi var. Kripto dünyası birçok farklı kampa ayrılıyor: onu alan, onu seven teknoloji topluluğu, çünkü yenilik odaklı, geleneksel finansal piyasaları altüst ediyor ve işleri yapmanın yepyeni bir yolu.

Bunu paralarını daha çok çalıştırmanın ve potansiyel olarak beklentilerini değiştirmenin bir yolu olarak gören erken benimseyenler
bunun ne olduğunu gerçekten umursamayan finans kurumları, bu sadece çok para kazanmak için bir fırsat oraya girecek insanlar ama esas olarak sürüyü takip edecekler ve, neredeyse asla ikna edemeyeceğiniz insanlar. Crypto, hem markalar hem de tüketiciler için birçok fırsat yaratmaya başlıyor.

Sağladığı şeffaflık, derin otomasyon, insanların ve bürokrasinin ortadan kaldırılması – her şeyi daha hızlı, daha verimli şekilde yapmaya olanak tanıyan her şey.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!