Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yetkililer, geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tayland’ın Bangkok’u ve diğer önemli destinasyonları gelecek ay yabancı turistlere yeniden açmayı planladığını ve yeni koronavirüs enfeksiyonlarının sayısının zaten zirveye ulaşmış olabileceğine dair göstergelerin ardından hırpalanmış seyahat endüstrisini canlandırmayı hedeflediklerini söyledi.

Hükümet sözcüsü Thanakorn Wangboonkongchan, Bangkok, Hua Hin, Pattaya ve Chiang Mai’nin, bir dizi teste tabi tutulan tam aşılı ziyaretçilerin belirli kriterler altında girebilecekleri bir programa ekleneceğini söyledi.

Plan, hali hazırda yerel nüfusun yaklaşık %70’inin tamamen aşılanmasının gerekli olduğu Samui ve Phuket adaları için yürütülüyor.

Başlangıçta Haziran ayında duyurulan karantinasız girişe izin verme planı, Ağustos ayında günlük vaka sayısının 23.000’e yükselmesi ve rekor ölümlerin yaşanmasının ardından sorgulandı.

Perşembe günü Tayland, çoğunluğu Nisan ayından bu yana olmak üzere toplamda 1,3 milyondan fazla olmak üzere 16.031 yeni vaka bildirdi. 13.731 ölüm kaydedildi.

Tayland Valisi Yuthasak Supasorn, Reuters’e verdiği demeçte, Bangkok’un yeniden açılmasının, ziyaretçiler arasında popüler olan bölgelerden başlayarak kısmi olacağını söyledi.

Yuthasak, bu yıl Tayland’a 1 milyon ziyaretçinin gelmesini hedefliyor. 2019’da sayı yaklaşık 40 milyondu.

Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 88.000 rezervasyon yapıldı ve bunların üçte biri ise Temmuz ayında açılan Phuket içindi.

Aşı sayısı Ekim ayında yeniden açılmaya engel olabilir Şu ana kadar Bangkok sakinlerinin yalnızca %34’ü tam olarak aşılandı ve gerekli iki doz verildiğinde ülke çapında insanların yalnızca %15’i aşılanmış olacak.

Aynı zamanda, bazı ülkeler, önemli bir pazar olan İngiltere de dahil olmak üzere, kısmen bu düşük aşı oranı nedeniyle Tayland’dan gelenlere karantina gibi kısıtlamalar getiriyor.

Ancak yerel otel işletmecileri, enfeskiyonun yavaşlaması ve daha fazla aşının yardımcı olacağını umuyor.

Minor International Phuket Anantara Resorts Yöneticisi Frederic Varnier; “Bu özel durumun, bu kritik rezervasyon dönemi için zamanında çözüleceğini umuyoruz” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz