Brezilya’nın Seyahat Teknolojisi Sahnesi Pandemiye Rağmen İlerleme Kaydediyor

Brezilya, seyahat teknolojisi şirketleri için verimli bir zemin haline geliyor. Yeni bir rapora göre ülkede kurumsal seyahat, çevrimiçi seyahat, dağıtım ve iş zekası gibi alanlarda hizmet veren 219 işletme bulunuyor. Bu şirketlerin çoğu son yedi yılda girişimciler tarafından kuruldu.

Ülke, Meksika, Kolombiya ve Arjantin’e benzer şekilde Latin Amerika’da bir seyahat teknolojisi merkezi olmaya hazırlanıyor. Bu şirketler, pandemi sonrası gelecekte avantaj elde etmek için uzun bir oyun sürecine girerek şu anda yatırım yapıyor.

Brezilya’nın seyahat teknolojisi sektörü için şimdiye kadarki en kapsamlı görüşü yayınlayan São Paulo merkezli danışmanlık firması Loureiro Consultores’e göre, Brezilya’nın seyahat teknolojisi şirketlerinin 2022’de yaklaşık 6 milyar dolar brüt seyahat hacmi üretmesi veya hizmet vermesi bekleniyor. Rapor, kurumsal seyahat şirketi Onfly tarafından bir yıl önce yazılan bir rapora dayanıyor.

Brezilya’nın en güçlü seyahat teknolojisi şirketleri kategorisi, toplamın yüzde 29’unu temsil eden “acente ve çevrimiçi rezervasyonlar” kategorisinde görünüyor.

Kuşkusuz, küresel markalar Booking.com, Expedia ve Despegar’ın sahibi olduğu Decolar markası, Brezilya’da çevrimiçi seyahatin başlıca satıcılarıdır. Hurb (eski adıyla Hotel Urbano) yerli bir oyuncu; ancak Booking Holdings’ten azınlık desteğine sahiptir. Submarinoviagens, kendisini Amerika’daki en büyük seyahat ve turizm şirketleri grubu olarak adlandıran köklü seyahat devi CVC Corp’un çevrimiçi markasıdır.

Ancak bu iyi sermayeli markalara rağmen, daha küçük yerel oyuncular kazanç sağlıyor gibi görünüyor. Krize rağmen payını koruyan veya büyüyen acenteler arasında, kısmen Lusophone sosyal medyasında bilinçli bir pazarlama kullanımı sayesinde 123milhas ve Viajanet yer alıyor.

Voopter, Booking Holdings tarafından satın alınan bir marka olan Mundi ve Trip.com Group’un Skyscanner’ı ve Google’ın seyahat araması ile rekabet etmesine rağmen, seyahat fiyat karşılaştırma aramasında veya meta aramada pay almaya devam etti.

Bitişik bir hizmet sunan bir seyahat girişimi, uluslararası seyahat için vize alma sürecini dijitalleştirmeye ve düzenlemeye yardımcı olan YouVisa’dır.

Tıpkı Oyo Rooms’un, Kolombiya’daki Ayenda Hoteles’in yaptığı gibi, markalı bir ağırlama franchise modeliyle ses yaratması gibi, Brezilya’nın daVoa Hotéis gibi kendi karşılaştırılabilir ileri-teknoloji girişimleri var.

ABD’deki Sonder ve Meksika’daki Casai gibi, Brezilya’da da benzer iş modellerini kullanan Housi var. Bazen mülk yöneticileri ile ana kiralama anlaşmaları imzalar, kısa vadeli kiralamalar yaratır ve bunları çevrimiçi acentelerde pazarlar. Bazen bu mülkler kendisine aittir. Başlangıç, Aralık ayında 11 milyon dolar fon topladı.

BREZİLYA SEYAHATLERİ İÇİN DAHA GENİŞ OPTİMİZM

Yerli seyahat teknolojisindeki büyüme, bir toparlanma için zemin hazırlamak üzere internetin benimsenmesi ve uçuş genişlemesindeki eğilimlerle birleşiyor.

Pandemi kısıtlamaları, Çin’in 2003’teki SARS salgınından sonra dijitalleşmede bir artış görmesinden farklı olarak, milyonlarca Brezilyalıyı çevrimdışından çevrimiçine geçmeye teşvik etti. Tahmini 150 milyon Brezilyalı, son zamanlarda mobil geniş bant genişlemesinden yararlanan internet kullanıcısı haline geldi.

Yeni bir havayolu şirketi olan Azul’un diğer havayollarının ihmal ettiği şehirlere uçuşlar eklemedeki başarısıyla yükselen orta sınıf da kazanıyor.

Yatırımcılar, orta sınıfın seyahat harcamalarını önemli ölçüde artıracağı “ eşiğe” henüz ulaşmadığını düşündükleri için Portekizce konuşan ülkeyi genel olarak görmezden geldiler.

Yatırımcılar ayrıca, pandemiden önce yılda ortalama sadece 5 milyon uluslararası ziyaretçi alan ülkeye ayak uydurdu.

Yine de yabancı yatırımcı etkinliğinin göreli eksikliği, yeni yerli oyuncuların uzun vadede pozisyonları ele geçirmeleri ve sağlamlaştırmaları için boşluk yarattı.

KURUMSAL SEYAHAT TEKNOLOJİSİ GÜCÜ

Brezilya’nın seyahat teknolojisi sahnesi, kurumsal seyahatte alışılmadık derecede güçlü bir performans sergiliyor gibi görünüyor.

Loureiro Consultores’u yöneten Fernão Loureiro; “Brezilya’daki şirketlerin ezici çoğunluğu, küresel kurumsal seyahat sağlayıcılarının araçları tarafından iyi hizmet edilmeyen küçük ve orta ölçekli kategoridedir” dedi.

Brezilya’da henüz Barselona merkezli TravelPerk veya Palo Alto tabanlı TripActions gibi bir karşılık yok.

Karşılaştırılabilir bir yörüngeye girebilecek en umut verici şirketler Onfly, Paytrack ve Voll. Ama henüz bunun için erken.

Bir diğer şirket ise B2B Reservas. Otelleri, bir şekilde HRS’nin kurumsal seyahat pazarı gibi en büyük seyahat acentelerine bağlayarak kurumsal seyahat segmenti için dağıtım, rezervasyon ve ödemeleri ele alıyor.

Bu bağımsız işletmelerin yükselişi, genellikle aileye ait veya devlet destekli holdinglerin hakim olduğu bir ekonomide dikkat çekicidir. Yine de, Azul örneğinin LATAM ve Gol gibi yerleşik taşıyıcılar karşısında gösterdiği gibi, Brezilya’nın seyahat sektöründeki birçok eski şirketin, giriş yapanlar tarafından yararlanılabilecek boşluklar bıraktığı görülüyor.

Brezilya’nın seyahat teknolojisi sahnesindeki bir başka ilgi çekici kategori, işletme veya işletmeden işletmeye teknoloji satıcılarını içerir.

Bunlardan biri, Sensys Travel, seyahat markalarının rakiplerinin pazara sunduğu oranları “gerçek zamanlı” olarak takip etmelerine yardımcı olan bir iş zekası şirketidir.

Bir seyahat şirketi ekosistemini yakalamaya yönelik herhangi bir girişim, araç çağırma oyuncularını, kara taşımacılığı operatörlerini ve yeni nesil uçak üreticilerini kapsayabilecek bir kategori olan sözde mobilite oyuncularını dahil edip etmeme sorusuna yol açıyor. Lufthansa Innovation Hub gibi bazı analistler, mobilite oyuncularını dahil etmeyi tercih ediyor. Diğerleri ise tercih etmiyor.

Brezilya, mobilite oyuncularını dahil etmek için diğer pazarlardan daha sağlam bir durum sunabilir.

Onfly’den Linhares; “Tarihsel olarak farklı segmentler düşünülse de, yolcunun seyahatine baktığımızda, bu dikeyler her zaman kesişir ve örtüşür, neredeyse ayrılmaz hale gelir” dedi.

Brezilya’da turizm, iş seyahati ve mobiliteye hizmet eden teknoloji oyuncuları arasındaki çizgi genellikle diğer pazarlardan daha bulanık. Ülkenin eğlence ve iş seyahatlerinin çoğu uçak dışında gerçekleşiyor (ve neredeyse hiç demiryolu yok). WiiMove gibi şirketler, Berlin merkezli Omio’ya benzer şekilde, gezginler için çok modelli seçenekler yakalamayı hedefliyor.

Brezilya’nın seyahat sektörünün gizemlerinden biri, mini kruvaziyer endüstrisidir.

Loureiro, “Yaklaşık 8.000 kilometrelik sahil şeridimiz var, ancak neredeyse hiç kruvaziyer yolculuğumuz yok” dedi.

Wall Street Journal’a göre, ileriye bakıldığında, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 4,3’ten fazla büyümesi bekleniyor. Pandeminin zaman içinde hafiflemesi, eğlence ve iş seyahatlerinde bir toparlanmaya yol açmalı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!