Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güneydoğu Asya’nın en büyük çevrimiçi seyahat şirketi olan Traveloka, konuya aşina olan insanlara göre, yaklaşık 2.75 milyar dolarlık özel piyasa değerlemesi ile taze bir fon almaya yakın – bu, aldığı son fona göre kabaca % 17 daha az.

Cakarta merkezli firma, Siam Commercial Bank Pcl ve Richard Li FWD Group Ltd. gibi yeni stratejik yatırımcıları ve mevcut destekçileri GIC Pte ve 250 milyon dolar güvence sağlaması beklenen East Ventures ile görüşmelerde bulunuyor. Bilgi sağlayan kişiler, yapılan görüşmelerin özel olmasından dolayı isim kullanılmamasını istedi. Bu kişilerden biri, birincil fon toplama işleminin 2,75 milyar dolarlık değerleme, ikincil işlemin ise 2,4 milyar dolarlık olacağına dikkat çekti. Traveloka, mevcut destekçileri arasında çevrimiçi seyahat sitesi Expedia Group Inc. ve JD.com Inc.’in olduğunu belirtiyor.

Bir Traveloka temsilcisi yorum yapmaktan kaçınırken fon toplama koşullarının değişebileceğini belirtti.

Koronavirüs pandemisinden etkilenen Traveloka, Güneydoğu Asya’da önceki fon turuna göre daha düşük bir değerde fon elde etmeyi deneyimleyen ilk tek boynuzlu atlardan birisi. Bu durum,karantina uygulamalarıyla uçuşların ve seyahatlerin durmasının bir yansıması. Salgından bu yana, şirket Nisan ayında Singapur’da yaklaşık 80 iş de dahil olmak üzere belirtilmemiş sayıda pozisyonu ortadan kaldırdı.

Seyahat endüstrisi, koronavirüsün yayılmasından bu yana iş dünyasında keskin bir düşüşe tanıklık ediyor. Expedia, ilk çeyrekte toplam brüt rezervasyonlarda % 39 düşüş ve hisse fiyatlarında ise bu yıl % 21 düşğş yaşadı. Tatil evi kiralama şirketi Airbnb Inc., işgücünü % 25 azalttı ve kriz ile başa çıkabilmek için 2 milyar dolarlık borç aldı.

Çöküşe rağmen, bazı Traveloka yatırımcıları seyahat endüstrisinin ülkelerdeki turizmde bir toparlanma ve şirkette bir dizi maliyet düşürücü önlemin liderliğindeki nihai iyileşmesi üzerine bahse giriyorlar. Vietnam’da – 400’den az vakası olan ve ölümsüz salgını içeren bir model vaka – yurt içi seyahat yeniden başladı.

Google, Temasek ve Bain tarafından Ekim ayında hazırlanan en son rapora göre, 570 milyon nüfusu ve büyüyen orta sınıfıyla Güneydoğu Asya’nın en büyük altı ekonomisinin 2019’da 34 milyar dolardan 2025’te 78 milyar dolara kadar çevrimiçi seyahat pazarlarında iki katından fazla artış bekleniyor.

Çevrimiçi Patlama

E-Ticaret, Güneydoğu Asya’nın 100 milyar dolarlık web ekonomisinde en hızlı büyüyen sektördür. İlgili kişilere göre, 2012 yılında kuruluşundan bu yana Traveloka’nın değeri 3.3 milyar dolara yükseldi. Güneydoğu Asya’da büyüdü ve tüketicilerin ülkeler arasında uçuş ve otel rezervasyonu yapmalarını kolaylaştırdı. Bölgedeki diğer girişimler gibi, Traveloka da seyahat, konaklama ve yaşam tarzı tekliflerini tamamlamak için birden fazla ürün sağlama ve finansal hizmetlere genişleme gibi popüler bir rota izledi.

Traveloka İcra Kurulu Başkanı Ferry Unardi, Kasım ayında Pekin’deki Yeni Ekonomi Forumu’nda verdiği bir röportajda, şirketin iki ila üç yıl içinde Endonezya ve ABD’de bir halka arz yapmayı düşündüğünü söyledi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz